Super League: Προελαύνει ο Βόλος – Γονάτισε με τριάρα τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη και παραμένει πρώτος

Το 2/2 έκανε στη Super League 1 ο Βόλος, που επικράτησε άνετα 3-1 του Απόλλωνα Σμύρνης εκτός έδρας.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» παρατάχθηκε στο ματς προερχόμενη από τη βαριά ήττα (4-0) από τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κι έχοντας για πρώτη φορά στην 11άδα της τον (new entry) Μπρούνο Άλβες και μεγάλο μεταγραφικό απόκτημα του καλοκαιριού.

Στην αντίπερα όχθη, η θεσσαλική ομάδα έπειτα από τη νίκη επί της Λαμίας στην πρεμιέρα, κατέβηκε με άριστη ψυχολογία στη Ριζούπολη και με στόχο τη δεύτερη σερί νίκη.

Το α΄ημίχρονο είχε να παρουσιάσει αρκετά καλό ρυθμό, αξιόλογες φάσεις μπροστά και από τις δύο εστίες και μπόλικη τακτική.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να «φλέρταραν» πρώτοι με το γκολ στο 3ο λεπτό, έπειτα από ένα επικίνδυνο σουτ του Σλίβκα που έδιωσε σε κόρνερ ο Κλέιμαν, ωστόσο οι Βολιώτες ήταν αυτοί που συνδέθηκαν με τα δίχτυα στο αμέσως επόμενο λεπτό (4΄).

Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο εκμεταλλεύθηκαν την γενικότερη… παγωμάρα των γηπεδούχων δημιουργώντας προϋποθέσεις για την επίτευξη δεύτερου τέρματος, αλλά κάπου εκεί ο Απόλλων Σμύρνης άρχισε να ισορροπεί το ματς.

Στο 14′ Ο Ντάουντα έφυγε γρήγορα σε αντεπίθεση αλλά το σουτ του απέκρουσε με γροθιές ο Κλέιμαν, ενώ στο 21′ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είχε φάση διαρκείας στα καρέ των Θεσσαλών, με την μπάλα να βρίσκει σε σώματα σε δύο συνεχή σουτ. Στο 27′ γυριστή κεφαλιά του Σλίβκα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον έλεγχο του ρυθμού ως το τέλος του πρώτου μέρους, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να δημιουργήσουν άλλη αξιόλογη ευκαιρία. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, είχαμε… εκκίνηση και στο δεύτερο ημίχρονο. Μόλις στο 49′ ο Βόλος έφτασε στο 0-2, με τον Φαν Βέερτ να σκοράρει με κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι.

Σε μια προσπάθεια να αλλάξει τα δεδομένα της αναμέτρησης, ο Γιάννης Πετράκης έκανε άμεσα τέσσερις αλλαγές, αλλά ο Βόλος δεν είχε σκοπό να.. πετάξει τους πρώτους του βαθμούς στη Super League. Στο 63′ ο Μπαρτόλο έκανε το 0-3 με όμορφη προσπάθεια, για να έρθει δυο λεπτά αργότερα ο Ιωαννίδης (μπήκε στο ματς λίγο νωρίτερα) και να μειώσει σε 3-1 με κεφαλιά.

Ο Απόλλων Σμύρνης πήρε τα πάνω του ψυχολογικά, προσπάθησε να πετύχει ένα ακόμα γκολ που θα τον… έβαζε “δυνατά” στο παιχνίδι, αλλά ο Βόλος δεν το επέτρεψε, δεν δέχθηκε άλλο τέρμα κι έτσι κράτησε την «Ελαφρά Ταξιαρχία» στους μηδέν βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα της Super League.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Πετράκης): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Λισγάρας, Άλβες, Τουτουαρίμα (46΄Μπαξεβανίδης), Παπαγεωργίου (60΄Ματέι), Σλίβκα, Κάστρο, Παμλίδης (53΄Λα Πάρα), Σαχλί (53΄Τσιλούλης), Ντάουντα (53΄Ιωαννίδης)

ΒΟΛΟΣ (Γκιγέρμο Αμπασκάλ):  Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο, Φεράρι, Γκρίλο, Τσοκάνης, Ρεγκατέν, Μπαρτόλο (74΄Σοάρες), Ροσέρο (86΄Βοϊτκόφσκι), Φερνάντες (63΄Νίνης), Φαν Βέερτ.