Μεξικό – Πολωνία 0-0: Ο Οτσόα… νίκησε τον Λεβαντόφσκι και… χαμογέλασε η Αργεντινή

Ο Γκιγιέρμο Οτσόα κατάφερε να κρατήσει το Μεξικό αποκρούοντας πέναλτι του Λεβαντόφσκι και το 0-0 με την Πολωνία ήταν το αποτέλεσμα στο στάδιο «974» της Ντόχα, για τον τρίτο όμιλο του Μουντιάλ στο Κατάρ. Σε ένα ματς χωρίς πολλές άλλες φάσεις, με τον Σέζνι να είναι επίσης καθοριστικός όποτε χρειάστηκε για την άμυνα της Πολωνίας. Ένα αποτέλεσμα που αφήνει μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου την Σαουδική Αραβία.

Το Μεξικό που είχε τον Πινέδα στον πάγκο απείλησε στο 5′ με τον Βέγκα και στο 12′ με τον Μορένο, ενώ η Πολωνία (με τον Νταμιάν Σιμάνσκι επίσης της ΑΕΚ εκτός ενδεκάδας) προσπάθησε με τον Λεβαντόφσκι να φτάσει σε τελική προσπάθεια. Στο 26′ οι Μεξικανοί είχαν την πρώτη καλή στιγμή του ματς με την κεφαλιά του Βέγκα να φεύγει λίγο έξω από την εστία του Σέζνι. Ενώ στο 28′ παραλίγο να σκοράρει ο Γκαγιάρδο που κόπηκε την τελευταία στιγμή, για το Μεξικό που ήταν καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο επιχειρώντας να ανοίξει τον ρυθμό. Στο 45′ ο Σέζνι απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Γκαγιάρδο για να λήξει το ημίχρονο χωρίς γκολ, με την Πολωνία εντελώς ακίνδυνη.

Στο ίδιο τέμπο η επανάληψη με τον Σέζνι να μπλοκάρει το σουτ του Λοσάνο στο 52′ ενώ ο Μίχνιεβιτς είχε επιχειρήσει με τον Μπιέλικ να αλλάξει κάπως την ομάδα του. Ο Λεβαντόφσκι πήγε να τα κάνει όλα μόνος του στο 53′ ζητώντας πέναλτι για τράβηγμα από τον Μορένο, η φάση ελέγχθηκε από το VAR και ξαναβλέποντας ο διαιτητής το βίντεο πήρε την πολύ αυστηρή απόφαση. Στο 58′ εκτελέστηκε το πέναλτι με τον Οτσόα να πέφτει σωστά και να αποκρούει την εκτέλεση του Λεβαντόφσκι. Μεγάλη απόκρουση έκανε ο Σέζνι στο 64′ σε κεφαλιά του Μαρτίν, με τον Τάτα Μαρτίνο να βάζει τον Χιμένες στο γήπεδο για να βρει κάποια λύση για το γκολ. Με το ρυθμό να έχει πέσει και τις δύο ομάδες πολύ προσεκτικές για την τελική ευθεία του αγώνα. Στο 74′ η σέντρα του Μπιέλικ κόπηκε με ρίσκο από τον Μορένο, στο 80′ το σουτ του Βέγκα ήταν άστοχο, ενώ στο 82′ ο Κριχόβιακ βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την τελική προσπάθεια. Όπως και στις καθυστερήσεις, το σουτ που επιχείρησε ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ ήταν άστοχο.

Διαιτητής ο Κρις Μπιθ από την Αυστραλία. Κίτρινες: 29′ Σάντσες, 56′ Μορένο, 76′ Φρανκόφσκι

Μεξικό: Οτσόα, Σάντσες, Μοντές, Έκτορ, Μορένο, Γκαγιάρδο, Ερέρα (71′ Ροντρίγκες), Έντσον Άλβαρεζ, Τσάβες, Λοσάνο, Μαρτίν (71′ Χιμένες), Βέγκα (84′ Αντούνα)

Πολωνία: Σέζνι, Μπερεζίνσκι, Γκλικ, Κίβιορ, Κας, Καμίνσκι, Κριχόβιακ, Σεμπάστιαν Σιμάνσκι (72′ Φρανκόφσκι), Ζιελίνσκι (88′ Μίλικ), Ζαλέφσκι (46′ Μπιέλικ), Λεβαντόφσκι