Super League: Πολύτιμη νίκη για το Βόλο στην Τρίπολη – “Βύθισε” κι άλλο τον ΠΑΣ ο Ατρόμητος

Ένα βήμα πιο κοντά στον υποβιβασμό είναι πλέον ο ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς Ατρόμητος με γκολ του Βέργου στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 στην πρεμιέρα των πλέι άουτ της Super League.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τον ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς άγγιξε το γκολ μόλις στο 4ο λεπτό. Ο Τούτου έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Τζίμας στην καρδιά της άμυνας του Ατρομήτου έπιασε μια σκαστή κεφαλιά η οποία σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μαρκετζιάνι και κατέληξε άουτ. Στο 7′ οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, με πρωταγωνιστές τους ίδιους παίκτες. Μετά από γύρισμα του Τούτου, ο Τζίμας έσπρωξε την μπάλα προς την εστία. Αρχικά ο διαιτητής έδειξε ότι η μπάλα είχε περάσει την τελική γραμμή, όμως μετά από έλεγχο στο VAR φάνηκε ότι δεν είχε περάσει ολόκληρη την τελική γραμμή και το γκολ δεν μέτρησε. Μετά το αρχικό σοκ στα πρώτα λεπτά, οι Περιστεριώτες κατάφεραν σταδιακά να ισορροπήσουν το παιχνίδι και μάλιστα πήραν προβάδισμα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Βαλένσια έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Γκονζάλες εκτέλεσε με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή, κάνοντας το 1-0 στο 37′, στην πρώτη τελική του Ατρόμητου στο ματς.

Πολύ γρήγορα μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Παμλίδης απέφυγε ωραία τον Κούντε και με υπέροχο πλασέ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μαρκετζιάνι για το 1-1 στο 49′. Παρ’ όλα αυτά, ο Ατρόμητος μπόρεσε να ξαναπάρει το προβάδισμα, λίγο μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα. Εκτέλεση φάουλ του Κούντε, ο Σούλης έκανε την έξοδο και με γροθιές έστειλε την μπάλα πάνω στον Εραμούσπε. Αυτή στρώθηκε στον Τζαβέλλα, ο οποίος προ κενής εστίας σκόραρε, γράφοντας το 2-1 στο 61′. Ο ΠΑΣ είχε και πάλι την απάντηση, ισοφαρίζοντας εκ νέου το σκορ της αναμέτρησης. Ο Κιάκος με ωραία σέντρα από τα αριστερά βρήκε τον Εραμούσπε στο δεύτερο δοκάρι που νίκησε κατά κράτος τον Ασεβέδο στον αέρα και με κεφαλιά σκόραρε για το 2-2 στο 85′. Εκεί που όλα έδειχναν ότι δεν θα υπάρξει νικητής, ήρθε ο Βέργος για να κρίνει την αναμέτρηση. Έπειτα από μπαλιά του Κούντε στην πλάτη της άμυνας, ο Έλληνας επιθετικός πρόλαβε τον Σούλη στην έξοδο και με ωραίο άγγιγμα της μπάλας έγραψε το τελικό 3-2 στο 90’+5′.

ΓΚΟΛ: 37′ Γκονζάλες, 61′ Τζαβέλλας, 90’+5′ Βέργος / 49′ Παμλίδης, 85′ Εραμούσπε
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 47′ Ντε Μποκ / 45’+3′ Τούτου, 86′ Εραμούσπε

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζιάνι, Κεσχρίντα, Τζαβέλλας, Έρλινγκμαρκ (79′ Ασεβέδο), Ντε Μποκ, Κούντε, Γκονζάλες, Καμαρά (56′ Τσακμάκης), Βαλένσια (56′ Φρίντγιονσον), Κούεν (56′ Βρακάς), Αντζιέλσκι (70′ Βέργος).

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Σούλης, Τούτου, Παντελάκης, Εραμούσπε, Κιάκος (69′ Τσαούσης), Τζίνο, Λιάσος (46′ Λεό), Ριένστρα (46′ Καραχάλιος), Τζίμας (69′ Ροσάλες), Ροσέρο (84′ Ντεμίρ), Παμλίδης.

«Χρυσό τρίποντο» ο Παναιτωλικός

Χωρίς… περιθώρια για απώλειες στην έδρα του μετά το διπλό του Βόλου στην Τρίπολη και την ισοπαλία της Κηφισιάς με τον ΟΦΗ, ο Παναιτωλικός μπήκε αποφασισμένος για το «τρίποντο» απέναντι στον Πανσερραϊκό και το πέτυχε επικρατώντας με το εμφατικό 3-0 στο Αγρίνιο, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στα play out.

Αποτέλεσμα που έφερε ξανά την ομάδα του Γιάννη Πετράκη οριακά πάνω απ’ την επικίνδυνη ζώνη και της έδωσε «αέρα» και ψυχολογία μετά από τέσσερα σερί αρνητικά αποτελέσματα (2 ισοπαλίες, 2 ήττες). Τα γκολ των Χουάνπι, Μαυρία στο πρώτο ημίχρονο (26’ και 34’) και η εκτέλεση του Λομόνακο στο 90’+3’ έκαναν τη… διαφορά για τους Αγρινιώτες, οι οποίοι στη συνέχεια διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το προβάδισμά τους κι έφτασαν σε μία δίκαιη νίκη.

Ο Πανσερραϊκός μπήκε στο παιχνίδι με διάθεση να αιφνιδιάσει τον Παναιτωλικό και μόλις στο 1ο λεπτό ο Χατζηστραβός βρήκε τον Άλεκσιτς από τα δεξιά, με τον Σέρβο να κάνει το διαγώνιο σουτ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 10’ ο Ντίας με πολύ ωραία ατομική ενέργεια και πλασέ έξω απ’ την περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χοβάν, ο οποίος μπλόκαρε σταθερά, ενώ στο 20’ η αδύναμη κεφαλιά του Τορεχόν μετά τη σέντρα του Μαυρία από τα δεξιά, κατέληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ του Πανσερραϊκού.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 26’. Ο Καρέλης από τα δεξιά τροφοδότησε τον Χουάνπι, ο οποίος με ένα ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0, περνώντας την μπάλα δίπλα από Διαμαντή και Χοβάν.

Στο 34’ ο Παναιτωλικός έφτασε σε δεύτερο γκολ, όταν από φάση διαρκείας στην περιοχή του Πανσερραϊκού, ο Τορεχόν «γέμισε» από τα αριστερά προς την περιοχή, με τον Μαυρία να πλασάρει με τη μία και να κάνει το 2-0 (η μπάλα κόντραρε και στον Μπέργκστρεμ).

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη βρήκε και τρίτο γκολ στο 43’ με τον Σέρχιο Ντίας, όμως το γκολ του Παραγουανού δεν μέτρησε, καθώς πριν εκτελέσει, είχε γλιστρήσει και η μπάλα βρήκε στο χέρι στήριξής του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός ήταν πολύ προσεκτικός στα μετόπισθεν, ψάχνοντας με υπομονή ένα τρίτο γκολ και θα μπορούσε να το έχει βρει στο 51’, όμως η κεφαλιά του Μάριου Οικονόμου πέρασε λίγο άουτ. Στο 68’ ο Χοβάν είπε «όχι» στην εκτέλεση του Καρέλη μέσα απ’ την περιοχή, ενώ στο 77’ η προσπάθεια του Ντουάρτε πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια. Την τελική… πινελιά στη νίκη του Παναιτωλικού έβαλε ο Λομόνακο με πολύ ωραία εκτέλεση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από ασίστ του Λιάβα.

