Παρέμεινε στην κορυφή ο Ολυμπιακός μετά το 2-1 επί του ΠΑΟΚ

Η νίκη της ΑΕΚ επί του Βόλου νωρίτερα είχε ως αποτέλεσμα να περάσει αυτή στην κορυφή, περιμένοντας να δει τι θα κάνει ο Ολυμπιακός με τον ΠΑΟΚ. Αυτό που έκαναν, τελικά, οι ερυθρόλευκοι ήταν να νικήσουν με 2-1, διατηρώντας έτσι την 1η θέση και αφήνοντας στο -4 τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 από νωρίς στο Καραϊσκάκη. Οι Α. Καμαρά και Μασούρας ήταν αυτοί που βρήκαν δίχτυα για τους Πειραιώτες που είχαν και τρία δοκάρια, ενώ ένα είχαν και οι Θεσσαλονικείς.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους, με την κατάσταση πάντως να… χειροτερεύει σιγά-σιγά, αφού το πρώτο 20λεπτο πέρασε χωρίς να συμβεί ούτε μία αξιόλογη φάση. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, όμως, η κατάσταση άλλαξε και αυτό οφείλεται στους ερυθρόλευκους, οι οποίοι ανέβασαν την απόδοσή τους.

Η πίεση των Α. Καμπαρά και Ρέαμπτσιουκ στον Εσίτι στο 21′ είχε ως αποτέλεσμα να κλέψουν τη μπάλα και ο πρώτος με σουτ, το οποίο κόντραρε κιόλας, νίκησε τον Πασχαλάκη και άνοιξε το σκορ (1-0). Ήταν ένα γκολ που έδωσε ώθηση στους Πειραιώτες, οι οποίοι στο 29′ είχαν διπλό δοκάρι (!) με τον Ελ Αραμπί, την ίδια ώρα που οι Θεσσαλονικείς έδειχναν ανήμποροι να ακολουθήσουν αυτόν τον ρυθμό.

Η επιβεβαίωση για αυτό ήρθε άμεσα, αφού στο 31′ ο Α. Καμαρά έκλεψε ξανά τη μπάλα και πάσαρε στον Μασούρα, ο οποίος εκτέλεσε τον Πασχαλάκη για το 2-0. Σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες, αφού στο 38′ ο ο Σβαμπ αστόχησε από καλή θέση, μετά το γύρισμα του Ζίβκοβιτς, χάνοντας (πολύ καλή) ευκαιρία για να μειώσει και να ξαναβάλει στο παιχνίδι τον ΠΑΟΚ.

Δοκάρια, γκολ του Μουργκ, νίκη του Ολυμπιακού

Νωρίς στην επανάληψη πάντως και συγκεκριμένα στο 51′ η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου θα μπορούσε να βγει οριστικά νοκ άουτ, αλλά ο Ελ Αραμπί είχε νέο δοκάρι, αυτή τη φορά σε σουτ που απέκρουσε και ο Πασχαλάκης. Λίγα λεπτά μετά πάντως, στο 58′, ήταν η σειρά των Θεσσαλονικέων να σημαδέψουν το δοκάρι σε σουτ του Μιχαηλίδη.

Ήταν η καλύτερη ευκαιρία που είχε ο δικέφαλος του βορρά για να μειώσει και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος, αφού στη συνέχεια ναι μεν είχε την κατοχή της μπάλας ο ΠΑΟΚ και έκανε παιχνίδι, αλλά ο Ολυμπιακός αμυνόταν σωστά και δεν επέτρεπε στον αντίπαλο να γίνει απειλητικός.

Μέχρι που ήρθε το 81ο λεπτό και το γύρισμα του Ε Καντουρί για τον Μουργκ, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι μείωσε σε 2-1 με πλασέ, δίνοντας εκ νέου ελπίδες στους Θεσσαλονικείς. Ελπίδες που δεν αποδείχθηκαν βάσιμες όμως, αφού οι ερυθρόλευκοι κράτησαν το 2-1 και παρέμειναν στην κορυφή, στο +1 από την ΑΕΚ και στο +4 από τον ΠΑΟΚ.

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (70′ Μπουχαλάκης), Ροντρίγκες (46′ Ονιεκούρου), Μασούρας (83′ Βρουσάι), Α. Καμαρά (83′ Κουντέ), Ελ Αραμπί (59′ Τικίνιο).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Σβαμπ, Εσίτι (46′ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Άκπομ (59′ Σφιντέρσκι), Μπίσεσβαρ (59′ Βιεϊρίνια).