ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 3-2: Τη νίκησε στο 90ο λεπτό και έβαλε ξανά φωτιά στο πρωτάθλημα

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι στο οποίο είχαμε συνεχείς αλλαγές στο σκορ και στα συναισθήματα, ο ΠΑΟΚ με γκολ του Σάστρε στο 90′ νίκησε τελικά με 3-2 την ΑΕΚ και μπήκε ξανά στη μάχη του τίτλου αφού είναι στο -4 και έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Το ντέρμπι δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερο ξεκίνημα αφού πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο είχαν μπει δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα. Στο 3′ ο Κωνσταντέλιας έκανε το 1-0 μετά το γύρισμα του Μπάμπα από αριστερά, στο 9′ όμως ο Πινέδα με πολύ ωραία ατομική ενέργεια έκανε το 1-1. Μια ισοφάριση που έδωσε ψυχολογική ώθηση στους Κιτρινόμαυρους, οι οποίοι λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 19′ θα μπορούσαν να πάρουν και το προβάδισμα.

Ο Κοτάρσκι, όμως, κατάφερε να αποκρούσει στο εξ επαφής τελείωμα του Πινέδα μετά τη σέντρα του Ελίασον, κρατώντας την ομάδα του όρθια. Η Ένωση είχε κατοχή μπάλας 66% και ήταν αυτή που προσπαθούσε να κάνει παιχνίδι και όντως έκανε, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για να βγάλουν μεγάλη φάση και να σκοράρουν ξανά. Ο Κοτάρσκι, όμως, ήταν άψογος όποτε χρειάστηκε να επέμβει, όπως έκανε και στο 32′ νικώντας με το ένα χέρι τον Αραούχο που έκανε καλό τελείωμα μετά το στρώσιμο του Πόνσε.

Στη συνέχεια, όμως, το γκολ θα μπορούσε να έρθει και από τους Ασπρόμαυρους, οι οποίοι στο 37′ είδαν τον Αθανασιάδη να βρίσκει τη μπάλα σε κεφαλιά του Κουλιεράκη και να τη στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 39′ έκανε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του ελεύθερου Σβαμπ μετά τη σέντρα του Ζίβκοβιτς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Γιόνι (46′ Σάστρε), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Σβαμπ (78′ Οζντόεφ), Ζίβκοβιτς (78′ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας, Τάισον (93′ Βιεϊρίνια), Μπράντον Τόμας (70′ Σαμάτα).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (78′ Τσούμπερ), Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Ελίασον (65′ Άμραμπατ), Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα, Πόνσε (78′ Λιβάι Γκαρσία), Αραούχο (65′ Γκατσίνοβιτς).