Η ΑΕΚ μπήκε «φουριόζα» και «καθάρισε» τη Λαμία από το… 36′

«Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε». Το σύνθημα της παλιάς διαφήμισης βρήκε εφαρμογή στην αποψινή ΑΕΚ. Με δύο γκολ στα πρώτα 36 λεπτά (10′ Λιβάι, 36′ Αραούχο) κι ένα ακόμη στο 90+4 (πέναλτι Μάνταλος) επικράτησε της Λαμίας με 3-0, στην OPAP Arena, για την 11η αγωνιστική της Super League.

Στους 24 βαθμούς η Ένωση, μετά την 7η νίκη της συνολικά (και 4η εντός), στους 15 παρέμεινε η Λαμία μετά την 5η της ήττα (4η εκτός).

Ο προσανατολισμός της Ένωσης ήταν άκρως επιθετικός, καθώς ο Ματίας Αλμέιδα παρέταξε την ομάδα του και με Αραούχο και με Λιβάι Γκαρσία Επίσης κάτω απο τα δοκάρια επέστρεψε ο Στάνκοβιτς, ενώ στο κέντρο της άμυνας, δίπλα στον Βίντα, έπαξε ο Κάλενς, με τον Μουκουντί να μένει στον πάγκο για αν πάρει ανάσες.

Το χαρακτηριστικό είναι πως ο Αλμέιδα επιστρατεύει στην κορυφή τόσο τον Αραούχο όσο και τον Λιβάι Γκαρσία. Επιστρέφει κάτω από τα δοκάρια, ο Στάνκοβιτς, στην άμυνα δίπλα στον Βίντα που ανανεώσε το συμβόλαιό του, παίζει ο Κάλενς.

Μπαίνοντας με τη σωστή νοοτροπία και διάθεση από το ξεκίνημα του αγώνα, η ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια στη Λαμία. Η ομάδα του Αλμέιδα είχε τρεξίματα, συνεργασίες και γενικότερα ένταση στο παιχνίδι της σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Παρά το γρήγορο γκολ του Λιβάι Γκαρσία (στο 10′ με εξαιρετικό σουτ) που ήταν το πρώτο του στη φετινή σεζόν, η Ένωση συνέχισε να πιέζει, αν δημιουργεί μεγάλες ευκαιρίες (έστω και λιγότερες τελικές σε σχέση με άλλα ματς) και να έχει κλείσει τη Λαμία στο δικό της μισό στο μεγαλύτερο μέρους του 45λεπτου.

Έτσι στο 36′ ήρθε και το 2-0 από τον Σέρχιο Αραούχο (με σουτ μέσα από την περιοχή) που μαζί με τους Πινέδα, Γκατσίνοβιτς και Λιβάι ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων οι οποίοι στο 42′ άγγιξαν και τρίτο τέρμα με σουτ του Ελίασο, μετά από εξαιρετικό σκάψιμο του Αραούχο.

Το προβάδισμα «ασφαλείας» των δυο τερμάτων έδωσε την ευκαιρία στην Ένωση να «κατεβάσει» ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και ουσιαστικά να κάνει συντήρηση δυνάμεων. Άλλωστε οι φιλοξενούμενοι, με εξαίρεση μια καλή προσπάθεια στο ξεκίνημα του Β΄ μέρους, δεν έδειξαν ικανότητα να πετύχουν έστω ένα γκολ ώστε να ξαναμπούν στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος.

Ο Αλμέιδα άρχισε να φρεσκάρει την ομάδα του από το 62′ όταν πέρασε τον Μάνταλο, ενώ λίγο αργότερα (69′) ακολούθησαν οι Τσούμπερ, Πισάρο, Πόνσε, με τις αλλαγές του να ολοκληρώνονται στο 77′ με την είσοδο του 22χρονου αμυντικού Πήλιου (αντί του Μοχαμάντι).

Σκόρερ: 10′ Λιβάι Γκαρσία, 36′ Αραούχο, 90+4’πεν. Μάνταλος