Iστορική νίκη του Απόλλωνα που ελπίζει σε άνοδο στη Γ’ Εθνική

Η πολύ καλή εμφάνιση της πρεμιέρας κόντρα στην Ελλάδα Ποντίων (1-1) είχε και συνέχεια για τους νταμπλούχους Χανίων, που έδειξαν από το ξεκίνημα του αγώνα την ανωτερότητά τους απέναντι στους πρωταθλητές της Δυτικής Αττικής.

Ταταράκης (5’), Δρακάκης (14’) είχαν ευκαιρίες για το 1-0 και ακόμη μεγαλύτερες φάσεις οι τα αδέρφια Ακης (32’) και Μάνος Ψαράκης (33’), αλλά το ημίχρονο έκλεισε στο 0-0.

Στο δεύτερο ξανά ο Απόλλων απείλησε με τον Μ. Ψαράκη (50’), για να φτάσει στην… πηγή με τον κεντρικό αμυντικό του Παληγεώργο, που με εκπληκτική ενέργεια ξεκίνησε τη φάση και την τέλειωσε σαν επιθετικός στο 60’ για το 1-0. Ο Βύζας δεν μπορούσε να απειλήσει αισθητά την εστία του Κουκλάκη και ο… νεοφερμένος στον αγωνιστικό χώρο Καρβούνης χρειάστηκε λίγα δευτερόλεπτα για να κάνει το 2-0 στο 82’ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Οι φάσεις του αγώνα
5’ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, ο Μπάτζιο πατά την μπάλα για τον Ταταράκη το σουτ του οποίου φεύγει λίγο έξω από την εστία.
11’ Επικίνδυνη σέντρα του Χατζημελετιάδη ο Ατματζίδης δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα.
14’ Σουτ του Δρακάκη από πλάγια θέση η μπάλα φεύγει ξυστά άουτ από το κάθετο δοκάρι.
22’ Σέντρα του Κενδριστάκη κεφαλιά του Ατματσίδη μπλοκάρει ο Κουκλάκης.
31’ Πάσα του Ταταράκη ο Μπάτζιο μπαίνει επικίνδυνα από τα πλάγια στην περιοχή αλλά η σέντρα του καταλήγει στα χέρια του Πορανίδη.
32’ Μεγάλη ευκαιρία από πάσα του Μπάτζιο ο Α. Ψαράκης αποφεύγει υποδειγματικά τον Φλέγκα αλλά το πλασέ του φεύγει λίγο έξω από την εστία.
33’ Νέα ευκαιρία από πάσα του Μπάτζιο ο Μ. Ψαράκης από κοντά πλασάρει ψηλά άουτ. 35’ Από προσπάθεια πάσας του Μ. Ψαράκη και κόντρα στον Φλέγκα ο Γαλανίδης με σέντρα σουτ στέλνει την μπάλα παράλληλα από την εστία.
50’ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, από κόρνερ του Μποτωνάκη ο Μ. Ψαράκης εξ επαφής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.
51’ Πάσα του Κωνσταντινίδη σουτ του Σαχόλι εκτός περιοχής η μπάλα άουτ.
53’ Ο Α. Ψαράκης βρίσκει χώρο αλλά το σουτ του φεύγει ψηλά άουτ.
60’ ΓΚΟΛ: Ο Παληγεώργος με εκπληκτική ενέργεια ανοίγει το σκορ. Αρχικά κερδίζει με το κεφάλι τη μονομαχία στο κέντρο από τον Καράγιαννη, στη συνέχεια πασάρει στον Δρακάκη που τσιμπά την μπάλα για τον Μπάτζιο ο οποίος με εξαιρετική κάθετη πάσα βρίσκει τον Παληγεώργο που με κίνηση επιθετικού πλάσαρε ιδανικά για το 1-0.
66’ Δυνατή σέντρα του Κενδριστάκη ο Ατματζίδης δεν προλαβαίνει την μπάλα. 73’ Σέντρα του Ταταράκη ο Καραγιάννης βάζει σωτηρία το πόδι του και διώχνει σε κόρνερ.
75’ Σουτ του Σαχόλι από πλάγια θέση μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Κουκλάκης.
82’ ΓΚΟΛ: Δευτερόλεπτα μετά από την είσοδό του ο Καρβούνης σκοράρει! Μποτωνάκης και Ρουσάκης συνδυάστηκαν, ο τελευταίος σέντραρε ιδανικά για τον Καρβούνη που πλάσαρε από κοντά για το 2-0.
85’ ΔΟΚΑΡΙ: Ο Σαχόλι από μακρινή απόσταση σουτάρει η μπάλα “σκάει” στο έδαφος και παίρνει ύψος, ο Κουκλάκης δείχνει να την ελέγχει αλλά τελικά προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι και καταλήγει άουτ.
90+1’ Σουτ του Κοντορινάκη ψηλά άουτ.
90+4′ Σέντρα του Καρβούνη μέσα από την περιοχή διώχνει δύσκολα ο Πορανίδης.

Διαιτητής: Μπούτσικος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Φακανάς – Κουντουράς (Μακεδονίας)
Κίτρινες κάρτες: Κωνσταντινίδης (44’), Μ. Ψαράκης (62’)

Απόλλων (Αντώνης Συροκάκης): Κουκλάκης, Ταταράκης, Παπακαστρήσιος, Παληγεώργος, Γαλανίδης, Μαρκουλάκης (87’ Κοντορινάκης), Μποτωνάκης, Μπάτζιο (87’ Τσόλης), Α. Ψαράκης (75’ Ρουσάκης), Μ. Ψαράκης (80’ Καρβούνης), Δρακάκης.

Βύζας Μεγάρων (Δημήτρης Καλύκας): Πορανίδης, Δρυμούσης, Μανωλιάς, Σαχόλι, Φυσαράκης, Φλέγκας, Μανώλης (46’ Καραγιάννης), Κενδριστάκης (81’ Λύγδας), Χατζημελετιάδης (70’ Στρατιδάκης), Ατματζίδης, Κωνσταντινίδης.