Super League: 3άρα του αδιάφορου Βόλου στη Λαμία που «καίγεται»

Ήθελε μόνο τη νίκη αλλά υπέστη Βατερλό…

Ο λόγος για τη Λαμία η οποία γνώρισε τον διασυρμό το απόγευμα του Σαββάτου (9/4) με 3-0 από τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1.

Η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα ήταν πολύ κακή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πλέον με την ήττα αυτή παρέμεινε στους 21 πόντους, είναι πάντα στην προτελευταία θέση και πλέον αν ο Απόλλων Σμύρνης πάρει αποτέλεσμα στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ θα μειώσει και άλλο τη διαφορά. Από την άλλη ο Βόλος που ήταν καλύτερος με τη νίκη αυτή πήγε στους 34 πόντους και πλέον είναι και μαθηματικά σωμένος.

Παρά τις αρκετές αλλαγές που έκανε ο Κώστας Μπράτσος σε σχέση με το ματς με τον Ιωνικό στη Νεάπολη, ο Βόλος δεν κινδύνεψε σοβαρά, πλην της φάσης με το δοκάρι της Λαμίας με τον Σιμόν στο δεύτερο 45λεπτο, ενώ από τη στιγμή που προηγήθηκε με τον Μπαρτόλο και με δεδομένο ότι η Λαμία ανέβηκε για να φτάσει στο 1-1, βρήκε χώρους φτάνοντας στις καθυστερήσεις σε θρίαμβο σκοράροντας ακόμα 2 τέρματα με τους Ροσέρο, Φεράρι.

Κακό το πρώτο ημίχρονο, το οποίο θα ξεχαστεί γρήγορα, με μοναδική φάση το δοκάρι του Βόλου, ο οποίος μπήκε καλύτερα έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και με ωραία κυκλοφορία της μπάλας προσπαθούσε να φτάσει στην αντίπαλη εστία, απέναντι σε μία Λαμία η οποία ισορρόπησε από τα μισά του πρώτου μέρους, πήρε μέτρα, αλλά χωρίς να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Παπαδόπουλου. Η Λαμία… ισοφάρισε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου τα δοκάρια, για να φτάσει στο 1-0 ο Βόλος, πριν τα 2 ακόμα τέρματά του στις καθυστερήσεις, ενώ μετά το 1-0 είχε και δεύτερο δοκάρι.

Παιχνίδι κέντρου με πολλά λάθη το πρώτο ημίχρονο, ένα από τα οποία έδωσαν τη δυνατότητα στον Βόλο να απειλήσει αλλά το μακρινό σουτ του Φερνάντες στο 8’ ήταν άστοχο. Τέσσερα λεπτά μετά ο Βραζιλιάνος άσος του Βόλου με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά είδε την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Σαράνοφ στην πρώτη και μοναδική καλή φάση του 45λεπτου. Στη συνέχεια, η κεφαλιά του Λογαρά στο 32’ ήταν αδύναμη με αποτέλεσμα ο Σαράνοφ να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ στο 37’ το μονοκόμματο σουτ του Φαν Βέερτ από το ύψος της περιοχής πέρασε αρκετά άουτ.

Καμία σχέση το πρώτο ημίχρονο με το δεύτερο κάτι που φάνηκε από το 47’ με το ωραίο διαγώνιο σουτ του Μπαριέντος που μπλόκαρε ο Σαράνοφ, ενώ τρία λεπτά μετά η Λαμία είχε την πρώτη της ευκαιρία, αλλά ο Μανούσος αστόχησε από κοντά. Με τη συμπλήρωση 53 λεπτών αγώνα ο Σιμόν από κοντά έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου, ενώ παρότι η Λαμία ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά του δευτέρου 45λεπτου δεν απείλησε περαιτέρω την εστία του Παπαδόπουλου.

