Super League 2: Τα Χανιά έσπασαν το αήττητο της Καλαμάτας

Μία πολύ σπουδαία εμφάνιση και νίκη πέτυχαν το απόγευμα της Κυριακής (27/11) τα Χανιά καθώς επικράτησαν της Καλαμάτας με 1-0 στα Περιβόλια για την 4η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Τα «δελφίνια» πέτυχαν έτσι τη δεύτερη φετινή τους νίκη και παράλληλα υποχρέωσαν τη «Μαύρη Θύελλα» στην πρώτη της ήττα, φτάνοντας τους 6 βαθμούς, τη στιγμή που οι Μεσσήνιοι έπεσαν από την κορυφή παραμένοντας στους 7 πόντους και είναι στο -1 από την πρωτοπόρο Παναχαϊκή.

Τα Χανιά με υπηρεσιακό τεχνικό δίδυμο τους Νίκο Μαναρώλη και Σταύρο Λαμπράκη ήταν καλύτερα και πήραν τους 3 βαθμούς με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάναλη στο πρώτο ημίχρονο, ο οποίος είχε και δοκάρι στις καθυστερήσεις αυτού. Η Καλαμάτα ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αναστασόπουλου για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπάτζιο.

Τα Χανιά είχαν την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά, όμως η Καλαμάτα ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη όταν στο 6’ στην κεφαλιά του Μπακαγιόκο η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ, ενώ τα Χανιά είχαν την πρώτη τους στιγμή στο 22’ με τον ωραίο συνδυασμό του Μπουτσάκη με τον Μάναλη και το σουτ του πρώτου με τον Ταΐρη να μπλοκάρει την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο ημίωρο όταν ο Ιμεραλιλάι με ωραία ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Μπακαγιόκο με τον ρέφερι Βάτσιο να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Μάναλης στο 31’ ανέλαβε την εκτέλεση για το 1-0. Μάλιστα στο 45+2’ ο σκόρερ των Χανιωτών θα μπορούσε να βρει ξανά δίχτυα. Μετά  από ωραία προσπάθεια του Κόλα, ο επιθετικός των Χανίων βρέθηκε σε θέση βολής έκανε το σουτ, όμως η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ταΐρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και απείλησε εις διπλούν με τον Τάτο, όμως ο Κατσιμήτρος δήλωσε «παρών» τόσο στο 47’ μπλοκάροντας την μπάλα στο διαγώνιο σουτ του έμπειρου μέσου, όσο και στο 69’ στο δυνατό σουτ που επιχείρησε ο 33χρονος εξτρέμ. Παρότι έμεινε με 10 παίκτες στο 89’ η Καλαμάτα, απείλησε και στις καθυστερήσεις όμως η κεφαλιά του Μπακαγιόκο πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Κατσιμήτρου.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής), Βοηθοί: Πλάκας (Δυτικής Αττικής), Μανούρας (Δυτικής Αττικής), 4ος: Μόσχου (Λασιθίου).

Κίτρινη: 84’ Αναστασόπουλος

Κόκκινη: 89’ Αναστασόπουλος (2η κίτρινη)

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Μαναρώλης – Σταύρος Λαμπράκης): Κατσιμήτρος, Ιμεραλιλάι, Ρότσα, Γιαμπερέ, Μπάτζιος, Καμαρά, Ναζίμ (85’ Γκανσιέρ), Μπουτσάκης (72’ Καρλίτος), Κόλα (72’ Πολίτης), Ελευθεριάδης (64’ Μπανγκουρά), Μάναλης.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος (82’ Κόκκορης), Λουπάνο (56’ Αναστασόπουλος), Μπακαγιόκο, Μαβινγκά (63’ Αρναρέλλης), Παπατόλιος, Μπενίτεζ (56’ Κονσεϊσάο), Τάτος, Βασιλόγιαννης (83’ Ασίγκμπα), Ρόβας, Πασάς.