Διαιτητής: Σταύρος Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)
Κίτρινες: 25’ Ντίας, 48’ Χουάνπι, 52’ Μλάντεν – 45’+1’ Ντανκερλούι, 50’ Διαμαντής, 79’ Ουεντραόγκο

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης):  Τσάβες, Μαυρίας, Μάριος Οικονόμου, Μλάντεν, Τάμπιτζε, Τορεχόν, Χουάνπι (90’+2’ Μπουζούκης), Τσιγγάρας (90’+2’ Μπαμπόκ), Φρ. Ντουάρτε (89’ Μπελεβώνης), Ντίας (83’ Λιάβας), Καρέλης (83’ Λομόνακο).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Δεληγιαννίδης, Διαμαντής (65’ Μπετανκόρ), Χατζηστραβός (90’+1’ Σοφιανός), Μπέργκστρεμ, Άγγελος Οικονόμου (46’ Ουεντρεάγκο), Μορέιρα, Ντανκερλούι (46’ Γκοτζαμανίδης), Ουάρντα, Τομάς (65’ Μούργος), Άλεκσιτς.

Κηφισιά-ΟΦΗ 0-0: Πρεμιέρα στα πλέι άουτ με ισοπαλία

Ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να ξεκινήσει νικηφόρα τα πλέι άουτ της  Super League, μένοντας στο 0-0 με την Κηφισιά στην Καισαριανή.

Η κρητική ομάδα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της.

Μεγάλη ευκαιρία για την Κηφισιά στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης! Ο Λαμπρόπουλος έσωσε πάνω στη γραμμή και πριν ο Οζέγκοβιτς εκτελέσει σε κενή εστία μετά από πλασέ του Μενέντεζ. Ο ΟΦΗ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και οι παίκτες του έκαναν ουκ ολίγα λάθη, με τους γηπεδούχους να επισκέπτονται συχνά την αντίπαλη περιοχή.

Στο 19΄ακυρώθηκε γκολ του Ισέκα καθώς ο παίκτης του ΟΦΗ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Απείλησε ξανά η Κηφισιά στο 30′. Ο Μιλίτσεβιτς έκανε το γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι, ο Σάντος προσπάθησε να σουτάρει με τη μία, η μπάλα χτύπησε στο έδαφος και έφυγε πάνω από την εστία του Μπάουμαν.

Στο 44 ο Ισέκα έπιασε το σουτ αλλά δεν βρήκε το στόχο.

Η Κηφισιά μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 51′ είχε την πρώτη της ευκαιρία. Γέμισμα του Σάντος από τα αριστερά, ο Αμπάντα δεν έδιωξε, ο Οζέγκοβιτς πήρε την κατοχή, γύρισε το σώμα του, σούταρε, όμως ήταν άστοχος. Ο ΟΦΗ απάντησε στο 55′. Μετά από μπαλιά του Μπάκιτς, ο Αναγνωστόπουλος έκανε λάθος απομάκρυνση μακριά από την περιοχή του, ο Μπάκου τον πέρασε αλλά το σουτ του βρήκε στον Τσάπαν και κατέληξε κόρνερ.

Εξαιρετική προσπάθεια από τον Γιάννη Αποστολάκη στο 71′, ο οποίος από τα αριστερά εκτός περιοχής, συνέκλινε, έκανε το σουτ με το δεξί και αστόχησε για λίγο.

Στο 74 ο Τσάπαν πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Ισέκα, μέσα στην μικρή περιοχή.

