ΣΥΝΚΑ: Στο τέλος “έσωσε” τον βαθμό (1-1 με Ρεθυμνιακό)

Γκολ, βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν, ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ και Ρεθυμνιακός στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του δεύτερου γύρου για τις δύο ομάδες και ο οποίος πραγματοποιήθηκε την Κυριακή το απόγευμα στις Μουρνιές.

Και τα δύο γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο β’ ημίχρονο, με τον Ρεθυμνιακό να προηγείται στο 50’ χάρη στο γκολ του Αλχασάν και το ΣΥΝΚΑ να ισοφαρίζει στο 79’ με δράστη τον Σινγκ.

Κατά κύριο λόγο, οι πολλές ευκαιρίες δημιουργήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο και στο δεύτερο υπήρξαν φάσεις για τις δύο ομάδες όπου θα μπορούσαν να έχουν σημειώσει ακόμα περισσότερα τέρματα.

Οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη, η καθεμία για τους δικούς της λόγους, συμβιβάζονται όμως με το βαθμό της ισοπαλίας, με το ΣΥΝΚΑ να φτάνει τους 8 βαθμούς και τον Ρεθυμνιακό να είναι πλέον στους 11.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3’ Δυνατό σουτ από τον Παληγεώργοη μπάλα κοντράρει στα σώματα των παικτών του Ρεθυμνιακού.
5’ Κούρσα του Αλχασάν, αλλά το σουτ που επιχειρεί περνά λίγο έξω από τα δοκάρια του Βλαχάκη.
6’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μποτωνάκη, μπλοκάρει ο Δημητριάδης
8’ Μεγάλη ευκαιρία για το ΣΥΝΚΑ. Η κεφαλιά από τον Νικόλτση απομακρύνεται στη γραμμή από τους οι αμυντικούς του Ρεθυμνιακού.
9’ Σέντρα του Μποτωνάκη, το γυριστό σουτ του Νικόλτση περνά πάνω από την εστία του Δημητριάδη
20’ Σέντρα από τον Δελήμπαση, κεφαλιά του Μερτίρι, η μπάλα περνά λίγο έξω από τα δοκάρια του Βλαχάκη.
21’ Ωραιο σουτ του Μαθιουδάκη εκτός περιοχής, απομακρύνει ο Δημητριάδης
33’ Σουτ από τον Βεστάκη, η μπάλα περνά πάνω από τα δοκάρια του Δημητριάδη
34’ Ο Αλχασάν βρίσκεται μόνος απέναντι από τον Βλαχάκη αλλά το πλασέ που πραγματοποιεί είναι άστοχο.
45’ Σέντρα από τον Παληγεώργο, αδύναμη κεφαλιά του Σινγκ, μπλοκάρει ο Δημητριάδης.
46’ Σουτ του Μερτίρι διώχνει ενστικτωδώς ο Βλαχάκης
48’ Ο Σινγκ πασάρει τη μπάλα στον Νικόλτση, το πλασέ του οποίου περνά άουτ
50’ (0-1) Ο Βλαχάκης δεν μπορεί να απομακρύνει σωστά την μπάλα, ο Αλχασάν εκμεταλλεύεται το λάθος και πλασάρει από μακριά ανοίγοντας το σκορ για το Ρεθυμνιακό.
52’ Μεγάλη ευκαιρία για το ΣΥΝΚΑ. Πάσα του Σινγκ για τον Βεστάκη, ο Δημητριάδης επεμβαίνει σωτήρια με τα πόδια
58’ Ο Δελήμπασης σουτάρει και ο Βλαχάκης μπλοκάρει.
61’ Σέντρα από τον Παληγεώργο, κεφαλιά από τον Σινγκ αποκρούει στη γωνία του ο Δημητριάδης.
65’ Σουτ από τον Σηφακάκη, μαζεύει ο Βλαχάκης.
79’ (1-1) Ο Σινγκ ισοφαρίζει για το ΣΥΝΚΑ με δυνατό, ευθύβολο σουτ.
81’ Πιέζει το ΣΥΝΚΑ. Από εκτέλεση κόρνερ του Σινγκ, ο Βεστάκης πιάνει “αέρα”, μην μπορώντας να σουτάρει από πολύ κοντά.

Διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου). Βοηθοί: Σφακιανάκης – Τσαμπουράκης (Ηρακλείου)

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Αστέριος Θέμελης): Βλαχάκης, Ιμέρι (46’ Ιμέρι), Γεωργούλης, Λαμπάκης (46’ Λάμτσε), Μαθιουδάκης, Μποτωνάκης (67’ Κόλα), Αργυρουδάκης, Σινγκ, Νικόλτσης (88’ Περδικάκης), Παληγεώργος, Βεστάκης

Ρεθυμνιακός (Νίκος Καραδάκης): Δημητριάδης, Μαρουλάκης (69’ Ψωρογιάννης), Κουδουνάκης, Μπούσδρας, Δασκαλάκης, Δροσάκης, Αλχασάν (55’ Ταμάμης), Δελήμπασης, Σηφακάκης, Μερτίρι (90’ Τουρνάκης), Καψαλάκης (84’ Κοντορινάκης)

ΠΗΓΗ: athlitiko.gr