ΑΘΛΗΤΙΚΑ Νομός Χανίων

Χανιά-ΟΦΗ 3-5 (τελικό) – Όλη η εξέλιξη του αγώνα

Ένα νοκ-άουτ ματς που δίνει το… εισιτήριο της πρόκρισης και φυσικά έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.

Χωρίς πολλές αλλαγές η 11αδα από τον Βάλντας Νταμπράουσκας, σε σχηματισμό 3-5-2.

Ο Γιάννης Ταουσιάνης από την άλλη, επιλέγει διάταξη 4-2-3-1 για τη χανιώτικη ομάδα.

ΧΑΝΙΑ (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς (81′ Κατσούρι), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Σερβιλάκης, Τσέλιος (67′ Ντίας), Τσόρνομαζ, Λεμονής (81′ Μπουρσέλης), Μιούλερ (46′ Ελευθεριάδης), Μανουσάκης, Μάναλης (61′ Βουό).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Λαμπρόπουλος (71′ Γιαννούλης), Λάρσον, Αμπάντα, Μεγιάδο, Γκλάζερ, Γαγιέγος (57′ Ριέρα), Τοράλ (57′ Μοσκέρα), Φελίπε (71′ Νέιρα).

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα

1′ Ξεκίνησε το ματς στα Περιβόλια.

7′ Η πρώτη τελική ανήκει στον ΟΦΗ. Καλή ευκαιρία, μετά από ομαδική προσπάθεια, όμως το σουτ του Γαγιέγος από το ύψος του πέναλτι πέρασε άουτ.

Συμπληρωμένο το πρώτο 20λεπτο στο παιχνίδι. Σε πολύ χαμηλό τέμπο, ελάχιστα πράγματα δημιουργικά από τον ΟΦΗ, που δεν έχει βρει ακόμη τα πατήματα του. Τα Χανιά προσπαθούν διατηρώντας την κατοχή της μπάλας, να μην επιτρέψουν επιθέσεις με συχνότητα από τους παίκτες του Νταμπράουσκας.

24′ Κίτρινη κάρτα στον Μάναλη.

29′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-1: Ξαφνικό μακρινό σουτ του Αμπάντα με πολύ δύναμη, αιφνιδιάζει τον Καλογεράκη και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα, 0-1.

32′ Ευκαιρία για τα Χανιά. Σέντρα του Μανουσάκη προς το δεύτερο δοκάρι, ο επερχόμενος Νίκολιτς κάνει την κεφαλιά, αποκρούει σε κόρνερ ο Μπάουμαν.

37′ Κάθετη πάσα για τον Μάναλη, που σουτάρει στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αρκετά πάνω από την εστία η μπάλα.

42′ Ωραία σέντρα του Αμπάντα από αριστερά, ο Μπάτζιος στην προσπάθεια του να απομακρύνει τη μπάλα, την στέλντει λίγο πάνω από την εστία κόρνερ.

43′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-2: Εκτελεί το κόρνερ ο Λάρσον από δεξιά, κεφαλιά του Βούρου σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι και ο Φελίπε σε δεύτερο χρόνο, κάνει εύκολα το 0-2 με πλασέ από τη μικρή περιοχή.

45+1′ Ωραία εκτέλεση φάουλ του Μανουσάκη λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αναγκάζει τον Μπάουμαν να αποκρούσει σε κόρνερ στην αριστερή του γωνία.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-2 το αποτέλεσμα.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο. Μία αλλαγή για τα Χανιά, με τον Ελευθεριάδη στη θέση του Μιούλερ.

50′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΝΙΑ 1-2: Σέντρα του Μάναλη από δεξιά, δε μπορούν να απομακρύνουν οι αμυντικοί του ΟΦΗ και ο Ελευθεριάδης με κοντινό πλασέ μειώνει σε 1-2.

52′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΝΙΑ 2-2: Μέσα σε δύο λεπτά ισοφαρίζουν οι γηπεδούχοι. Νέο γύρισμα από δεξιά, αυτή τη φορά από τον Νίκολιτς, ο Μανουσάκης ελίσσεται μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ κάνει το 2-2.

57′ Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Γαγιέγος ο Ριέρα και αντί του Τοράλ ο Μοσκέρα.

61′ Αλλαγή για τα Χανιά. Ο Βουό στη θέση του Μάναλη.

61′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 2-3: Λάθος απομάκρυνση από τους αμυντικούς των Χανίων και ο Μοσκέρα με σουτ στην κάνει το 2-3.

65′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 2-4: Ο Μοσκέρα φεύγει στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με ψηλοκρεμαστό πλασέ κάνει το 2-4.

67′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΝΙΑ 3-4: Ο Σερβιλάκης με διαγώνιο δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-4.

67′ Αλλαγή από τον Γιάννη Ταουσιάνη. Ο Ντίας στη θέση του Τσέλιου.

69′ Δυνατό σουτ του Ντίας έξω από την περιοχή, ο Μπάουμαν αποκρούει.

71′ Δύο αλλαγές από τον Νταμπράουσκας. Ο Νέιρα αντί του Φελίπε και ο Γιαννούλης στη θέση του Λαμπρόπουλου.

79′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 3-5: Ο Μοσκέρα κερδίζει τη “μονομαχία” από τον Μαζουλουξή και γυρίζει προς τον Ριέρα, που σε κενή εστία σημειώνει το 3-5.

80′ Δυνατό σουτ του Μανουσάκη στην αντεπίθεση, αποκρούει σε κόρνερ ο Μπάουμαν.

81′ Δύο αλλαγές για τα Χανιά. Ο Κατσούρι στη θέση του Νίκολιτς και ο Μπουρσέλης αντί του Λεμονή.

83′ ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Δεύτερη κίτρινη στον Μεγιάδο για αντικανονικό μαρκάρισμα και φεύγει για τα αποδυτήρια με κόκκινη κάρτα ο Αργεντίνος.

86′ Ευκαιρία για τα Χανιά. Ο Μανουσάκης σουτάρει μέσα από την περιοχή, σχεδόν πάνω στη γραμμή με το σώμα απομακρύνει ο Γιαννούλης σε κόρνερ.

91′ Εκτέλεση φάουλ του Σερβιλάκη λίγο έξω από την περιοχή, εντυπωσιακή επέμβαση του Μπάουμαν σε κόρνερ.

Τέλος του αγώνα, πρόκριση για τον ΟΦΗ με 3-5 τελικό σκορ.

Πηγή: neakriti.gr