Champions League: Διπλό στο Κίεβο η Γιουβέντους – Απόδραση της Κλαμπ Μπριζ από τη Ρωσία

Πρεμιέρα για τους ομίλους του Champrions League με τη Γιουβέντους να ξεκινάει με το δεξί στη διοργάνωση, επικρατώντας με 2-0 στο Κίεβο επί της Ντιμαμό Κιέβου. Την ίδια ώρα η Κλαμπ Μπριζ έφευγε με μεγάλη νίκη 2-1 από την έδρα της Ζενίτ.

Ο Αλβάρο Μοράτα έβαλε το πρώτο γκολ στη φετινή διοργάνωση, ανοίγοντας το σκορ για τη Μεγάλη Κυρία, μόλις ένα λεπτό μετά τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Γιουβέντους κλείδωσε τη νίκη με το δεύτερο γκολ του Ισπανού επιθετικού στο 84΄, ο οποίος με κεφαλιά έγραψε το τελικό 0-2 και έδωσε το τρίποντο στη Γιούβε.

Στις 22:00 η Μπαρτσελόνα φιλοξενεί την Φερενστβάρος για τον ίδιο όμιλο.

Τεράστιο «διπλό» για την Κλαμπ Μπριζ

Η Ζενίτ έδειχνε το φαβορί στην αναμέτρηση της Αγίας Πετρούπολης με την Κλαμπ Μπριζ, όμως οι Βέλγοι πήραν το μεγάλο διπλό.

Η Μπριζ άνοιξε το σκορ με τον Ντένις στο 63΄, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν 11 λεπτά αργότερα με το αυτογκόλ του Χόρβατ.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων η Κλαμπ Μπριζ με ήρωα τον Ντε Κετελεράρ πήραν τη νίκη με 2-1 και ξεκίνησαν με τρίποντο τη μάχη τους στον όμιλο.

Στις 22:00 για τον ίδιο όμιλο η Λάτσιο φιλοξενεί την Ντόρτμουντ.