Κηφισιά – ΑΕΚ 1-1: Γκέλα στο 85′ και -4 από την κορυφή (ΒΙΝΤΕΟ)

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε την Κηφισιά με στόχο την 4η συνεχόμενη νίκη ώστε να παραμείνει στο -2 από την κορυφή και προηγήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, στη συνέχεια όμως έχασε όσες μεγάλες ευκαιρίες δημιούργησε και τελικά τιμωρήθηκε στο 85′ με το 1-1 από τον Βαφέα, με συνέπεια να μείνει πλέον στο -4 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Η λογική έλεγε ότι η Ένωση θα έπαιρνε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να κάνει το παιχνίδι της και ακριβώς έτσι έγινε. Από νωρίς, επομένως, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ήταν στην επίθεση και οι γηπεδούχοι στην άμυνα, με τον Πόνσε να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο 8′ μετά την πάσα του Τσούμπερ αλλά ο Ελβετός ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε, για να ακολουθήσει στο 12′ η φάση με τον Σιντιμπέ που βρέθηκε σε καλή θέση αλλά έκανε πολύ κακό τελείωμα.

Λίγα λεπτά μετά, στο 16′, οι Κιτρινόμαυροι πλησίασαν στο γκολ αλλά ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά τη δυνατή κεφαλιά του Πόνσε μετά τη σέντρα του Ελίασον, ο οποίος στο 28′ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά την ωραία πάσα του Γιόνσον αλλά το VAR έδειξε ότι ήταν οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε ούτε τώρα.

Έτσι, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε χωρίς γκολ αλλά νωρίς στο δεύτερο ήρθε και αυτό και ήταν… αυτογκόλ. Στο 58′ ο Σιντιμπέ έκανε το γύρισμα και ο Σνάιντερλαν στη προσπάθειά του να απομακρύνει με τάκλιν τη μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1.

Ήταν η στιγμή που όλοι πίστεψαν ότι η ΑΕΚ θα έπαιρνε τη νίκη και είχε τις ευκαιρίες, είναι η αλήθεια, για να την κλειδώσει αυτή με ένα δεύτερο γκολ. Στο 61′, όμως, ο Λαντρ πρόλαβε να βάλει την κόντρα στο σουτ του Πόνσε που ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει ενώ στο 66′ ο Αναγνωστόπουλος είπε «όχι» στον Λιβάι Γκαρσία και ενώ όλα έδειχναν ότι η μπάλα θα καταλήξει στα δίχτυα.

Η Ένωση έψαχνε το δεύτερο γκολ με το οποίο θα εξασφάλιζε το τρίποντο αλλά ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε το σουτ του Ελίασον και τελικά αφού δεν έγινε το 0-2 έγινε το… 1-1! Στο 85′ ο Μπιφουμά εκτέλεσε το κόρνερ, η άμυνα δεν απομάκρυνε και η μπάλα κατέληξε στον Βαφέα που ισοφάρισε από κοντά!

Ψυχρολουσία, επομένως, για την ΑΕΚ, η οποία πάντως θα μπορούσε να πάρει τη νίκη στο τέλος αφού είχε δύο ευκαιρίες. Στο 88′, όμως, ο Λαντρ με τάκλιν πρόλαβε να κόψει τον Λιβάι Γκαρσία ενώ στο 92′ ο εκπληκτικός Αναγνωστόπουλος απέκρουσε με το ένα χέρι το σουτ του Γαλανόπουλου από την καρδιά της περιοχής και κράτησε το 1-1.

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Λαντρ, Βαφέας, Γκόμπελιτς, Ιπαλίμπο, Πρίτσας (73′ Μπιφουμά), Αντερέγκρεν (89′ Αντούνες), Σνάιντερλαν, Παρράς (83′ Λούμορ), Οζέγκοβιτς (73′ Τετέι).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Κάλενς (83′ Μάνταλος), Μοχαμάντι, Γαλανόπουλος, Γιόνσον (62′ Πινέδα), Ελίασον (62′ Άμραμπατ), Πισάρο, Τσούμπερ, Πόνσε (62′ Λιβάι Γκαρσία).