Παναθηναϊκός – Oλυμπιακός 0-0: Κυρίαρχοι οι πράσινοι τους έλειψε το γκολ

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε τον Ολυμπιακό να πάρει ανάσα στη Λεωφόρο, κυριάρχησε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, αλλά κάτι του… έλειπε. Άδικο το 0-0 απέναντι στους φοβισμένους ερυθρόλευκους.
Το ματς

Με σχηματισμό 4-3-3 επέλεξε να ξεκινήσει το ντέρμπι ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Οι επιλογές του Σέρβου τεχνικού ήταν οι Μπρινιόλι κάτω από τα δοκάρια, τετράδα στην άμυνα Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Βέλεθ και Κώτσιρα. Στα χαφ οι Ρούμπεν, Μαουρίσιο και Βιγιαφάνιες, στις πτέρυγες οι Αϊτόρ και Παλάσιος και μοναδικό προωθημένο τον Μακέντα.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα πέντε λεπτά του ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει φάουλ σε καλό σημείο στο 6’, από λάθος των παικτών του τριφυλλιού, χωρίς να απειλήσει την εστία του Μπρινιόλι.

Στο 14’ είχαμε την πρώτη καλή στιγμή για το τριφύλλι, με τον Βιγιαφάνιες να μπαίνει περιοχή να σουτάρει από ιδιαίτερη πλεονεκτική θέση, η μπάλα να βρίσκει σε σώμα αμυντικού και να φεύγει κόρνερ. Το πρώτο εικοσάλεπτο στο ντέρμπι, ήταν νευρικό με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και καθόλου ρυθμό, με το τριφύλλι να πρεσάρει και να αναγκάζει τους φιλοξενούμενους σε αρκετά λάθη.

Η ποιότητα του ντέρμπι ήταν κακή, δεν υπήρχε ευκαιρία συμπληρώνοντας μισάωρο, με τον Παναθηναϊκό να είναι σχετικά καλύτερος και πιο κινητικός. Η σέντρα-σουτ του Αϊτόρ στο 30’, δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Βατσλίκ, καθώς δεν βρέθηκε κάποιος ποδοσφαιριστής των πρασίνων στην πορεία της μπάλας, για να του δημιουργήσει κίνδυνο.

Στο 33’ η μπάλα βρήκε κάτοχο τον Μαουρίσιο που είχε καλές προϋποθέσεις για να σουτάρει, αλλά ο Βραζιλιάνος δεν ήταν καλά τοποθετημένος και σούταρε απελπιστικά άστοχα. Στο 40’ ο Παναθηναϊκός έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Χουάνκαρ με υπέροχη ενέργεια απελευθερώθηκε, έβγαλε τη σέντρα, αλλά ο αφύλακτος Μακέντα από το σημείο του πέναλτι, δεν έπιασε ιδανική κεφαλιά για να παραβιάσει την εστία του Βατσλίκ.

Στο 44’ είχαμε το πρώτο σουτ από πλευράς Ολυμπιακού προς την εστία του Μπρινιόλι, αλλά ο Ρόνι Λόπες σούταρε ψηλά και εντελώς άστοχα. Το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, καθώς στο επιπλέον λεπτό που δόθηκε δεν έγινε απολύτως τίποτα στον αγωνιστικό χώρο.

Με το ξεκίνημα στο β’ ημίχρονο (47’), ο Παναθηναϊκός σπατάλησε μια πολύ καλή στιγμή, με τον Αϊτόρ να σεντράρει και τον Βατσλίκ να βγαίνει και να μαζεύει.

Ο Παναθηναϊκός στο χρονικό διάστημα που διανύουμε στο β’ μέρος ήταν πολύ καλύτερος του Ολυμπιακού, είχε κατοχή μπάλας και βρισκόταν συνεχώς μπροστά, όμως του έλειπε η τελική έμπνευση.

Με το ματς να συμπληρώνει μια ώρα κανονικής ροής, ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να είναι καλύτερος, οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά λάθη, με το τριφύλλι να είναι μονίμως σε θέση επίθεσης. Για να δούμε καλή στιγμή στο ντέρμπι, έπρεπε να φτάσουμε στο 74’, όταν ο Βιγιαφάνιες έγινε κάτοχος της μπάλας, αλλά το τεχνικό σουτ που δοκίμασε έφυγε ψηλά από την εστία του Ολυμπιακού.

Στο 80’ ο Βιτάλ σέντραρε, η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του Ιωαννίδη, ωστόσο η κεφαλιά ήταν αδύνατη, βρήκε και σε αμυνόμενο και έφυγε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Παλάσιος έγινε κάτοχος της μπάλας, αλλά το σουτ έφυγε απελπιστικά άουτ.

Το ματς έφτασε στο 90’ ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να είναι μονίμως μπροστά στα καρέ, του έλειπε η τελική προσπάθεια, με τον Ολυμπιακό να κρατά τη μπάλα στα πόδια του και να παγώνει το ρυθμό. Οι καθυστερήσεις κυλούσαν, δραματικά το παιχνίδι έσβησε και το 0-0 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένγκεφελντ, Μακέντα (46′ Ιωαννίδης), Ρούμπεν, Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (66′ Βιτάλ), Κώτσιρας, Παλάσιος, Μαουρίτσιο (81′ Αλεξανδρόπουλος)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Μανωλάς, Παπασταθοπουλος, Μπα, Λαλά (66′ Καρμπόβνικ), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Μασούρας (59′ Βαλμπουενά, Τικίνιο (85′ Βρουσάι), Λόπες (46′ Ελ Αραμπί)