ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Xανιά: Πήραν βαθμό στην έδρα του πρωτοπόρου Ιωνικού

Χτύπησαν στο φινάλε και έκαναν τη ζημιά τα Χανιά, που πήραν ισοπαλία 1-1 κόντρα στον Ιωνικό, την Τετάρτη (21/4), στο γήπεδο της Νεάπολης, για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Σούπερ Λίγκας 2.

Τα «δελφίνια» μπήκαν καλύτερα στο ματς, εκμεταλλευόμενα την νευρικότητα που έβγαλαν οι Νικαιώτες στα 20 πρώτα λεπτά. Όμως, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο υπόλοιπο του αγώνα, κάνοντας μάλιστα και ένα σούπερ ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο. Παρόλα αυτά, δεν κατάφεραν να γευτούν τη χαρά ακόμα μίας νίκης.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με την έναρξη του β’ ημιχρόνου να φτάσουν στο 1-0 όταν από τη σέντρα του Παπαγεωργίου, ο Βλαχομήτρος κατάφερε και γύρισε την μπάλα προς τον Κάστρο ο οποίος σε κενή εστία δεν είχε πρόβλημα να πλασάρει από πολύ κοντά, με την απάντηση για τα Χανιά να έρχεται στο 88’ όταν από τη σέντρα του Βασιλόγιαννη, με δυνατή κεφαλιά ο Τριανταφυλλάκος ισοφάρισε σε 1-1.

Ο σκόρερ των Χανίων αποβλήθηκε επειδή πανηγύρισε, ανεβαίνοντας στα κάγκελα στο σημείο που ήταν οι φίλαθλοι των Χανίων, ενώ ο Κάρλος αποβλήθηκε επίσης με δύο κίτρινες κάρτες τις οποίες πήρε στις καθυστερήσεις, στο 1ο και το 5ο λεπτό.

Το αποτέλεσμα αυτό μπορεί να μείωσε τις ελπίδες που είχε η κρητική ομάδα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στα πλέι οφ, καθώς οι φιλοξενούμενοι ήθελαν μονάχα τη νίκη, ωστόσο μείωσε και τη διαφορά του πρωτοπόρου Ιωνικού με 47 βαθμούς στο +6 από Ξάνθη και Λεβαδειακό. Από την άλλη, τα Χανιά έπεσαν στην πέμπτη θέση με 35 βαθμούς μετά τη νίκη του Εργοτέλη.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ζαμπαλάς του Συνδέσμου Ηπείρου, με βοηθούς τους Στάικο και Νίκζα του Συνδέσμου Λάρισας. Τέταρτος ρέφερι ήταν η Αντωνίου του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής.

Κίτρινες: 16’ Νιάσε, 22’ Φαζός, 29’ Ομάρ, 77’ Μουμίν, 83’ Γκοτσούλιας – 68’ Κάσσος, 90’+3 Κάρλος.

Κόκκινες: 89’ Τριανταφυλλάκος – 90’+5 Κάρλος.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Γκίνης, Παπαγεωργίου, Αμπούντ Ομάρ, Κύργιας, Φαζός, Νιάσε (56’ Γκοτσούλιας), Μουμίν, Ρόλε, Ματσούκας (83’ Μάναλης), Πλατέλλας (42’ λ.τρ. Βλαχομήτρος), Κάστρο (79’ Μουστάκης).

XANIA (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Κάσσος, Ανδρέου, Σωτηράκος, Ουνγιαλίδης (68’ Τριανταφυλλάκος), Πλέγας (78’ Δημητριάδης), Γκίνο (68’ Σουντουρά), Κάρλος, Βασιλόγιαννης, Μπραμπίγια (31’ λ.τρ. Αναστασόπουλος), Διαμαντόπουλος.