ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Η βαθμολογία της Super League μετά τα στραβοπατήματα Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ήταν το μεγάλο φαβορί απέναντι στον ΟΦΗ και κατάφερε να προηγηθεί από νωρίς με τον Νάρεϊ, με όλα τα δεδομένα να δείχνουν πως θα πάρει μια άνετη νίκη και θα παραμείνει στο… κυνήγι του Παναθηναϊκού.

Οι Θεσσαλονικείς μάλιστα έχασαν και σημαντικές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά και τελικά… πληγώθηκαν στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Διαμαντή να παίρνει μια πολύ δυνατή κεφαλιά από κόρνερ και να διαμορφώνει το τελικό 1-1!

Ο Ολυμπιακός από την άλλη προηγήθηκε μέσα στο «Κλ. Βικελίδης» με πολύ όμορφο γκολ του Μασούρα και έμοιαζε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, με τον Άρη όμως να ανεβάζει ρυθμό και να κυριαρχεί στην επανάληψη.

Στο 76΄ λοιπόν ο Μανσίνι έφερε το ματς στα ίσα, αφού πρόλαβε την έξοδο του Βάτσλικ και μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα, ενώ 4 λεπτά μετά ο Πάλμα σκόραρε προ κενής εστίας και ολοκλήρωσε την τεράστια ανατροπή των γηπεδούχων!

Με τα αποτελέσματα αυτά, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έφτασε τους 11 βαθμούς και οι Πειραιώτες έμειναν στους 8, με τον Παναθηναϊκό να μετράει 15 και να «χτίζει» μια σημαντική διαφορά από το ξεκίνημα του Πρωταθλήματος!