ΣΥΝΚΑ: Άνοιξε λογαριασμό στο Μαρτινέγκο (3-1 τον Πόρο)

Με επιτυχία πέρασε από το Μαρτινέγκο σε βάρος του Πόρου η ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ… ανοίγοντας λογαριασμό για τη φετινή χρονιά. Δύο γκολ από τον Κόλα και ένα του Βεστάκη διαμόρφωσαν τη νίκη με 3-1. Το γκολ για τον Πόρο σημείωσε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Μεταξάκης.

Η ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ καταφέρνει έτσι να εκπληρώσει το στόχο που είχε θέσει σε αυτό το παιχνίδι όπου η νίκη ουσιαστικά θεωρούταν μονόδρομος μετά τις δύο σερί ήττες. Αυτή είναι η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Αστέριου Θέμελη και στον αντίποδα ο Πόρος γνωρίζει την πρώτη του ήττα μετά από δύο ισοπαλίες.

Η ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ είχε την ευκαιρία να σκοράρει τα δύο της πρώτα γκολ πριν το μισάωρο, στο 14’ με το δυνατό σουτ από τον Λευτέρη Βεστάκη ενώ στο 28’ ακολούθησε η προβολή του Κόλα. Στο 38’΄ο Πόρος ξαναμπήκε στο παιχνίδι, κερδίζοντας πέναλτι όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Αργυρουδάκη, το οποίο υπέδειξε ο α’ βοηθός, Καφεσάκης. Ακολούθησε η εύστοχη εκτέλεση από τον Μεταξάκη κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, το ΣΥΝΚΑ κατάφερε να “καθαρίσει” το παιχνίδι χάρη στο δεύτερο γκολ από τον Κόλα, με σουτ.
Η χανιώτικη ομάδα ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής στις καθυστερήσεις με απευθείας κόκκινη κάρτα του Παληγεώργου για σκληρό μαρκάρισμα.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

8′ Πρώτη φάση στο παιχνίδι για την ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ. Δυνατή σέντρα Παληγεώργου από δεξιά, δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι ο Νικόλτσης, η μπάλα πέρασε πάνω από το κεφάλι του και έφυγε έξω.
14′ (0-1) Δυνατό αριστερό σουτ του Βεστάκη και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα.
20′ Πολύ άστοχο το μακρινό σουτ με το δεξί του Μαζιώτη για την ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ.
23′ Τεράστια ευκαιρία για τον Πόρο να ισοφαρίσει. Γύρισμα Καρβέλα από αριστερά, αμαρκάριστος ο Μαραθιανός μέσα στην περιοχή του ΣΥΝΚΑ έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Βλαχάκη.
28′ (0-2) Σέντρα Νικόλτση, πλασέ στην κίνηση Βεστάκη και ο Κόλα με προβολή έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Χρήστου.
38′ (1-2) Μειώνει ο Πόρος και ξαναμπαίνει στο παιχνίδι. Σέντρα Πήλιου, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Αργυρουδάκη σύμφωνα με την υπόδειξη του α’ βοηθού Καφεσάκη στην οποία συναίνεσε ο διαιτητής Μόσχου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μεταξάκης ξεγελώντας τον Βλαχάκη και στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή του γωνία.
43′ Δυνατό σουτ του Κόλα, άστοχο.
50′ Δυνατό σουτ του Βεστάκη, έδιωξε σε κόρνερ ο Χρήστου.
52′ Ο Καρβελάς μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή του ΣΥΝΚΑ και γύρισε στο πρώτο δοκάρι για τον Μαραθιανό, βγήκε και μπλόκαρε ο Βλαχάκης στον οποίο στη συνέχεια έγινε επιθετικό φάουλ.
54′ (1-3) Σουτ του Κόλα, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε στα δίχτυα του Χρήστου.
64′ Καλή στιγμή για τον Πόρο. Ωραία προσπάθεια του Ποκόνγκ και άνοιγμα στον Μεταξάκη, το διαγώνιο σουτ του οποίου έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Βλαχάκη.
73′ Σουτ του Πήλιου, η μπάλα έφυγε άουτ.
75′ Ο Τορομανίδης εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ, δίνοντας πάσα στην περιοχή στον Μεταξάκη που σούταρε πάνω από τα δοκάρια.
90+2’ Αποβολή του Παληγεώργου με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα.

Διαιτητής: Μόσχου (Λασιθίου). Βοηθοί: Καφεσάκης – Φραγκιαδάκης (Λασιθίου).

Κίτρινες κάρτες: 46′ Κόλα, 61’ Σπηλιώτης, 90’ Πάγκαλος, 90+4’ Βαρδάκης

Κόκκινη κάρτα: 90+2’ Παληγεώργος

Πόρος (Λεωνίδας Τιτομιχελάκης): Χρήστου, Καρβελάς, Μαυροειδής, Λουμπάκης, Σπηλιώτης, Μαγάκης (67’ Τριανταφυλλίδης), Πήλιος, Χρηστάκης, Μαραθιανός (56′ Ποκόνγκ), Τορομανίδης (75’ Μεμοτσέλα), Μεταξάκης (88’ Ζέκιο)

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Αστέριος Θέμελης): Βλαχάκης, Κόλα, Λάμτσε, Παληγεώργος, Λαμπάκης, Μαθιουδάκης (87’ Βαρδάκης), Μαζιώτης (49’ λ.τρ. Ιμέρι), Μποτωνάκης, Αργυρουδάκης, Νικόλτσης (76’ Πάγκαλος), Βεστάκης (82’ Τσίτας)

ΠΗΓΗ: athlitiko.gr