Super League: Στη 2η θέση ο Βόλος με τεράστια ανατροπή επί του Παναιτωλικού

Στην αναμέτρηση των δύο καλύτερων επαρχιακών ομάδων της Super League, όπως δείχνει και η βαθμολογία, ο Παναιτωλικός προηγήθηκε από νωρίς με 2-0 αλλά ο Βόλος αντέδρασε και το έκανε 2-3 παίρνοντας ένα τρίποντο που τον ανεβάζει στη 2η θέση, εκμεταλλευόμενος και το γεγονός ότι είχε αριθμητικό πλεονέκτημα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο λόγω αποβολής του Καρέλη λίγο πριν τη λήξη του πρώτου.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους και πολύ άσχημο για τους φιλοξενούμενους, αφού μόλις στο 4′ βγήκαν στην αντεπίθεση και άνοιξαν το σκορ με τον Σενγκέλια μετά την κακή έξοδο του Κλέιμαν (1-0). Γρήγορο προβάδισμα, δηλαδή, για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου, ο οποίος ήταν ικανοποιημένος από όσα έβλεπε.

Οι Αγρινιώτες, άλλωστε, ήλεγχαν την κατάσταση, δεν ενιωθαν κάποια απειλή, συνέχιζαν να παίζουν επιθετικά και στο 16′ έβαλαν και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά με τον Νταγκό μετά την ωραία κάθετη του Κολοβού (2-0).

Ο Παναιτωλικός, με λίγα λόγια, έδειχνε να βάζει βάσεις νίκης από νωρίς και παρέμενε καλύτερος και στα επόμενα λεπτά μετά το δεύτερο γκολ, αλλά ο Βόλος βρήκε τον τρόπο για να αντιδράσει. Και αντέδρασε εντυπωσιακά, αν μη τι άλλο, αφού το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου ήταν ισόπαλο.

Η αντεπίθεση των Θεσσαλών άρχισε στο 27′, όταν οι κόντρες έξω από την περιοχή των γηπεδούχων ευνόησαν τον Τσοκάνη, ο οποίος με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και μείωσε 2-1.

Εξέλιξη που έδωσε ψυχολογική ώθηση στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 33′ έκαναν το 2-2 με την κεφαλιά του Τσοκάνη (ξανά) μετά το σουτ του Φερνάντες και την απόκρουση του Στεργιάκη.

Και όχι μόνο αυτό, αλλά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους Αγρινιώτες να μένουν με 10 παίκτες, αφού ο Καρέλης αποβλήθηκε στο 44′ για κλωτσιά στον Εσκοβάλ που του είχε κάνει φάουλ.

Τα πράγματα, όπως αντιλαμβάνεται ο καθένας, είχαν δυσκολέψει πλέον πάρα πολύ για τον Παναιτωλικό που έπρεπε να παίξει με παίκτη λιγότερο όλο το δεύτερο ημίχρονο, στα πρώτα λεπτα του οποίου και συγκεκριμένα στο 53′ μπορούσε να πάρει ξανά το προβάδισμα αλλά ο Μπακάκης νικήθηκε από τον Κλέιμαν.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 67′ ο Γιάννης Ανασταδίου υποχρεώθηκε και σε αναγκαστική αλλαγή, αφού ο Νταγκό τραυματίστηκε και άφησε τη θέση του στον Μορσεϊ, με το παιχνίδι να έχει πλέον αργό ρυθμό, ειδικά σε σύγκριση με το πρώτο ημίχρονο.

Γεγονός, όμως, που δεν ενόχλησε καθόλου τον Βόλο, αφού στο 78′ έκανε το 2-3 με τον Κούτσια μετά το μεγάλο λάθος του Στεργιάκη που έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, παίρνοντας έτσι μια σπουδαία νίκη που τον ανεβάζει, με παιχνίδι περισσότερο, στη 2η θέση και στο -4 από την κορυφή.

Παναιτωλικός: Στεργιάκης, Μπακάκης, Λάρσον, Κορνέλιου, Χουχούμης, Φλόρες (46′ Μλάντεν), Μάρτεσον (84′ Ντίας), Κολοβός (84′ Ζοάο Πέδρο), Σενγκέλια (72′ Ντουάρτε), Καρέλης, Νταγκό (67′ Μόρσεϊ).

Βόλος: Κλέιμαν, Βάις, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα, Μπαριέντος, Τσοκάνης, Φερνάντες, Μεθκίδα (61′ Κούτσιας), Ντέλετιτς (75′ Μπατόκιο), Οζέγκοβιτς (89′ Τάχατο).