ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Super League: Νίκες με ανατροπή για Άρη και Βόλο – Οι σημερινοί αγώνες

Ο Bόλος έκανε άλλη μια ανατροπή, επικράτησε 2-1 του Λεβαδειακού εντός έδρας και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στη Super League. Από την άλλη ο Λεβαδειακός, δεν κατάφερε να διατηρήσει τον υπέρ του προβάδισμα, γνωρίζοντας άλλη μία ήττα στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στη ζώνη του υποβιβασμού και την 13η θέση.

Το δεύτερο μέρος, ξεκίνησε ιδανικά για τους Βιωτούς, οι οποίοι βρήκαν γκολ από το 53ο λεπτό μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ, του Μουτίνιο, που έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Ο Βόλος όμως απάντησε άμεσα, με τον Τσοκάνη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από διπλή προσπάθεια, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Μέσα σε πέντε λεπτά, η ομάδα της Μαγνησίας έκανε την απόλυτη ανατροπή. Ο Μεσκίδα βρήκε όμορφα τον Ντέλετις, ο οποίος με γυριστό σουτ έφερε το παιχνίδι τούμπα.

Στα επόμενα λεπτά, ο Λεβαδειακός έψαξε το τέρμα της ισοφάρισης, φτάνοντας πολύ κοντά στο 2-2, με το σουτ του Μεχία που μπλόκαρε ο Κλέιμαν. Λίγο πριν την εκπνοή του ματς, ο Βόλος έφτασε κοντά και σε τρίτο τέρμα, μετά την ατομική ενέργεια του Κούτσια, που κουβάλησε τη μπάλα μέχρι την περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Γκολ: 62′ Τσοκάνης, 67′ Ντέλετις / 53′ Μουτίνιο

Κίτρινες: 28′ Φερνάντες, 52′ Εσκοβάλ / 90+4 Νόκερτ

Βόλος(Kώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα, Σιέλης, Εσκοβάλ, Τσοκάνης, Μπαριέντο, Μεσκίδα(69′ Νόκερτ), Φερνάντες, Ντέλετιτς(83′ Ματίγια), Οζέγκοβιτς(76′ Κούτσιας).

Λεβαδειακός(Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας, Παναγιώτου(73′ Λούα-Λούα), Τορό(74′ Χαμόντ), Μεχία, Νίκας, Βρακάς (46′ Μπαχανάκ), Μουτίνιο, Δούμτσιος(61′ Τσιριγώτης).

Ανατροπή στο β΄ μέρος ο Άρης, 2-1 τον Ιωνικό

Ο Άρης επικράτησε με 2-1 του Ιωνικού στο «Κλεάνθης Βικελίδης», σε παιχνίδι για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού προηγήθηκε με τον Βασίλη Μάντζη (42’), αλλά οι «κίτρινοι» έφεραν τα πάνω-κάτω, με τους Ζερβίνιο (62’) και Αντρέ Γκρέι (73’), σε μία ανατροπή που θύμισε το ματς κόντρα στους «ερυθρόλευκους».

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)
Κίτρινες: Φαμπιάνο – Σάκιτς, Αοσμαν

ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μαζικού, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Νταμπό (56’ Ματέο Γκαρσία), Ετέμπο, Καμάτσο, Πάλμα (67’ Γκρέι), Μαντσίνι (42’ Μανού Γκαρθία), Ζερβίνιο (67’ Ιτούρμπε).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Σάκιτς (77’ Μίλο), Αντούνες, Ρομαό, Μύγας, Κάνιας (52’ Τσίμπσαχ/77’ Μάσας), Φαντιγκά, Λοβέρα  (46’ Σεμπά), Αοσμαν (77’ Μεντόσα), Ελευθεριάδης, Μάντζης.

*Με ένα πανό το οποίο έγραφε «Καλό ταξίδι Αρειανέ μαχητή», αποχαιρέτησαν οι φίλοι του Άρη τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη, τον δις αργυρό Ολυμπιονίκη στο Tae Kwon Do, ο οποίος έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 43 ετών, νικημένος από σπάνια μορφή καρκίνου.