Super League 2: Ήττα των Χανίων από τον Ολυμπιακό Β’

Στις νίκες επέστρεψε το Σάββατο (18/3) ο Ολυμπιακός Β’, κερδίζοντας τα Χανιά με 2-0 στις εγκαταστάσεις του Ρέντη για τη 15η αγωνιστική του 2ου (Νοτίου) ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι «ερυθρόλευκοι» ύστερα από τις τιμωρίες αφαίρεσης βαθμών έχουν 7 πόντους στη 12η θέση, με τους Κρητικούς να βρίσκονται στην 6η θέση της κατάταξης με 21 βαθμούς.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Λιάτσος στο 32′ έκανε το σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με τους φιλοξενούμενους ν’ απειλούν τρία λεπτά αργότερα και με την κεφαλιά του Μπουρσέλη ύστερα από κόρνερ να είναι για λίγο άστοχη.

Στο 45′ ο Αλγκασίμ Μπα σούταρε εκτός περιοχής και ο Καλογεράκης έδιωξε σε κόρνερ, με τον γκολκίπερ των «κυανόλευκων» να δείχνει τα αντανακλαστικά του και στο σουτ του Νίκολιτς από καλή θέση στο 48′.

Το 1-0 έγραψε ο Λιάτσος στο 57′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ κι ενώ η μπάλα βρήκε πρώτα και στο δοκάρι, ενώ στο 84′ ο Ιμπαγάσα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Λεμονή, για να το εκτελέσει ο ίδιος εύστοχα ένα λεπτό αργότερα.

Τα Χανιά έψαξαν τη μείωση του σκορ, όμως στο 90′ ο Παπαδούδης απέτρεψε την παραβίαση της εστίας του, αποκρούοντας την κεφαλιά του Μάναλη μετά τη σέντρα του Μπουρσέλη από αριστερά.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν Aγγελάκης του Συνδέσμου Μακεδονίας με βοηθούς τον Νίκζα του Συνδέσμου Λάρισας και τον Χριστοδούλου του Συνδέσμου Ημαθίας.

Κίτρινες: Μπάτζιος, Λεμονής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’ (Γιάννης Οκκάς): Παπαδούδης, Νίκολιτς, Αποστολόπουλος, Χρυσόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Μαυρουδής, Κωστή, Τ. Τσέλιος (59′ Πινακάς), Μαρίνος (59′ Βλαχομήτρος), Λιάτσος (82′ Ιμπαγάσα), Αλγκασίμ Μπα (77′ Σαπουντζής).

ΧΑΝΙΑ (Σταύρος Λαμπράκης-Νίκος Μαναρώλης): Καλογεράκης, Ιμεριλιλάι (69′ Κατσούρι), Ρότσα, Γιαμπερέ (69′ Σαρρής), Μπάτζιος, Καμαρά (82′ Κοκκίνης), Η. Τσέλιος, Μπουτσάκης (66′ Λεμονής), Μπουρσέλης, Μανουσάκης (66′ Κόλα), Μάναλης.

ΠΗΓΗ: a-sports.grΧα