Στο ΣΥΝΚΑ το Σούπερ Καπ με “ήρωα” τον Βλαχάκη

Στο ΣΥΝΚΑ κατέληξε το Σούπερ Καπ Χανίων μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Με “ήρωα” τον Βλαχάκη, η ομάδα του Αστέριου Θέμελη επικράτησε στα πέναλτι με 3-2 (0-0 κ.α.) του Πανακρωτηριακού που απώλεσε μεγάλες ευκαιρίες σε κανονική διάρκεια και παράταση για να πάρει το ματς.

Ο τερματοφύλακας του ΣΥΝΚΑ όχι μόνο κράτησε το “μηδέν” στο πέναλτι που κέρδισε ο Δρακάκης στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, αλλά ήταν εκείνος ο οποίος απέναντι στον ίδιο παίκτη έδωσε τον τίτλο στην ομάδα του στη ρώσικη ρουλέτα και εξελίχθηκε ουσιαστικά στον μεγάλο πρωταγωνιστή του ματς.

Η χρονιά εξελίσσεται έτσι ιδανικά για το ΣΥΝΚΑ που παίρνει το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς, μετά την νίκη-πρόκριση επί του Αχαρναϊκού για το Κύπελλο Ελλάδας.

Απ’ την άλλη και ο Πανακρωτηριακός παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι και ενόψει της συμμετοχής του στην Γ΄εθνική σε λίγο καιρό.

Το πρώτο μέρος δεν είχε φάσεις, ενώ το δεύτερο ξεκίνησε τελείως διαφορετικά, με τον Πανακρωτηριακό να φτάνει πιο κοντά στο γκολ. Ηταν το 52′ λεπτό, όταν ο Δρακάκης κέρδισε πέναλτι μέσα στην περιοχή. Ο ίδιος πήρε την εκτέλεση, όμως ο Βλαχάκης του αρνήθηκε το 1-0.

Στη συνέχεια αμφότερες οι ομάδες προσπάθησαν να βρουν το γκολ, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση με τον Μπαδιεριτάκη να χάνει απίθανη ευκαιρία στο φινάλε του αγώνα.

Nα σημειωθεί ότο το ΣΥΝΚΑ έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 26′, λόγω αποβολής του Μωϋσίδη με δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε πολύ λίγα λεπτά.

Oι φάσεις του αγώνα:
13′ Φάουλ του Μάστορα, δεν μπόρεσαν μέσα από την μικρή περιοχή να βρουν τη μπάλα Βουρβαχάκης και Νικολίτσης
26′ ΚΟΚΚΙΝΗ: Ο Μωϋσίδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη μετά από μαρκάρισμα στον Καρλίτο
37′ Κάθετη του Τσίτα στον Νικόλτση, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή από καλή θέση και ο Συροκάκης μπλόκαρε σταθερά
48′ Πολύ καλή στιγμή για τον Πανακρωτηριακό, με τον Καρλίτο να σουτάρει δυνατά μέσα από την περιοχή και τον Βλαχάκη να αποκρούει
53′ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Δρακάκης κέρδισε την παράβαση μέσα στην περιοχή. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Βλαχάκη να πέφτει σωστά στην δεξιά του γωνία και να μπλοκάρει τη μπάλα
84′ Σέντρα Παπακαστρήσιου από τα δεξιά, ο Βασιλομιχελάκης επωφελείται από τις κόντρες μέσα περιοχή, χωρίς να πιάσει το σουτ όπως θα ήθελε
120’+2′ Aπίθανη ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι στην παράταση ο Πανακρωτηριακός. Ο Μπαδιεριτάκης βγήκε μόνος του απέναντι από τον Βλαχάκη μετά την εξαιρετική κάθετη του Καρλίτο, έχασε όμως τον βηματισμό του και δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα