ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ανατροπή στην επανάληψη ο Ολυμπιακός, 4-1 τον Βόλο

Ο Βόλος προηγήθηκε από νωρίς στο Καραϊσκάκη, αλλά ο Ολυμπιακός με χατ-τρικ Ελ Αραμπί το έκανε 4-1 και είναι μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Όταν ένα ματς αρχίζει με αναγκαστική αλλαγή στο 5′, μάλλον δεν είναι καλό σημάδι. Ο Πέδρο Μαρτίνς είδε τον Ντρέγκερ να αποχωρεί τόσο νωρίς με τραυματισμό, αφήνοντας τη θέση του στον Ραντζέλοβιτς, για να γίνει ακόμη πιο… περίεργη η κατάσταση στο 9′, όταν ο Δουβίκας πήρε την μπάλα από τον Μπα και πήρε και πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα δύο λεπτά μετά ο Μπαριέντος (0-1). Ο παίκτης, δηλαδή, που λίγα λεπτά μετά αποχώρησε κι αυτός, για να αντικατασταθεί από τον Νίνη.

Οπως και να έχει, ο Ολυμπιακός πίεσε για την ισοφάριση και τελικά έφτασε σε αυτή στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν από την ωραία ασίστ του Μπουχαλάκη ο Μασούρας πρόλαβε τον Γκαραβέλη και έκανε το 1-1. Γκολ που έδινε στους Πειραιώτες ηρεμία αλλά και… σιγουριά ότι στα 45 λεπτά που είχαν μπροστά τους, θα έβρισκαν το δεύτερο γκολ και θα έφερναν την κατάσταση στα μέτρα τους.

Οπως και έγινε, δηλαδή, αφού στο 66′ από την πάσα του Καμαρά ο Ελ Αραμπί σούταρε από πλάγια αριστερά και βρήκε δίχτυα, βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό (2-1). Η ομάδα του Μαρτίνς μπορούσε, πλέον, να ελέγξει την κατάσταση, να διαχειριστεί το ματς όπως ήθελε και στο 80′, από την ασίστ του Φορτούνη, ο Ελ Αραμπί σκόραρε ξανά, πλασάροντας με το αριστερά, γράφοντας το 3-1. Και αφού έβαλε δύο γκολ, στο 92’… είπε να κάνει χατ-τρικ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1 με πλασέ μετά την πάσα του Τιάγκο Σίλβα, ο οποίος έκανε ντεμπούτο μπαίνοντας στη θέση του Φορτούνη.

Ετσι, οι Πειραιώτες πήγαν στο +2 από τον Άρη, έχοντας και ένα ματς λιγότερο, ενώ ο Βόλος έμεινε στην 6η θέση.

Ολυμπιακός: Σα, Σεμέδο, Μπα (59′ Σισέ), Βινάγκρε (46′ Χολέμπας), Ντρέγκερ (5′ Ραντζέλοβιτς), Καμαρά, Μπουχαλάκης (58′ Πέπε), Φορτούνης (81′ Τιάγκο Σίλβα), Μασούρας, Βρουσάι, Ελ Αραμπί.

Βόλος: Γκαραβέλης, Ντεντάκης (75′ Κιάκος), Φεράρι, Σάντσες, Δουβίκας, Ουάρντα (68′ Περέα), Μαρτίνες, Μπαριέντος (19′ Νίνης), Κολόμπο, Ριένστρα, Μπαρτόλο.