Super League 2: Τεράστια νίκη των Χανίων που επικράτησαν με 2-1 της Καλλιθέας και έχουν πλέον τον πρώτο λόγο

Σπουδαία νίκη πανηγύρισαν τα Χανιά στο μεγάλο ντέρμπι των πλέι οφ της Super League 2 επικρατώντας με 2-1 της Καλλιθέας και πλέον έχουν το πάνω χέρι στην υπόθεση ανόδου στα σαλόνια της Super League.

Μπροστά σε περισσότερους από 3.000 φιλάθλους τα Χανιά μπήκαν δυνατά στο ματς και αφού είχαν τρεις τελικές στο πρώτο πεντάλεπτο

Η πίεση των Χανίων καρποφόρησε με την συμπλήρωση 10 λεπτών όταν ο Νίλι έβγαλε την σέντρα, ο αμαρκάριστος Μάναλης από την καρδιά της άμυνας της Athens Kallithea με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0 βάζοντας φωτιά στα Περιβόλια.

Η ένταση του παιχνιδιού των Χανίων ήταν πολύ υψηλή ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι ωστόσο οι παίκτες του Ταουσιάνη ήταν εκείνοι που βρήκαν το επόμενο γκολ του αγώνα.

Στο 31′ ο Νίλι με μια μαγική πάσα στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, βρήκε τον Κόλα που κατέβασε εξαιρετικά τη μπάλα, πέρασε τον Κότσαρη και σε κενή εστία έγραψε το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Το σκηνικό άλλαξε στην επανάληψη με τους φιλοξενούμενους να ισορροπούν τον αγώνα και να ψάχνουν την ανατροπή.

Ο Βοσνιάδης πέρασε στο παιχνίδι και τον Λουκίνα που πήγε δίπλα στον Κυνηγόπουλο. Ο τελευταίος στο 53′ πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει άουτ και τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε το 2-1. Ο Ουές έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και ο Λουκίνας με καταπληκτικό ανάποδο ψαλίδι έβαλε ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας δίχως ωστόσο να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί, είχαν μια ανούσια υπεροχή, ενώ στο 63′ ο Κότσαρης μπλόκαρε το σουτ του Μάνου.

Τα Χανιά στάθηκαν άτυχα καθώς έχασαν στο δεύτερο ημίχρονο, λόγω τραυματισμού τον εξαιρετικό Νίλι.

Οι φιλοξενούμενοι έγιναν απειλητικοί στο 73′ όταν ο Λουκίνας δεν πρόλαβε τελευταία στιγμή την μπάλα μετά το γύρισμα από τα δεξιά. Αυτή ήταν η τελευταία φορά που απείλησε η ομάδα της Καλλιθέας που στο 85ο λεπτό έμεινε και με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Ουές βλέποντας την δεύτερη κίτρινη από τον Σιδηρόπουλο.

Νωρίτερα, στο 79′ τα Χανιά είχαν χάσει μεγάλη ευκαιρία για να κλειδώσουν τη νίκη όταν το σουτ του Ιβάν Μιούλερ έφυγε μόλις άουτ.

Η σημερινή νίκη αποκτά ακόμα μεγαλύτερη αξία για τα Χανιά ενόψει της συνέχειας αφού πλέον στο φετινό πρωτάθλημα μετράει 2 νίκες και μια ισοπαλία, κατά συνέπεια έχουν το πάνω χέρι και σε πιθανή ισοβαθμία με την Athens Kallithea στο τέλος της χρονιάς.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδ/νήσου)
Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Μεϊντανάς (Αχαΐας)
4ος διαιτητής: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Κλέιμαν, Σιλά (75′ Παναγιώτου), Ματάους, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Νίλι (68′ Κατσούρρι), Τσέλιος (57’ Μιούλερ) , Ντίας (68′ Τσορνομάζ), Λεμονής, Κόλα (57’ Μάνος), Μάναλης

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης): Κότσαρης, Ρομαό, Τσιβελεκίδης, Ουές, Καινούργιος, Μουστακόπουλος (46′ Νταμιάν), Ματίγια, Ντιμίτριους (46′ Λουκίνας), Βασιλόγιαννης (74′ Τόρρες), Μουτίνιο (87′ Μανθάτης), Κυνηγόπουλος