Στο 85′ οι Κρητικοί έχασαν νέα ευκαιρία. Ο Μπάκου βρέθηκε απέναντι από τον Αναγνωστόπουλο, όμως το πλασέ του κατέληξε πάνω στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Κηφισιάς. Μεγάλη ευκαιρία για την Κηφισιά να “κλέψει” το ματς στο τέλος. Ο Σάντος σούταρε στο 90′ απέναντι από τον Μπάουμαν, με τον τερματοφύλακα των Κρητικών όμως να αποκρούει και να κρατάει το 0-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 62′ Σολόα, 81′ Τσανάτζια / 31′ Μπάκου, 61′ Μπάκιτς, 70′ Μεγιάδο

Κηφισιά: Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (79′ Κλωναρίδης), Τεϊσέιρα, Τσάπαν, Μιλίτσεβιτς, Τσανάτζια, Σολόα (69′ Βαφέας), Μπιφούμα (79′ Τετέι), Μενέντεθ (69′ Πρίτσας), Σάντος, Οζέγκοβιτς.

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Αμπάντα, Μεγιάδο, Μπάκιτς (79′ Ριέρα), Μπάκου (88′ Φελίπε), Χιμένεθ (64′ Γκαγέγκος), Αποστολάκης (88′ Μοσκέρα), Ισέκα.

Πολύτιμη νίκη για το Βόλο στην Τρίπολη

Ο Βόλος επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 του Αστέρα, στην 1η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League, και πήρε ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη που δίνει για παραμονή στην κατηγορία.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά, με τον Βόλο να έχει περισσότερο την μπάλα στα πόδια του χωρίς όμως να μπορεί να γίνει απειλητικός. Στο ίδιο μοτίβο κυλούσαν τα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά ήταν εντελώς ακίνδυνοι και ο Αστέρας είχε κάποιες τελικές για να σκοράρει, δίχως όμως αποτέλεσμα. Η “κατασκήνωση” της ομάδας της Θεσσαλίας στην περιοχή των Αρκάδων δεν απέφερε καρπούς και έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε ισόπαλο με σκορ 0-0.

Η πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος ήταν για τον Βόλο. Ο Μπερτόγλιο έκανε το σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή και ο Γραμματικάκης μπλόκαρε την μπάλα σε δεύτερο χρόνο στο 48′. Ο Αστέρας απάντησε στο 51′. Γλυκιά σέντρα του Λύρατζη από τα δεξιά, προβολή του Κωστέα και ο Κόβατς έβγαλε σε κόρνερ. Στο 63′ ο Βόλος πήρε κεφάλι στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν στην αντεπίθεση και ο Κόμπα με ωραία ενέργεια, αφού απέφυγε τον Λύρατζη, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο τελείωμα. Η ομάδα του Χρήστου Κόντη βρήκε και δεύτερο τέρμα επτά λεπτά αργότερα (70′), με τον Γκαρσία να σκοράρει έπειτα από το γύρισμα του Λούνα και να γράφει το 2-0 υπέρ της ομάδας του. Οι Θεσσαλοί δεν απειλήθηκαν, ήταν σωστά οργανωμένοι και διατήρησαν το 2-0 μέχρι το τέλος για να πανηγυρίσουν ένα σπουδαίο τρίποντο στην 1η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League.

ΓΚΟΛ: – / 63′ Κόμπα, 70′ Γκαρσία
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 84′ Λύρατζης, 90’+1′ Γκρόζντανιτς / 55′ Λούνα, 62′ Σιέλης, 82′ Μύγας

Αστέρας Τρίπολης: Γραμματικάκης, Λύρατζης, Χουχούμης (76′ Άλβαρες), Καστάνιο, Ατιένθα, Σουρλής (46′ Γκρόζντανιτς), Αλάγκμπε, Μπαρτόλο (85′ Σίτο), Παλάσιος (67′ Ζουγκλής), Ρεγκίς, Κωστέας (76′ Μάντζης).

Βόλος: Κόβατς, Μύγα, Καλογερόπουλο, Σιέλης (90’+7′ Ασλανίδης), Άλχο, Λούνα, Γκλάβτσιτς, Ντε Καμπς, Μπερτόγλιο (77′ Τσοκάνης (86′ λ.τρ. Τρουιγέ), Κόμπα, Γκαρσία (86′ Μωραΐτης).