ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-2: Στις καθυστερήσεις έσωσε τον βαθμό η ομάδα του Λουτσέσκου

Με γκολ του Νέλσον Ολιβέιρα στο 97ο λεπτό ο ΠΑΟΚ πήρε τον βαθμό κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης (2-2) για την ένατη αγωνιστική της Superleague. Ο Αστέρας προηγήθηκε με 0-2 αλλά οι Θεσσαλονικείς δεν παράτησαν το ματς.
Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 15 βαθμούς. Στους 9 είναι πλέον η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά. Ο Αστέρας απείλησε για πρώτη φορά στο 6’ αλλά το σουτ του Μπαρτόλο έφυγε άουτ. Ένα σουτ του Αουγκούστο ήταν η πρώτη τελική για τον ΠΑΟΚ.

Οι δύο ομάδες είχαν λίγες καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο. Στο 20ο λεπτό ο Ολιβέιρα έκανε το σουτ αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ. Ο Σίτο έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 28΄με το σουτ που επιχείρησε να περνάει λίγο άουτ. Στο 33ο λεπτό ο Κοτάρσκι έδιωξε το σουτ του Μπαρτόλο.

Στο 44ο λεπτό ο Παπαδόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά με τα πόδια προσπάθεια του Ολιβέιρα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Αστέρας άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Στάνκο.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι μετά από ανατροπή του Κρέσπι. Ο Τιλίκα ήταν εύστοχος και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Ηρακλή Μεταξά.

Στο 61’ ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Σάστρε και τον Ντάντας. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Ολιβέιρα αλλά ο Πορτογάλος ήταν άστοχος.

Στο 80’ η ομάδα του Λουτσέσκου κέρδισε πέναλτι. Ο Κούρτιτς ήταν εύστοχος και μείωσε σε 1-2. Ο ΠΑΟΚ πίεσε για το γκολ και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κουλιεράκης έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Νέλσον Ολιβέιρα σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης στο 97ο λεπτό.