Λευκή ισοπαλία στο κρητικό ντέρμπι Ο.Φ. Ιεράπετρας – Χανίων

Ισόπαλη χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής (30/1) η αναμέτρηση του Ο.Φ. Ιεράπετρας με τα Χανιά στο Βουζουνεράκειο στο πλαίσιο της 16ης «στροφής» του Β’ ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Ένα αποτέλεσμα το οποίο φέρνει την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου στην 7η θέση με 19 βαθμούς, ισόβαθμη με την Κηφισιά, ενώ στον αντίποδα το σύνολο του Στάικου Βεργέτη έχει δύο πόντους λιγότερους και είναι στη 10η θέση.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο ματς με τον Καψάλη στο 4’ το σουτ του οποίου κόντραρε και πέρασε κόρνερ, ενώ με τη συμπλήρωση 16 λεπτών αγώνα ο Παναγιωτούδης εκτέλεσε κόρνερ, ο Καραγκιόζης δεν συνεννοήθηκε σωστά με τον Τορίμπιο, όμως στάθηκε τυχερός με την μπάλα να περνά σε νέο κόρνερ.

Τα «δελφίνια» διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Τορίμπιο στο 22’ με τον ρέφερι να δείχνει «παίζετε», φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση φάουλ του Κογιέτε, τον Τσαμούρη να βρίσκει τον Πατάπη, το σουτ του οποίου κόντραρε, ο έμπειρος άσος των Χανίων κέρδισε ξανά την μπάλα και από το σουτ προήλθαν οι διαμαρτυρίες.

Στα 25 λεπτά ο Βασιλόγιαννης έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ που πέρασε μακριά άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά μετά η πρώτη απειλή των γηπεδούχων με τη σέντρα του Κάρδαρη, την αρχική απόκρουση του Πατάπη με κεφαλιά και το σουτ του Λεμονή που επίσης πέρασε άουτ.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο, με τον Καραγκιόζη να δείχνει τα αντανακλαστικά του και να διώχνει δύσκολα το σουτ του Κογιέτε στο 33’, με τον ΟΦΙ να… απαντά στο 42’ με το γύρισμα του Νεκούλ προς τον Μεσιδόρο το σουτ του οποίου πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κουτζαβασίλη.

Στο 55’ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για δεύτερη κίτρινη στον Μπενίτες και τέσσερα λεπτά μετά καταγράφηκε η πρώτη φάση με την πάσα του Μεσιδόρο στον Νεκούλ και το σουτ του οποίου πέρασε άουτ. Πάντως για τον ΟΦΙ η μεγαλύτερη ευκαιρία ήταν στο 61’ με το δυνατό σουτ του Λεμονή και την εντυπωσιακή επέμβαση του Κουτζαβασίλη.

Οι δύο ομάδες πρόσεχαν τις άμυνες τους, ψάχνοντας το γκολ, όμως ο Λεμονής στο 66’ δεν έκανε καλό τελείωμα με την μπάλα να περνά μακριά από την εστία, ενώ εννιά λεπτά μετά τα Χανιά θα μπορούσαν να κάνουν το 0-1 όμως από την κάθετη του Βάρκα, στον Μπαΐροβιτς το πλασέ του Σέρβου φορ, πέρασε άουτ. Τελευταία καλή στιγμή το σουτ του Κατάλντι στο 87’ για τους γηπεδούχους, που ήταν απελπιστικά άστοχο.

Κίτρινες: 36’ Μπενίτες – 26’ Παναγιωτούδης, 72’ Πατάπης

Διαιτητής: Αλάμπεης (Αθηνών), Βοηθοί: Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής), Πλάκας (Δυτικής Αττικής), 4ος: Τσουκαλάς (Αθηνών)

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Στάικος Βεργέτης): Καραγκιόζης, Τορίμπιο, Κάρδαρης, Μεσίδορο, Νεκούλ (60′ Κατάλντι), Ντι Λορέντζο, Μπενίτες (90′ Κοντοές), Λεμονής, Βουό, Ζήσης, Αντερέγκεν.

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Καψάλης (87′ Κολλάς), Πατάπης, Τσαμούρης, Παντεκίδης (69′ Βάρκας), Κογιέτε, Κάρλος (59′ Τριανταφυλλάκος), Μασούρας (69′ Νικόλης), Παναγιωτούδης, Μπαΐροβιτς, Βασιλόγιαννης.