Super League: Tα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ο Άρης αν και έχανε με 2-0 μέχρι το 79′ νίκησε με 3-2 την ΑΕΚ και εξασφάλισε το Ευρωπαϊκό εισιτήριο, στην προτελευταία αγωνιστική των πλέι οφ. Και μαθηματικά στην Ευρώπη ο Παναθηναϊκός μετα τη νίκη επί του ΠΑΣ με 4-0. Φιέστα τίτλου για τον Ολυμπιακό στο Καραισκάκη με ισοπαλία 1-1 με τον ΠΑΟΚ.

Ο Άρης βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ του Γκαρσία στο 53ο και το 58ο λεπτό. Ωστόσο έκανε την αντεπίθεσή του και με πήρε τη νίκη που τον φέρνει στους 59 βαθμούς.

Ο Άρης, που έχει και την ισοβαθμία υπέρ του άφησε την ΑΕΚ εκτός Ευρώπης.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν προσηλωμένες στην άμυνα. Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο, περισσότερη ώρα αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική.

Η Ένωση είχε την καλύτερη ευκαιρία της στο 21ο λεπτό με τον Λιβάι Γκαρσία. Ο Άρης προσπαθούσε να απειλήσει και είχε δοκάρι με τον Ιτούρμπε στο φινάλε του πρώτου 45λεπτο.

Ήταν φανερό ότι οι δύο ομάδες είχαν μεγάλη νευρικότητα. Μην ξεχνάμε ότι αμφότερες ήθελαν τη νίκη για να μείνουν στο κόλπο της Ευρώπης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση άνοιξε το σκορ στο 53ο λεπτό με τον Λιβάι Γκαρσία. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Χατζισαφί γέμισε, ο Γκαρσία κέρδισε τη διεκδίκηση από τον Εμπακατά, κατέβασε και σούταρε με το δεξί νικώντας τον Κουέστα.

Πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου διπλασίασε τα τέρματά της και πάλι με τον Λιβάι Γκαρσία. Ο Άρης μείωσε στο 79’ με τον Πάλμα και ισοφάρισε επτά λεπτά αργότερα με τον Μαντσίνι.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε την ολική ανατροπή στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γκαρσία.

Ισοπαλία στη φιέστα

Ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ έμειναν στο 1-1 για την ένατη αγωνιστική των πλέι οφ της Superleague, στη φιέστα των Πειραιωτών για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έφτασε τους 80 βαθμούς. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στους 61, όσους και ο Παναθηναϊκός με τη δεύτερη θέση να είναι ανοιχτή.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αιφνιδίασε τους Πειραιώτες όταν και προηγήθηκε στο 2ο λεπτό με κεφαλιά του Σοάρες μετά από σέντρα του Ζίβκοβιτς. Ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά με τον Ροντρίγκες στο 5’ αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε με ευκολία.

Στο 10ο λεπτό ο Κούντε εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Πασχαλάκη που έδιωξε σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν τη μπάλα και είχε ακόμη μία καλή στιγμή με τον Ροντρίγκες στο 25ο λεπτό.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ισοφάρισε στο 41ο λεπτό με τον Καρβάλιο. Ο Ανδρούστος εκμεταλλεύθηκε λάθος του Τσαούση από τα δεξιά, γύρισε προς τον Πορτογάλο ποδοσφαιριστής που πλάσαρε επιτυχημένα. Στο 45’ ο ΠΑΟΚ έχασε κι άλλη ευκαιρία με τον Σβαμπ.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις.

Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 4-0: Επιστροφή στην Ευρώπη

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 4-0 του ΠΑΣ Γιάννινα για την ένατη αγωνιστική των πλέι οφ της Superleague.

Το τριφύλλι έφτασε τους 61 βαθμούς και θα αγωνιστεί στα ευρωπαϊκά Κύπελλα την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς απέδωσε ωραίο ποδόσφαιρο και αποζημίωσε τον κόσμο που βρέθηκε στη Λεωφόρο.

Το τριφύλλι μπήκε δυνατά στο ματς θέλοντας να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Ο ΠΑΣ έκανε την πρώτη του τελική στο 15’ με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Στο 18ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία. Ο Σένκεφελντ έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεσε κόρνερ με τον Λώλη να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή προτού σκοράρει ο Παλάσιος.

Οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα αλλά η κεφαλιά του Παλάσιος κατέληξε άουτ. Στο 27’ ο Παναθηναϊκό έχασε διπλή ευκαιρία με τον Βιγιαφάνιες και τον Βέλεθ. Ο Λοντίγκιν χρειάστηκε να επέμβει και πάλι ένα λεπτό αργότερα.

Στο 31ο λεπτό έκανε μία τελική προσπάθεια με τον Σάλιακα να γυρίζει στον Σνάιντερ αλλά η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ. Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή, έκανε ευκαιρίες και τελικά βρήκε γκολ στο 37ο λεπτό με τον Βιγιαφάνιες.

Στο 49’ ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μακέντα να μην προλαβαίνει προ κενής εστίας μετά από μπαλιά του Αϊτόρ.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 με τον Μαουρίσιο στο 68’ με ωραίο passing game της ομάδας του Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 4-0 με τον Καρλίτος και τον Χουάνκαρ σφραγίζοντας με εμφατικό τρόπο την επιστροφή στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Το κλίμα στη Λεωφόρο ήταν πανηγυρικό. Στο ημίχρονο του αγώνα αποθεώθηκαν οι ομάδες βόλεϊ ανδρών και γυναικών που κατέκτησαν τα αντίστοιχα πρωταθλήματα.