Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ, 3-0 τον ΟΦΗ στην Τούμπα

Με γκολ των Ελ Καντουρί και Σφιντέρσκι, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον ΟΦΗ με 3-0 και επέστρεψε στα τρίποντα μετά από δύο ισοπαλίες.

Το δοκάρι του Μάτος στο 4′ ήταν μια «προειδοποίηση» στους Κρητικούς γι’ αυτό που θα ακολουθούσε. Και αυτό που ακολούθησε, στο 8′, ήταν το γκολ του ΠΑΟΚ με τον Ελ Καντουρί από κοντά, μετά το γύρισμα του Σβαμπ, για το 1-0. Οι Θεσσαλονικείς είχαν το προβάδισμα, οι Κρητικοί είχαν την υποχρέωση να παίξουν ανοιχτά και έτσι στην Τούμπα το πρώτο ημίχρονο πέρασε ευχάριστα, με καλό ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν.

Η καλύτερη για τον ΠΑΟΚ, μετά το γκολ, ήταν στο 34′ με το σουτ του Σβαμπ από πολύ καλή θέση και την απόκρουση του Βάτερμαν, ενώ η καλύτερη του ΟΦΗ ήταν στο 36′ με το δυνατό σουτ του Ναμπί που πήγε στο κάθετο δοκάρι του Ζίβκοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν καλά το πρώτο μέρος και μπήκαν καλά και στο δεύτερο, πιέζοντας και απειλώντας στο 57′ με νέο σουτ του Ναμπί.

Με τον ίδιο τρόπο, με σουτ του Ζίβκοβιτς δηλαδή, έγιναν επικίνδυνοι και οι γηπεδούχοι στο 61′, αλλά η απόδοση τους ήταν εμφανώς πεσμένη σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να πιστεύει στην ισοφάριση, στην οποία πλησίασε στο 79′ με την κεφαλιά του Σελίμοβιτς που έφυγε λίγο άουτ. Τρία λεπτά μετά χρειάστηκε η επέμβαση του Ζίβκοβιτς με τα πόδια στο σουτ του Ναμπί και τελικά ο ΠΑΟΚ, πάνω που είχε αγχωθεί, έβαλε και δεύτερο γκολ στο 89′ με κεφαλιά του Σφιντέρσκι, μετά την εκτέλεση κόρνερ, επιστρέφοντας στα τρίποντα μετά τις γκέλες κόντρα σε Ατρόμητο και Βόλο.

Απλά το έκανε με… στυλ στο τέλος, αφού στις καθυστερήσεις ανέβασε το σκορ στο 3-0 ξανά με τον Σφιντέρσκι, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα και πλάσαρε σωστά.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μάτος (74′ Λύρατζης), Καντουρί, Σβαμπ, Γιαννούλης, Πέλκας (74′ Τζόλης), Α. Ζίβκοβιτς (86′ Εσίτι), Τσόλακ.

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Ουές, Μαρινάκης (72′ Λυμπεράκης), Διαμαντής, Σελίμοβιτς, Κοροβέσης (72′ Γιάννου), Στάικος (46′ Σταρτζεόν), Ναμπί, Νέιρα, Μεγιάδο (85′ Σόλις), Σαρδινέρο.