Super League: Νίκη της ΑΕΚ επί του ΟΦΗ με πρωταγωνιστή -και πάλι- τον Πόνσε

Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα. Δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από τον ΟΦΗ. Είχε καλύτερη φάση μέχρι το γκολ μια κεφαλιά του Πόνσε στο 21′, που έβγαλε ο Σωτηρίου σε κόρνερ. Στο 28′ έγινε το γκολ με την ΑΕΚ να βγαίνει στην αντεπίθεση, ο Τσούμπερ πήρε όλη την άμυνα πάνω του, έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Πόνσε και εκείνος με εξαιρετικό φαλτσαριστό πλασέ στην αριστερή γωνία, σκόραρε.

Στο 40′ ο Γκατσίνοβιτς από πλάγια πλάσαρε αλλά έδιωξε ο Σωτηρίου και από το κόρνερ πάλι ο Σέρβος είχε καλό σουτ αλλά άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά. Ο ΟΦΗ πήρε μέτρα και ένιωθαν οι παίκτες του πως μπορούσαν να κάνουν κάτι. Η φάση τους έγινε στο 54′ όταν ο Φελίπε έκανε την προβολή αλλά έδιωξε ο Στάνκοβιτς με τα πόδια. Το κακό τέταρτο της ΑΕΚ διακόπηκε στο 61′ με το σουτ του Γκατσίνοβιτς να διώχνει ο Σωτηρίου και το 2-0 ήρθε στο 67′. Ο Στάνκοβιτς βρήκε τον Πόνσε, εκείνος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, σούταρε, απέκρουσε στην έξοδο ο Σωτηρίου αλλά στη συνέχεια ο Αργεντίνος με εξαιρετικό αριστερό σουτ έκανε το 2-0.

Ένα σουτ στο 87′ του Γκαγιέγος έφυγε άουτ και στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φαν Βέερτ έκανε το 3-0 μετά από λάθος του Λαμπρόπουλου. Νίκη που μέχρι το ντέρμπι της Τούμπας έχει την ΑΕΚ στην κορυφή.

• Γκολ: Πόνσε 28′, 67′, Φαν Βέερτ 90+6′