Super League 2: Ήττα του Πλατανιά στη Λιβαδειά (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη σερί νίκη και πλασάρισμα στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα της Σούπερ Λίγκας 2, που οδηγεί στα πλέι οφ για τον Λεβαδειακό.

Οι Βοιωτοί έκαναν τη δουλειά τους σε ένα ακόμα παιχνίδι, αυτό απέναντι στον Πλατανιά το απόγευμα της Δευτέρας (13/1) στην τελευταία αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής, τον οποίο και νίκησαν με 1-0.

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου, μετά από αυτές κόντρα σε Απόλλωνα Πόντου και Απόλλωνα Σμύρνης, που την φέρνει στην 4η θέση με 20 βαθμούς μαζί με τον Απόλλωνα Λάρισας και τα Χανιά.

Από την άλλη ο Πλατανιάς δεν μπόρεσε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα και δίκαια ηττήθηκε καθώς σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν έδειξε ικανός για το θετικό αποτέλεσμα, παραμένοντας στους 17 πόντους και στην 8η θέση.

Ο Λεβαδειακός θέλοντας να συνεχίσει το καλό σερί νικών του μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και από τα πρώτα λεπτά ήταν απειλητικός για την εστία του Μαντζάρη. Οι Βοιωτοί βρήκαν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας ευκαιρίες και για ένα δεύτερο γκολ.

Από την άλλη ο Πλατανιάς δεν ήταν απειλητικός για τα καρέ του Μπάγιτς στα πρώτα λεπτά και παρότι φάνηκε να ισορροπεί το ματς μετά το τέρμα που δέχτηκε, δεν είχε κάποια ουσιαστική απειλή προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο δεύτερο 45λεπτο το θέαμα δεν ήταν καλό στα πρώτα λεπτά, ωστόσο οι Στερεοελλαδίτες πατούσαν καλύτερα και δικαιούνταν να φτάσουν σε ένα δεύτερο τέρμα έχοντας ευκαιρίες με τους Κοζορώνη και Πολέτο, ενώ ο Πλατανιάς δεν είχε αυτό που λέμε την κλασική ευκαιρία.

Από νωρίς βρέθηκε στα «καρέ» του Πλατανιά ο Λεβαδειακός, αλλά ουσιαστικά η πρώτη του ευκαιρία ήταν και το γκολ, το οποίο πέτυχε ο Εν’ Νομό στο 14’, ο οποίος δέχτηκε τη μακρινή μπαλιά του Λιάγκα, πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή και από τα αριστερά, μπήκε σε αυτή και αφού απέφυγε τους Ουές και Μαντζάρη με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για το 1-0, στο 17’ από την εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη από τον άξονα, η μπάλα πέρασε από όλους και στη πλάτη της άμυνας ο Μάντζιος καραδοκούσε, αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι της εστίας του Μαντζάρη.

Με τη συμπλήρωση 23 λεπτών αγώνα ο Βήχος εκτέλεσε κόρνερ, ο πορτιέρο του Πλατανιά έκανε λάθος έξοδο, η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι με τον Μάντζιο να πιάνει την κεφαλιά, αλλά αυτή να καταλήγει άουτ.

Οι Χανιώτες ισορρόπησαν το ματς και προσπάθησαν να φανούν απειλητικοί με ισάριθμες εκτελέσεις φάουλ στο 25’ και στο 31’ αλλά και στις δύο περιπτώσεις, ο Λουκίνας με κεφαλιά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Μπάγιτς μπλόκαρε τη μπάλα στην πρώτη περίπτωση, ενώ στη δεύτερη πέρασε άουτ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιάννης Τάτσης προχώρησε σε διπλή αλλαγή θέλοντας να αλλάξει τα κακώς κείμενα της ομάδας του με την είσοδο των Πουρζιτίδη και Νιαυραδάκη, χωρίς όμως αποτέλεσμα καθώς εκτός από ένα σουτ του Σμυρλάκη που πέρασε άουτ, ο Μπάγιτς δεν ανησύχησε.

Αντίθετα στο 57’ ο Κοζορώνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ θα αγγίξει το 2-0, αλλά ο Μαντζάρης θα διώξει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ, από το οποίο ο Μάντζιος με το κεφάλι δεν θα βρει τη μπάλα όπως θα ήθελε με συνέπεια αυτή να περάσει άουτ. Μάλιστα αυτή ήταν και η τελευταία προσπάθεια του έμπειρου φορ που αντικαταστάθηκε από τον Πολέτο.

Ο Βραζιλιάνος έκανε το ντεμπούτο του με τον Λεβαδειακό και ήταν διαρκής απειλή για τον συμπαίκτη του πέρσι στον Απόλλωνα Λάρισας, Μαντζάρη έχοντας δύο ευκαιρίες για ένα γκολ. Ο Πολέτο στο 73’ θα κάνει ωραία κίνηση, αλλά θα νικηθεί στο τετ-α-τετ από τον πορτιέρο του Πλατανιά, ενώ στο 87’ θα πάρει τη πάσα από τον Ιωαννίδη, αλλά το σουτ του θα κοντράρει και θα περάσει κόρνερ.

Ενδιάμεσα στο 80’ ο Μαντζάρης θα πει «όχι» και στο κοντινό σουτ του Κοζορώνη που ήταν ξεχασμένος μπροστά, ενώ θα αντιδράσει σωστά και στην απευθείας εκτέλεση κόρνερ του μέσου των Βοιωτών διώχνοντας τη μπάλα.

Η φάση με τον Πολέτο στο 87’ θα είναι η τελευταία καλή της αναμέτρησης και έτσι το φινάλε θα βρει νικητή τον Λεβαδειακό με 1-0 και πλέον να ετοιμάζεται για το δύσκολο εκτός έδρας ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα την επόμενη Δευτέρα (20/1).

Κορυφαίοι για τους νικητές σε ματς που δεν υστέρησε κάποιος, ο πανταχού παρών Κοζορώνης, ο πλάγιος μπακ Βήχος που έκανε ουκ ολίγα χιλιόμετρα, ο Λιάγκας και φυσικά ο σκόρερ Εν’ Νομό. Για την ομάδα του Τάτση ο Μαντζάρης που κράτησε το σκορ στο 1-0, αλλά και οι Κωστίκος, Ρουσσάκης.

Κίτρινες: 28’ Μάντζιος, 32’ Εν’ Νομό, 65’ Βήχος, 88’ Κοζορώνης – 44’ Παπουτσογιαννόπουλος, 62’ Ποζατζίδης, 82’ Σμυρλάκης

Διαιτητής: Δραγάτης (Ανατολικής Αττικής), Βοηθοί: Καλλής (Ανατολικής Αττικής), Κοττορός (Δωδεκανήσου), 4ος: Αντωνίου (Ανατολικής Αττικής).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάγιτς, Αργυρόπουλος, Βήχος, Άνγκουα, Λιάγκας, Κοζορώνης, Καραχάλιος, Συμελίδης (90’ Παντελιάδης), Εν’ Νομό (69’ Κονέ), Μάντζιος (60’ Λούκας Πολέτο), Ιωαννίδης.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Μαντζάρης, Ουές (46’ Νιαυραδάκης), Τσαμούρης (46’ Πουρζιτίδης), Ρουσσάκης (86’ Παπαδόπουλος), Παπουτσογιαννόπουλος, Κωστίκος, Ποζατζίδης, Ρεβυθόπουλος, Σμυρλάκης, Λεϊρία, Λουκίνας.