Super League 2 – Χανιά: Από τη συντριβή στον θρίαμβο! Νίκη με 5-0 μέσα στην Καλαμάτα

Μια εβδομάδα μετά τη βαριά ήττα στη Νίκαια, τα Χανιά όχι μόνο έδειξαν… σφυγμό αλλά πέρασαν σαν σίφουνας από την Καλαμάτα συντρίβοντας με 5-0 την τοπική ομάδα.

Η Χανιώτικη ομάδα ξεκίνησε και ολοκλήρωσε εντυπωσιακά το ματς. Προηγήθηκε με 0-2 μόλις στο 7ο λεπτό, χάρη σε δύο γκολ του πρώτου τους σκόρερ Μάναλη και στο 37′ ήρθε το 0-3 με γκολ του Νίλι!

Η πλάστιγγα της νίκης είχε ήδη γείρει και απλά όλοι περίμεναν το τελικό σκορ, με τα Χανιά να πετυχαίνουν δύο ακόμη γκολ στο τελευταίο 20λεπτο με τον Μιούλερ (71′, 86′), διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 0-5.

Τα Χανιά περιμένουν το αποτέλεσμα του αγώνα Καλλιθέα – Ιωνικός που ακολουθεί, ενώ ο αγώνας ης Τετάρτης κόντρα στην πρωτοπόρο Καλλιθέα στα Περιβόλια έχει πλέον χαρακτήρα τελικού.

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Βοηθοί: Ψάρρης (Ζακύνθου) – Μωυσιάδης (Γρεβενών)
Τέταρτος διαιτητής: Στεργιώτης (Αθηνών)

Καλαμάτα (Απόστολος Τερζής): Κοβάλ, Κοζορώνης (34′ Μοζέρ), Βαλεριάνος, Στρούγγης, Καρασαλίδης, Κάτσε, Κάνιας (46′ Κατάλντι), Λόπεζ (46′ Τάτος), Ακόστα (46′ Ελιβέλτο), Πασσάς, Μπαράλες

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Κλέιμαν, Παναγιώτου (58′ Σιλά), Ματάους, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Νίλι (64′ Κατσούρρι), Τσέλιος (64′ Μιούλερ), Ντίας, Λεμονής, Κόλα (58′ Μάνος), Μάναλης (75′ Τσορνομάζ)