Κατέκτησε το Super Cup και διεύρυνε το… παγκόσμιο ρεκόρ του ο Παναθηναϊκός

Τον πρώτο τίτλο της σεζόν κατέκτησε η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επικρατώντας του Προμηθέα Πάτρας με 92-83.

Με αυτόν τον τρόπο ο Παναθηναϊκός διεύρυνε το ρεκόρ των περισσότερων σεζόν με τουλάχιστον έναν τίτλο σε 27. Πρόκειται για επίδοση που αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Οι Πατρινοί μπήκαν με… φόρα από την χθεσινή μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ. Η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο επιχείρησε αρκετά τρίποντα και ευστοχώντας στα περισσότερα εξ αυτών πήρε το προβάδισμα για κάποια λεπτά. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον δικό τους ρυθμό, με τον Παναθηναϊκό να προσαρμόζεται άμεσα και προεξάρχοντος του Ιωάννη Παπαπέτρου έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3 (26-23).

Οι «πράσινοι» έφτασαν το σερί τους στο 14-0 (από 19-23 σε 33-23) έως ότου το «έσπασε» ο Αμπντούλ Γκάντι με το πρώτο καλάθι του Προμηθέα μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά. Όμως οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν «κολλήσει» το πόδι στο «γκάζι» και δεν κοιτούσαν πίσω. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ξέφυγε στο σκορ και έκλεισε το ημίχρονο στο +14 (53-39). Για τους Πατρινούς ξεχώριζε μονάχα ο Αϊζάια Μάιλς με 16 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός δεν έχασε σε κανένα σημείο του δευτέρου ημιχρόνου το προβάδισμα, παρά τις προσπάθειες του Προμηθέα να επιστρέψει. Ο Γιώργος Παπαγιάννης συνέβαλε τα μέγιστα στο να κρατηθεί η σημαντική διαφορά προσφέροντας και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η ομάδα του Κασιμίρο έκανε μια τελευταία προσπάθεια να ανατρέψει το σκορ με το παιχνίδι να «μετατρέπεται» σε… physical στα τελευταία λεπτά. Παρόλα αυτά, ο Οκάρο Ουάιτ – ο οποίος ήταν ο κορυφαίος του διημέρου – «ανέβασε ταχύτητα» και κουβάλησε την ομάδα του στην επίθεση. Με ένα καλάθι του Ιωάννη Παπαπέτρου εξηνταπέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος, οι «πράσινοι» εξασφάλισαν τον πρώτο τίτλο της σεζόν. Τελικό σκορ 92-83.