Ένα λεπτό πριν τη μία ώρα αγώνα ο Μπράτσος έριξε στη μάχη τον Ροσέρο αντί του Φερνάντες, ενώ στο 68’ οι 2 προπονητές έκαναν από μία αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Αντέτζο για τη Λαμία τραυματίστηκε στον ώμο και ο Βύντρα πέρασε στη θέση του, τη στιγμή που ο αρκετά καλός μέχρι εκείνο το σημείο Λογαράς υπέστη κράμπες και πέρασε εκτός, παίρνοντας τη θέση του ο Τριανταφύλλου.

Τελικά, στο 72’ ο Βόλος έφτασε στο γκολ όταν ο Μπαριέντος από τον άξονα πάσαρε στον Άλχο, εκείνος από τα δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Μπαρτόλο με ωραίο σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Μάλιστα, ένα λεπτό μετά ο Φαν Βέερτ έχασε μοναδική ευκαιρία για το 2-0 όταν βρέθηκε απέναντι από τον Σαράνοφ, τον απέφυγε, αλλά στην κενή εστία σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του πορτιέρο των Φθιωτών.

Κώστας Μπράτσος και Τζιανλούκα Φέστα ανακάτεψαν την τράπουλα με τις αλλαγές καθώς στο 76’ οι Πουρίτα, Ριένστρα (επανεμφάνιση μετά από 8.5 μήνες) αντικατέστησαν τους Μπαρτόλο, Μπαριέντος για τους Βολιώτες και ένα λεπτό μετά, Ρόμανιτς και Βέλλιος πέρασαν στο ματς αντί των Καραμάνου, Τζανετόπουλου. Η προσπάθεια του Φέστα να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του δεν απέδωσε καθώς ο Βόλος άγγιξε το 2-0 όμως ο Σαράνοφ μπλόκαρε την μπάλα στο δυνατό σουτ του Πουρίτα στο 86’, ενώ απέκρουσε ενστικτωδώς το δυνατό σουτ του Κορέα με τη συμπλήρωση του 90λεπτου.

Όμως στο 90+1’ τα πάντα τελείωσαν όταν από ωραία συνεργασία του Πουρίτο με τον Ροσέρο ο πρώτος βρήκε ωραία τον δεύτερο και εκείνος με δυνατό πλασέ έκανε το 2-0, για να φτάσει σε θρίαμβο ο Βόλος στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και σε ιδανική αντεπίθεση 4 εναντίον 2. Όλα ξεκίνησαν από λάθος του Βύντρα, ο Φαν Βέερτ βρήκε τον Ροσέρο και αυτός από τα αριστερά έβγαλε σε ιδανική θέση τον Φεράρι και ο πλάγιος μπακ των γηπεδούχων με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Κορυφαίοι των νικητών οι Ροσέρο, Φαν Βέερτ, Μπαρτόλο, Λογαράς, ενώ για τους ηττημένους αξιοπρεπή παρουσία είχε ο Αντέτζο όσο αγωνίστηκε, όπως και ο Νούνιες.

Διαιτητής: Tζήλος (Λάρισας), Βοηθοί: Φωτόπουλος (Αθηνών), Νιδριώτης (Αθηνών), 4ος: Αγγελάκης (Μακεδονίας), VAR: Βαντ (Ουγγαρία), AVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών).

Κίτρινες: 45+1’ Τζανετόπουλος

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Άλχο, Φεράρι, Λογαράς (68’ λ.τρ. Τριανταφύλλου), Σιέλης, Μεταξάς, Μπαριέντος (76’ Ριένστρα), Κορέα, Φερνάντες (59’ Ροσέρο), Μπαρτόλο (76’ Πουρίτα), Φαν Βέερτ.

ΛΑΜΙΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Λούκας, Σιμόν, Μαρτίνες (80’ Σαραμαντάς), Αντέτζο (68’ λ.τρ. Βύντρα), Τζανετόπουλος (77’ Βέλλιος), Τζανδάρης (80’ Μανουσάκης), Μπεχαράνο, Νούνιες, Μανούσος, Καραμάνος (77’ Ρόμανιτς).