Διάφορα

Χανιά: Φιλική ισοπαλία με τον ΟΦΗ (1-1)

Σημάδια βελτίωσης έδειξαν τα Χανιά που αναδείχθηκαν ισόπαλα (1-1) με τον ΟΦΗ, στο γήπεδο “Θ. Βαρδινογιάννης”.

Η χανιώτικη ομάδα είχε την καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου στο 20′ με τον Διαμαντόπουλο να περνά κάθετα την μπάλα για τον Κάσσο, που απέφυγε τον Σωτηρίου και πλάσαρε από πλάγια θέση αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία. Ο ΟΦΗ απείλησε στο 43′ με εκτέλεση φάουλ του Στάρτζεον, όπου η μπάλα κατέληξε λίγο έξω από την εστία.

Στο 60′ από εκτέλεση κόρνερ του Στάρτζεον και κόντρες στην περιοχή ο Σακόρ έγινε κάτοχος της μπάλας και με σουτ άνοιξε το σκορ (1-0). Τρία λεπτά μετά ο Πλέγας επιχείρησε το σουτ αλλά ο Σωτηρίου με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε.

Στο 72′ έπειτα από ωραία συνεργασία ο Μπραμπίγια βρέθηκε στην περιοχή και σούταρε αλλά ο Σουρνάκης με το πόδι σταμάτησε την πορεία της μπάλας προς το τέρμα.

Στο 76′ από μπαλιά του Γρίβα το σουτ του Στάρτζεον κατέληξε άουτ.

Στο 79′ ο Δημητριάδης εκτέλεσε φάουλ και ο Ανδρέου από κοντά δεν μπόρεσε να βρει όπως ήθελε την μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα.

Στο 85′ χάθηκε νέα ευκαιρία για τα Χανιά, από ωραία μπαλιά του Μπραμπίγια ο Γιάκος βρέθηκε σε θέση βολής και πάτησε την μπάλα για τον Νίκολιτς, που σούταρε άουτ.

Δύο λεπτά μετά από εξαιρετική πάσα του Σουντουρά ο Γιάκος βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Σωτηρίου, πλασάροντας σωστά για το 1-1.

Στις καθυστερήσεις το σουτ του Γιάκου πέρασε λίγο άουτ από την εστία.

Διαιτητής: Πατεμτζής
Βοηθοί: Παπαδάκης – Μαυραντωνάκης

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Λυμπεράκης, Σακόρ, Μαρινάκης (46′ λ.τρ. Κοροβέσης), Σολίς (19′ λ.τρ. Στάρτζεον), Βαφέας, Νοικοκυράκης (61′ Σαρδινέρο), Γιάννου (61′ Μίγγος), Γρίβας, Μεγιάδο (46′ Μπαλογιάννης), Σουρνάκης.

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης (46′ Λαμπίρης, 85′ Τριανταφυλλάκης), Αναστασόπουλος (68′ Νίκολιτς), Γρομητσάρης (85′ Λάμτσε), Σωτηράκος (46′ Ανδρέου), Ουνγιαλίδης (68′ Μπραμπίγια), Καρτσαμπάς (46′ Σουντουρά), Παναγιωτούδης, Πλέγας (76′ Φέκκας), Κάσσος (46′ Δημητριάδης), Καμαρά (88′ Μυφτάρι), Διαμαντόπουλος (46′ Γιάκος).