Super League: Πέρασε νικηφόρα από το Ηράκλειο ο Παναιτωλικός

Την παρθενική νίκη του στα φετινά πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1 πανήγυρισε ο Παναιτωλικός το Σάββατο (30/4) με σκορ 1-0 επί του ΟΦΗ μέσα στο Ηράκλειο, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Σκόρερ χρίστηκε ο Βέργος, που ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση των Αγρινιωτών, ωστόσο με το 6ο φετινό γκολ του χάρισε και τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Από τη μεριά του, ο ΟΦΗ έμεινε με τις εντυπώσεις καθώς συνολικά ήταν ανώτερος αλλά δεν είχε την ουσία.

Οι Κρητικοί, αν και αδιάφοροι βαθμολογικά, μπήκαν δυναμικά και αναζήτησαν το γκολ από νωρίς. Ο Φελίπε, που ξεπέρασε το πρόβληματα τραυματισμού που τον ταλάνιζε, ήταν ορεξάτος και κινητικός αλλά οι συμπαίκτες του δεν τον τροφοδοτούσαν σωστά. Σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο ΟΦΗ είχε την υπεροχή, προσπαθώντας να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα από τα πλάγια, δίχως να δημιουργήσει κραυγαλέα ευκαιρία όμως.

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός ήταν μεταμορφωμένος προς το καλύτερο και στο πρώτο 10λεπτο κέρδισε όλες τις μονομαχίες, φθάνοντας τελικά στο «χρυσό» γκολ, με τον Βέργο (52′) να παίζει το «1-2» με τον Μόρσεϊ, να διανύει ανενόχλητος πολλά χιλιόμετρα από τα πλάγια και να συγκλίνει, σουτάροντας δυνατά με το δεξί και στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Επασί. Μετά το 55′, όμως, οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια ανέλαβαν την πρωτοβουλία και προσπάθησαν να φθάσουν στην ισοφάριση. Οι αλλαγές έδωσαν ώθηση, με τους Στάικο και Καμάου να είναι δραστήριοι, αλλά δίχως αποτέλεσμα. Ο Νέιρα απείλησε δις (76′, 90+4′), με τη δεύτερη ευκαιρία να είναι η κορυφαία του αγώνα, με την μπάλα να μην κάνει τη χάρη στον Αργεντίνο χαφ και να φεύγει άουτ. Ενδιάμεσα των δυο φάσεων του ΟΦΗ, ο Παναιτωλικός βρήκε δίχτυα με τον Κορνέλιους (78′) μετά από εκτέλεση κόρνερ και κοντινό σουτ του Καναδού, με το γκολ να ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Παπαδόπουλου, που δεν υπέπεσε σε σοβαρό λάθος και πέρασε απαρατήρητος, βρήκε τους Αγρινιώτες νικητές και τους παίκτες του ΟΦΗ να αποχωρούν με σκυμμένο το κεφάλι.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), με τους Πάτρα και Παπαδόπουλο του ίδιου συνδέσμου και τέταρτο τον Βάτσιο του συνδέσμου Δυτικής Αττικής.

Κίτρινες: 25′ Μαρινάκης, 27′ Μπαλογιάννης, 32′ Διαμαντής, 52′ Μεγιάδο, 60′ Καμάου – 75′ Κορνέλιους, 90+5′ Ανέστης.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Διαμαντής (69′ Ουές), Βούρος, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Μπουζούκης (57′ Στάικος), Νέιρα, Λάμπρου (40′ λ. τρ. Καμάου), Φελίπε, Τσιλιανίδης (57′ Γιαννούλης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης (λ. τρ. 70′ Λούι), Λάρσον, Κορνέλιους, Περέιρα, Φλόρες, Αντούνες, Μεντόσα (33′ λ. τρ. Μπελεβώνης), Μόρσεϊ (70′ Νταγκό), Ντουάρτε (86′ Μπαρμπόσα), Βέργος (86′ Καρέλης).