Super League: Τα αποτελέσματα του Σαββάτου – Οι αγώνες της Κυριακής

O Παναιτωλικός απέδρασε με τους τρεις βαθμούς από τον Βόλο κερδίζοντας 3:2 την ομώνυμη ομάδα, παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα στο κυνήγι της 6ης θέσης.

Oι δύο ομάδες αμφότερες έδειξαν επιθετική διάθεση από τα πρώτα λεπτά, με τον Παναιτωλικό να επιχειρεί την πρώτη τελική με τον Σενγκέλια. Οι “γηπεδούχοι” προχώρησαν σε μία γρήγορη αλλαγή, με τον Γκάχι να περνά στη θέση του Μεταξά. Ο Βόλος απάντησε αμέσως με τον Τσιρίνος να τροφοδοτεί τον Ντέλετις και τον Στεργιάκη να μην μπορεί να μπλοκάρει τη μπάλα, τον Τσιρίνος να παίρνει το ριμπάουντ και να τη στέλνει στα δίχτυα. Η ομάδα της Μαγνησίας, συνέχισε να είναι απειλητική και με τον ιδιαίτερα κινητικό Ντέλετις συνέχισε να πιέζει την άμυνα του Παναιτωλικού. Οι Αγρινιώτες όμως, βρήκαν την ισοφάριση, 21′ μετά. Ο Μόρσεϊ μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα για τον Σενγκέλια που σούταρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κλέιμαν.

Στο δεύτερο μέρος οι ομάδες μπήκαν πιο νωχελικά, χωρίς να δημιουργούν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 61ο λεπτό και μετά από γέμισμα προς τον Οζέγκοβιτς, ο Στεργιάκης βγήκε και βρήκε τον με το γόνατο στην πλάτη, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Μπαριέντος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, με τον Έλληνα κίπερ να πέφτει σωστά και να διορθώνει το λάθος που παραλίγο να τον κάνει μοιραίο για την ομάδα του. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Παναιτωλικού να εκτελέσει το πέναλτι. Ο Ντέλετις στο 68ο λεπτό, μάρκαρε άτσαλα τον Χατζηθεοδωρίδη, με τον Ντέλετιτς να το αναλαμβάνει, νικώντας τον Κλέιμαν και βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού, γράφοντας το 2:1. Οι Αγρινιώτες χρειάστηκαν μόλις πέντε λεπτά για να διευρύνουν κι άλλο το υπέρ τους σκορ. Ο Σενγκέλια εκτέλεσε το φάουν από τα δεξιά και ο Μαλής με προβολή έκανε το 3:1 για την ομάδα του. Ο Παναιτωλικός συνέχισε περισσότερο κινητικός και συνέχισε να απειλεί, με τον Μόρσει να σουτάρει και τον Κλέιμαν να μην μπορεί να συγκρατήσει τη μπάλα και να διώχνει σε κόρνερ. Ο Κούτσιας στη συνέχεια, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λιάβα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ καθώς ήταν εκτεθειμένος. Στη συνέχεια ο Βόλος απείλησε και με τον Μεσκίντα κατάφερε να μειώσει πριν την εκπνοή του παιχνιδιού, γράφοντας το τελικό 3:2.//

Γκολ: 18′ Τσιρίνος, 90+7 Μεσκίντα / 39′ Σενγκέλια, 68′ Πεν Πέντρο, 73′ Μαλής
Κίτρινες: 17′ Γκάχι / 27′ Μαλής, 60′ Στεργιάκης, 63′ Μόρσεϊ

Βόλος: Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα, Μπαριέντος, Μεταξάς (13′ Γκάχι), Πιρές (74′ Μεσκίδα), Ντέλετιτς (74′ Κούτσιας), Τσιρίνος, Οζέγκοβιτς

Παναιτωλικός: Λιάβας, Μαλής, Λάρσον (46′ Χατζηθεοδωρίδης), Μάρτενσον, Χουχούμης, Μάρτενσον, Ντίας, Μόρσεϊ, Κολοβός, Σενγκέλια, Πέδρο

O Παναιτωλικός έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από τον Βόλο κερδίζοντας 3:2 την ομώνυμη ομάδα, παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα στο κυνήγι της 6ης θέσης.

Ισοπαλία στα Γιάννενα

ΠΑΣ Γιάννινα και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1:1, σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, στο οποίο πέτυχαν και τα γκολ τους, με τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στις καθυστερήσεις, αφού ο Γιαννιώτης απέκρουσε το πέναλτι του Νίνη.

