Super League 2: Επιασε κορυφή το «τρένο» του Εργοτέλη και περιμένει…

Που το πάει ο Εργοτέλης; Συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν οι Κρητικοί στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας 2 καθώς το μεσημέρι του Σαββάτου (20/2) επικράτησαν εντός έδρας με 1-0 και της Παναχαϊκής για τη 10η αγωνιστική.

Έτσι η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη, έφτασε τους 19 βαθμούς και φιγουράρει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα στο +2 από τον Ιωνικό και στο +3 από τον Λεβαδειακό που κοντράρονται την Κυριακή (21/2) στη Νεάπολη.

Οι γηπεδούχοι, που παρέμειναν για έβδομο σερί ματς αήττητοι, παρουσιάστηκαν συμπαγείς σε άμυνα και επίθεση και με γκολ του Μπουρσέλη στο 71′ κατέκτησαν το τρίποντο.

Η Παναχαϊκή από την άλλη, που αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στη δημιουργία φάσεων όντας ουσιαστικά ακίνδυνη, υπέστη τη δεύτερη διαδοχική απώλεια βαθμών στην Κρήτη μετά το 0-0 της περασμένης αγωνιστικής με τα Χανιά και διατηρήθηκαν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς, έχοντας σε απόσταση αναπνοής Ξάνθη και Τρίκαλα, καθώς και τον ισόβαθμο Διαγόρα.

Με διάθεση να πιέσουν ψηλά μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι και στο 13’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Τσέλιος βρέθηκε τετ α τετ με τον Κολοβούρη αλλά σούταρε πάνω του. Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο, οι «κοκκινόμαυροι» πήραν μέτρα και στο 34’ έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Γιούση να κάνει το σουτ από πλεονεκτική θέση και τον Κατσιμήτρο να μπλοκάρει. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στην ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη: ο Ποζατζίδης εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα δεξιά, ο Μανουσάκης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με τις μεγάλες ευκαιρίες να απουσιάζουν. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 66′ για να δούμε μία καλή στιγμή, με τον Μανουσάκη να είναι ξανά πρωταγωνιστής και την κεφαλιά του να καταλήγει άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ για τον Εργοτέλη όταν ο Μπουρσέλης (που είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή στο 64′ αντικαθιστώντας τον Κωστανάσιο), απέφυγε υπέροχα τον Αποστολόπουλο και με πλασέ έγραψε το 1-0. Μετά το 80′, οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου αύξησαν την πίεση τους για να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης και στο 83′ ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Μανουσάκη ωστόσο ο ρέφερι Τσαμούρης το θεώρησε ακούσιο. Στα τελευταία λεπτά δεν συνέβη το παραμικρό κι έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους Κρητικούς να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη απολαμβάνοντας τη μοναξιά της κορυφής.

Ο «χρυσός», όπως αποδείχθηκε, σκόρερ Μπουρσέλης παίρνει δικαιωματικά των τίτλο του MVP των νικητών. Από εκεί και πέρα, μεγάλο παιχνίδι έκαναν οι Πέιος και Άπι ενώ εξαιρετικοί στα μετόπισθεν ήταν οι Μαζουλουξής και Μπάτζιος. Στον αντίποδα, Πάνος και Γιούσης ήταν οι διακριθέντες της Παναχαϊκής.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Τσαμούρης (Πειραιά), με βοηθούς τους Καραθανάση (Ανατολικής Αττικής) και Μαλανδρή (Χαλκιδικής). Τέταρτος ήταν ο Μπαϊρακτάρης (Αθηνών).

Κίτρινες: –

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Ποζατζίδης (56’ Σερβιλάκης), Πέιος, Τσέλιος (64’ Μπουτσάκης), Άπι (85’ Πατρινός), Κωστανάσιος (64’ Μπουρσέλης), Μανουσάκης, Κόνραντ (46’ Κοκκίνης).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Λαρέα (67’ Κάκος), Πλιάτσικας, Πατάπης, Αποστολόπουλος, Πάνος (84’ Μασούρας), Μουστακόπουλος (84’ Παπαδόπουλος), Ανάκογλου, Γιούσης, Μπάτροβιτς (67’ Τσερούτι), Αραβίδης.