Super League 2: Νίκες για ΠΑΣ Γιάννινα και Απόλλωνα Λάρισας

Με γκολ του Λεό στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε δραματική νίκη με 2-1 επί της Δόξας στη Δράμα, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League 2, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την επάνοδό του στη μεγάλη κατηγορία. Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» προηγήθηκε στο 21΄ με κοντινή προβολή του Κρίζμαν και φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι, αλλά στο β΄ μέρος οι «μαυραετοί» ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν στην ισοφάριση στο 63΄, με κεφαλιά του Κρητικού. Στο φινάλε, όμως, οι πρωτοπόροι πίεσαν και δικαιώθηκαν στο 94΄, όταν ο Λεό από κοντά, μετά από κεφαλιά-πάσα του Παντελάκη, «νίκησε» τον Μένκα.

Ο Απόλλων Λάρισας αν και τα βρήκε σκούρα για 67 λεπτά, επικράτησε τελικά του… συνονόματου, Απόλλωνα Πόντου με 3-0 .

Το ματς διεξήχθη στο γήπεδο του Μακεδονικού και οι Λαρισαίοι επιβεβαίωσαν στο δεύτερο μέρος τον τίτλο του φαβορί σε αυτό το ματς, με τρία γκολ στο τελευταίο 25λεπτο. Ετσι, ανέβηκαν με ματς παραπάνω στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Ο Απόλλων Πόντου κρατούσε γερά το “μηδέν”, ωστόσο οι τυπικά φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 67′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χατζή.

Στο 81′ ο Σιφναίος με ατομική ενέργεια και σουτ σφράγισε τη νίκη, για να έρθει ένα ακόμα γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα με κοντινό σουτ του Μπαστακού.