ΠΑΣ Γιάννινα και Ατρόμητος πάλεψαν για τη νίκη, σε ένα παιχνίδι με αρκετές μονομαχίες και σημαντικές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες, όμως το τελικό 1:1 άφησε και τους δύο δυσαρεστημένους. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, όταν και πήραν προβάδισμα στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Γιαννιώτη να αποκρούει στις καθυστερήσεις το πέναλτι του Νίνη και να σώζει την ομάδα του από την ήττα. Στους 25 βαθμούς ο Ατρόμητος και στην 7η θέση, με τον ΠΑΣ να παραμένει στη 10η με 19.

Ο ΠΑΣ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και πέτυχε γκολ στο 5ο λεπτό, με τον Μορέιρα να σεντράρει από τα αριστερά και τον Μπάλαν να σκοράρει, όμως το τέρμα ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ του εξτρέμ των Ιωαννίνων. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, όμως δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους προς την εστία της ομάδας του Στάικου, η οποία απείλησε εκ νέου στο 27′ με τον Εραμούσμπε, μετά από κόρνερ. Στο 32′ οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα, με τον Πήλιο να κάνει εξαιρετική ενέργεια από αριστερά, να σεντράρει προς τον Παμλίδη, την κεφαλιά του οποίου απέκρουσε ο Χατζηϊσαΐας, όμως ο επιθετικός του ΠΑΣ επέστρεψε την μπάλα με το κεφάλι και ο Μπάλαν προ κενής εστίας άνοιξε το σκορ.

Στην επανάληψη ο Ατρόμητος μπήκε πιο επιθετικά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε στο 52′ με τον Στρούγγη, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κιάρτασον, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο. Ο ΠΑΣ σημάζευε σιγά-σιγά τις γραμμές του και βρήκε τη στιγμή του στο 61′, με τον Πήλιο να περνάει την πάσα για τον Ριένστρα και το τελευταίο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ανεβαίνουν στο δεύτερο ημίχρονο και ο Κουέν στο 77′ δοκίμασε δυνατό σουτ με τον Τσιντώτα να διώχνει σε κόρνερ. Από την εκτέλεση οι Περιστεριώτες βρήκαν την ισοφάριση. Ο Αθανασίου έβγαλε καλή σέντρα και ο Τζοβάρας έπιασε ένα εκπληκτικό γυριστό σουτ για να φέρει το παιχνίδι στην ισορροπία. Στο 85′ σημαντική ευκαιρία στην αντεπίθεση για την ομάδα του Στάικου, με τον Μπάλαν να στρώνει στο Νίνη, το σουτ του οποίου κόντραρε πριν φτάσει στον Γιαννιώτη και κατέληξε κόρνερ. Στο 88′ σημαντική ευκαιρία για τον Ατρόμητο, με τον Τζαβίδας να αστοχεί από τη μικρή περιοχή. Στο 90′, μετά από κόρνερ, ο Τζίμας έκανε το κοντρόλ στην περιοχή και ο Χατζηϊσαΐας τον ανέτρεψε, με το Νίνη να αναλαμβάνει την εκτέλεση, όμως ο Γιαννιώτης έβαλε ένα μεγαλοπρεπές στοπ, για να διατηρήσει τον βαθμό για την ομάδα του, αφού και ο Τσιντώτας στέρησε το γκολ στον Οικονομίδη, στη τελευταία φάση του παιχνιδιού.

ΓΚΟΛ: 32′ Μπάλαν / 77′ Τζοβάρας
ΔΟΚΑΡΙ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 51′ Καραχάλιος, 90+5′ Τζίμας / 43′ Φριτζόνσον, 55′ Έρλινγκμαρκ, 71′ Τζοβάρας
ΚΟΚΚΙΝΗ:

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Tσιντώτας, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Μπακαδήμας, Καραχάλιος, Ριένστρα (83′ Νίνης), Τζίνο (63′ Λιάσος), Μορέιρα, Παμλίδης, Μπάλαν.

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Ν. Αθανασίου, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ (58′ Οικονομίδης), Φριντζόνσον (58′ Κουέν), Ροτάριου (66′ Τζοβάρας), Ρομπάιγ, Κιάρτανσον (58′ Τζαβίδας)