ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Xανιά: Εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα

Είναι από τα ματς που αν τα κερδίσεις τότε μπορεί και να πετύχεις τον στόχο σου…

Στον ΠΑΣ Γιάννινα το δηλώνουν ότι στόχος τους είναι η άνοδος στην Σούπερ Λίγκα 1 και με νίκες σε δύσκολες έδρες όπως αυτές των Χανίων, τότε θα ελπίζουν σε άμεση επάνοδο στην κατηγορία των «μεγάλων».

Οι Γιαννιώτες επικράτησαν με 1-0 στα Περιβόλια το απόγευμα της Παρασκευής (8/11) στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 4ης «στροφής» της Σούπερ Λίγκας 2, ένα αποτέλεσμα που κρίθηκε από ένα γκολ του Καρτάλη που πέρασε στο ματς ως αλλαγή.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη έφτασε τους 8 βαθμούς και παραμένει αήττητη, ενώ το σύνολο του Αλέξανδρου Βοσνιάδη παρέμεινε στους 4 πόντους, έχοντας όμως δώσει εντός έδρας τα δύο πιο δύσκολα ματς της σεζόν, καθώς έχει αγωνιστεί επίσης και με τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά κακό στο πρώτο ημίχρονο το οποίο θα ξεχαστεί γρήγορα, με τους γηπεδούχους να έχουν πάρει το κέντρο, αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του ΠΑΣ. Από την άλλη οι Γιαννιώτες με προσοχή στην άμυνα ήταν πιο επικίνδυνοι μπροστά έχοντας τις φάσεις με τους Λεό και Νικολιά.

Στο δεύτερο μισό οι Ηπειρώτες μπήκαν πιο δυνατά και ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους φάση, στην επανάληψη με τέρμα του Καρτάλη που είχε περάσει αλλαγή στο ημίχρονο στη θέση του αρνητικού Νάουμετς. Το τέρμα αυτό «έκοψε» λίγο τα πόδια των γηπεδούχων που δεν μπόρεσαν να απειλήσουν για το 1-1, ενώ τα Γιάννινα κρατούσαν το υπέρ τους σκορ μην μπορώντας όμως να τελειώσουν το ματς με ένα δεύτερο τέρμα.

Δύο φάσεις λοιπόν για τον ΠΑΣ στο πρώτο μισό με τον Λεό στο 23’ να «κλέβει» την μπάλα από λάθος υπολογισμό του Ανδρέου, όμως στο πλασέ που επιχείρησε η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι. Στο 43’ το φαλτσαριστό σουτ του Νικολιά, λίγο έξω από την περιοχή, είχε την ίδια τύχη.

Αναφορικά με τα Χανιά, δύο φορές βγήκαν μπροστά στο πρώτο μέρος, αρχικά στο 29’ όταν στο πρώτο σουτ που έκαναν στην αναμέτρηση με τον Παναγιωτούδη η μπάλα κόντραρε στον Λιάσο και πέρασε κόρνερ. Στο 40’ από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Λεοζίνιο, ο Κάσσος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Το 0-1 του ΠΑΣ, ένα λεπτό πριν την μία ώρα αγώνα του έδωσε το προβάδισμα, το οποίο και δεν έχασε μέχρι την λήξη. Με ολίγον τι περιπέτεια το τέρμα καθώς από την σέντρα του Αποστολόπουλου, ο Κάσσος δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα, εκείνη έφτασε στον Καρτάλη ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1. Μάλιστα ο σκόρερ αποτέλεσε και την πρώτη αλλαγή του Γιαννίκη.

Ο Βοσνιάδης έριξε στην μάχη, Δημητριάδη και Αρναρέλλη, έχοντας περάσει στην ανάπαυλα και τον Ναζλίδη, παίζοντας τα όλα για όλα για την ισοφάριση. Τελικά αυτή δεν ήρθε για τους γηπεδούχους καθώς πέρα από το επικίνδυνο σουτ του πρώτου (σ.σ. Δημητριάδης) που έδιωξε δύσκολα ο Χουτεσιώτης, στο 75’, δεν απείλησαν την εστία των Ιωαννίνων.

Κίτρινες: 66’ Λιάσος, 90+2′ Χουτεσιώτης

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών), Βοηθοί: Κύριος (Αρκαδίας), Γουρνιάς (Ανατολικής Αττικής), 4ος: Μπαϊρακτάρης (Αθηνών).

ΧΑΝΙΑ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Σωτηράκος, Πάνος (65’ Δημητριάδης), Ανδρέου, Κάσσος, Oυνγιαλίδης, Μουμίν, Παναγιωτούδης (71’ Αρναρέλλης), Λεοζίνιο (46’ Ναζλίδης), Κουσκουνάς, Βρεττός.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Σκόνδρας, Παντελάκης, Κάστρο, Λιάσος, Νάουμετς (46’ Καρτάλης), Νικολιάς (64’ λ.τ. Κρίσμαν), Παμλίδης (78’ Σιόντης), Λεό.