ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Βιγιαρεάλ – Λίβερπουλ 2-3: Στον τελικό του Champions League με φοβερή ανατροπή οι Κόκκινοι

Την πρόκριση της στον τελικό του Champions League πανηγύρισε η Λίβερπουλ.  Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (2-0), έκανε την ολική ανατροπή, επικράτησε της Βιγιαρεάλ με 3-2 στην Ισπανία και με συνολικό σκορ 5-2 έκλεισε θέση στον μεγάλο τελικό, περιμένοντας τον νικητή του ζευγαριού Ρεάλ – Σίτι.

Έτσι, με δύο νίκες απέναντι στους Ισπανούς (είχε επικρατήσει και στο «Άνφιλντ» με 2-0) έγινε η πρώτη φιναλίστ του μεγάλου τελικού του Champions League (28/05) στο «Παρκ ντε Πρενς» του Παρισιού, όπου θα παίξει με το νικητή του δεύτερου ημιτελικού, που θα διεξαχθεί το βράδυ της Τετάρτης (4/05) στη Μαδρίτη, ανάμεσα στην Ρεάλ και στη Μάντσεστερ Σίτι και θα διεκδικήσει το 7ο τρόπαιο στην Ιστορία της και πρώτο μετά το 2019, όταν είχε επικρατήσει με 2-0 της Τότεναμ στη Μαδρίτη.

Η ομάδα που δεν είχε νικήσει καμμία φορά στα 13 τελευταία ματς απέναντι σε αγγλικούς συλλόγους στο Champions League (με 6 ήττες από τις συνολικά 7 στα πρόσφατα παιχνίδια της) και που δεν σκοράρει στα 10 από τα 13 προηγούμενα (από την φάση των ομίλων και μετά), κατάφερε στα πρώτα 45 λεπτά να «σοκάρει» τους «κόκκινους».

Το 2-0 υπέρ της Βιγιαρεάλ στο πρώτο 45λεπτο αποτύπωνε ακριβώς στον αγωνιστικό χώρο ποια ήταν η ομάδα που κυριαρχούσε και ποια είχε παθητικό ρόλο. Ο Ντιά στο 3΄ και ο Κοκλέν στο 41΄ έδωσαν στο «κίτρινο υποβρύχιο» το δικαίωμα να πιστέψει στο όνειρο, ισοφαρίζοντας το σκορ της ήττας στο «Άνφιλντ».

Το «φάντασμα» της Λίβερπουλ στο πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο γλίτωσε άλλες δύο φορές από «καθαρές» ευκαιρίες των γηπεδούχων με τους Μορένο και Κοκλέν, έμεινε στ΄ αποδυτήρια και δεν επέστρεψε στο δεύτερο.

Η ομάδα που είχε μόλις 2 ήττες μακριά από το Μερσεϊσάιντ στα 27 τελευταία ματς που έδωσε σε όλες τις διοργανώσεις (22 νίκες με την αποψινή και 5 ισοπαλίες), αυτή που είχε χάσει μόλις 2 ματς στα πρόσφατα 17 ματς στο Champions League (13 νίκες με τη σημερινή, 3 ισοπαλίες) και που είχε 11 νίκες (12 με την αποψινή σε 15 αγώνες) στα 14 προηγούμενα εκτός ματς στο τουρνου (συμπεριλαμβανομένου και εκείνου απέναντι στη Λειψία το 2021 που διεξήχθη στη Βουδαπέστη λόγω των ταξιδιωτικών περιορισμών που υπήρχαν εξαιτίας της πανδημίας)… εμφάνισε τις γνωστές αρετές της και χρειάστηκε 13 λεπτά στην επανάληψη (62΄-74΄) για να φέρει τα πάνω κάτω και να επικρατήσει με 3-2.

Φαμπίνιο, Ντίαζ και Μανέ ήταν οι σκόρερ της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ, η οποία θα περιμένει την ρεβάνς της Τετάρτης (4/05) στο «Μπερναμπέου», ανάμεσα στην Ρεάλ Μαδρίτης και στην Μάντσεστερ Σίτι, για να μάθει την αντίπαλό της στο μεγάλο τελικό του Παρισιού.