ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΣΥΝΚΑ: “Τσίμπησε” τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις

Στο 4ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων κρίθηκε το ματς στο Ατσαλένιο, με την ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ να σφραγίζει την ισοπαλία απέναντι στον ΠΟΑ με σκορ 1-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 77’ χάρη στο γκολ του Γκελοσάνι, αλλά το παιχνίδι έμελλε να κριθεί στην τελευταία φάση με δράστη τον Βεστάκη.

Το παιχνίδι γενικότερα δεν είχε πολλές ευκαιρίες και εκεί που διαφαινόταν ότι θα ολοκληρωνόταν χωρίς γκολ, τελικά ο ΠΟΑ κατάφερε να προηγηθεί στο 77’ με το ωραίο σουτ από τον Γκελοσάνι που πήρε την μπαλιά από τον Λέκκα. Οπως αποδείχθηκε, ωστόσο, το ΣΥΝΚΑ, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από συρτή σέντρα του Κόλα και αδράνεια της άμυνας ο Βεστάκης με κοντινό δυνατό πλασέ πέτυχε το 1-1.

Οι φάσεις του αγώνα

6′ Φάουλ του Λέκκα ο Κασαπίδης θα διώξει δύσκολα στη γωνία του.
26΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΟΑ. Κόρνερ του Κερμενίδη, κεφάλια του Καϊμακαμούδη διώχνει πάνω στη γραμμή ο Λάμτσε.
28′ Κόρνερ για τον ΠΟΑ με τον Γκελοσάνι και προβολή Σαμουηλίδη με τη μπάλα να περνάει άουτ.
31′ Μακρινό σουτ του Σινγκ μπλοκάρει ο Μανουσάκης
65′ Μακρινό σουτ του Περδικάκη μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Μανουσάκης.
70΄ Φάουλ του Λεκκα η μπάλα περνά λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.
77 (1-0) Ο Λέκκας στρώνει στον Γκελοσάνι που με εξαιρετικό σουτ μέσα από την περιοχή ανοίγει το σκορ.
90+4′ (1-1) Από συρτή σέντρα του Κόλα και αδράνεια της άμυνας ο Βεστάκης με κοντινό δυνατό πλασέ ισοφαρίζει.

Διαιτητής: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου). Βοηθοί: Βασίλογλου-Βλαχάκης (Ρεθύμνου)

ΠΟΑ (Μάνος Σκύβαλος): Μανουσάκης, Βολονάκης, Πλουσής, Ρωμανάκης (71’ Ρωμάνος), Σαμουηλίδης, Λέκκας (84΄Γιαλυτάκης), Καϊμακαμούδης, Κερμενίδης, Νάτος (66′ Νικόλι), Πετράκης, Γκελοσάνι (90+1’ Μαρκουλάκης)

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Νίκος Μαθιουδάκης): Κασαπίδης, Βαρδάκης, Λάμτσε, Περδικάκης (72′ Τσίτας), Γεωργούλης, Μαθιουδάκης, Κόλα, Νικόλτσης, Σινγκ, Μαζιώτης (78’ Ιμέρι), Βεστάκης