Super League: «Κατάπιε» τον ΟΦΗ με “πεντάρα” ο Βόλος

Με τον χειρότερο τρόπο έκλεισε ο ΟΦΗ το πρωτάθλημα της Super League καθώς γνώρισε τη συντριβή στο  Πανθεσσαλικό από τον Βόλο με 5-0. Η κρητική ομάδα ήταν τραγική, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όταν βρέθηκε να χάνει με 3-0. Μετά την ήττα αυτήο ΟΦΗ κινδυνεύει να χάσει την 7η θέση από τον Ιωνικό, σε περίπτωση που η ομάδα της Νίκαιας νικήσει την Κυριακή τον Παναιτωλικό.

Ο Βόλος κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο. Με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο ελέγχοντας τον χώρο του κέντρου, πήραν πολύ νωρίς προβάδισμα στο σκορ με τον Ολλανδό Φαν Βέερτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μαντά(12΄).
Στο 29΄ ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0 (προηγήθηκαν δύο συνεχόμενα λάθη των Ουές και Βούρου), , ενώ στο 36΄ από την εξαιρετική απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάολο Φερνάντες,

Ο ΟΦΗ είχε κάποιες… αναλαμπές (στο 10΄ με τον Ντουρμισάϊ και στο 43΄ με τον Μπαλογιάννη), αλλά σε καμία από τις λίγες αυτές καλές προυποθέσεις που δημιούργησαν οι παίκτες του Νίκου Νόπλια, δεν κατάφεραν να βρουν στόχο.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στις αρχές της επανάλψης και μάλιστα έφτασαν κοντά στο γκολ τόσο στο 46΄ με τον Τσιλιαννίδη, όσο και στο 55΄ με τον Ουές, αλλά στην μεν πρώτη περίπτωση μπλόκαρε την μπάλα ο Παπαδόπουλος, ενώ στη δεύτερη η πορεία της σταμάτησε στο δοκάρι και απομακρύνθηκε.

Κι΄ ενώ ο Νίκος Νόπλιας προσπαθούσε να βρει λύσεις με διάφορες αλλαγές προκειμένου να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, στο 65΄ο Βόλος έκανε το 4-0 από στημένη φάση, όταν μετά την εκτέλεση φάουλ του Πάολο Φερνάντες, ο Ροσέρο σηκώθηκε πιο ψηλά απ΄ όλους για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μαντά.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε και πάλι ο Ροσέρο (και πάλι με κεφαλιά) κάνοντας το 5-0 στο 81΄ εκμεταλλευόμενος με τον καλύτερο τρόπο την σέντρα του Φαν Βέερτ.

Ο Ολλανδός μαζί με τον Ροσέρο και φυσικά τον Πάολο Φερνάντες ήταν οι κορυφαίοι του αγώνα, ενώ δύσκολα θα μπορούσε να ξεχωρίσει κάποιος από τον τραγικό ΟΦΗ

Το φιλμ του αγώνα

4′ Σπουδαία επέμβαση Μανδά, στο σουτ του Φερνάντες.

10′ Σουτ Μπουζούκη έξω από την περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ.

11′ Σπουδαία ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Ντουρμισάι, ωστόσο το πλασέ του το έδιωξε ο Παπαδόπουλος σε κόρνερ. Εκτελέστηκε το κόρνερ με τον Πασαλίδη να παίρνει την κεφαλιά η μπάλα πέρασε άουτ.

12′.Μετά από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας ο Φαν Φέρτ με δυνατό αριστερό σουτ κάνει το 1-0.για το Βόλο

29′ Οι γηπεδούχοι διπλασιάζουν τα τέρματα τους (2-0) με σκόρερ και πάλι με τον Φαν Φερτ μετά από λάθος συνεννόηση του Βούρου με τον Μανδά.

36′ Τρίτο γκολ για τον Βόλο. Μετά από υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Φερνάντεζ ο Μανδάς δεν μπορεί να κάνει κάτι και κατέληξε στα δίχτυα.

43′ Ατομική ενέργεια Μπαλογιάννη, όμως ο Παπαδόπουλος έδιωξε και πάλι σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε με τον Ντουρμισάι να παίρνει την κεφαλιά, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Βόλου μπλόκαρε.

47′ Ο Τσιλιανίδης έφυγε στην πλάτη του Άλχο, αλλά ο Παπαδόπουλος τον νίκησε στο τετ α τετ

55′ Δοκάρι για τον ΟΦΗ με τον Φελίπε

65′ Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ροσέρο πρόλαβε την έξοδο του Μανδά με κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-0.

80′ O ΟΦΗ δέχεται και πέμπτο γκολ από τον Ροσέρο, πάλι με κεφαλιά (5-0).

85′ Εξαιρετική επέμβαση Μανδά στο τετ α τετ του Φαν Βέερτ.

90’Σουτ Φελίπε απέκρουσε ο Παπαδόπουλος.

91′ Σουτ Στάικου μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

92′ Σουτ Νέιρα η μπάλαάουτ.

Έγραψε ιστορία η Ελένη Αντωνίου

Η Ελένη Αντωνίου έγραψε ιστορία στο Βόλο, καθώς έγινε η πρώτη Ελληνίδα διαιτητής που διευθύνει παιχνίδι της μεγάλης κατηγορίας.

Η Αντωνίου, η οποία τα τελευταία χρόνια ανήκει στην ΕΠΣ Αχαϊας ήταν και η πρώτη γυναίκα διαιτητής στην ιστορία του πρωταθλήματος, μιας και είχε οριστεί ως τέταρτη σε παιχνίδι της Super League Interwetten το 2019, συγκεκριμένα στην αναμέτρηση Αστέρας Τρίπολης – Λάρισα.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Φερράρι, Τριανταφύλλου, Νικολάϊ, Γκουλέν, Μπαριέντος (55’ Ριένστρα), Τσοκάνης (76’ Λογαράς), Μεταξάς, Ροσέρο, Φερνάντες, Φαν Βεέρτ.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Μανδάς, Ουές, Διαμαντής (46’ Τσιλιανίδης), Βούρος (37’ Γιαννούλης), Πασαλίδης, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, ντε Γκούζμαν (61’ Στάικος), Μπουζούκης, Ντουρμισάι (46’ Φελίπε), Τοράλ (61’ Νέιρα).