Παναθηναϊκός – Λαμία 1-0: Πράσινο προβάδισμα πρόκρισης, έχασε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε 1-0 τη Λαμία με το τέρμα του Ιωαννίδη στον πρώτο ημιτελικό των δύο ομάδων τη Μεγάλη Τετάρτη στη Λεωφόρο και έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον τελικό της 21ης Μαίου ενόψει του επαναληπτικού της Τετάρτης (27/4) στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας.

Οι πράσινοι σπατάλησαν πολλές ευκαιρίες με τους Ιωαννίδη, Παλάσιος, Γκατσίνοβιτς, Αϊτόρ για να βρουν ένα μεγαλύτερο σκορ στη διάρκεια της αναμέτρησης και να “κλειδώσουν” την πρόκριση από το πρώτο κιόλας παιχνίδι.

Η Λαμία που παρατάχθηκε στη Λεοφόρο για να δεχτεί το δυνατόν λιγότερα τέρματα, το κατάφερε, καθώς έφυγε από το γήπεδο με το 1-0 που τις δίνει κάποιες ελπίδες πρόκρισης.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το παιχνίδι με σωρεία χαμένων τελικών, με πολλά κόρνερ, με κατοχή που ξεπέρασε το 70% την ώρα που η Λαμία δεν είχε τελική προς την εστία του Μπρινιόλι, δεν κέρδισε κάποιο κόρνερ και έπαιξε και με το χρόνο και τις καθυστερήσεις στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Οι σκέψεις των δύο προπονητών
Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με μια ενδεκάδα που έδειχνε τις προθέσεις του. Μια νίκη από το πρώτο παιχνίδι με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο σκορ ενόψει της ρεβάνς. Ο Γιοβάνοβιτς παρέταξε μια ενδεκάδα με αρκετούς βασικούς ποδοσφαιριστές, εννιά εκ των οποίων είχαν βρεθεί στο αρχικό σχήμα λίγες μέρες πριν κόντρα στον Ολυμπιακό.

Κάτω από το τέρμα ήταν ο Μπρινιόλι με τον Κώτσιρα να παίζει στα δεξιά και τον Χουάνκαρ να επιστρέφει στο αριστερό άκρο. Στο κέντρο της άμυνας ήταν οι Βέλεθ-Σένκεφελντ έχοντας μπροστά τους τον Περέα. Δίπλα στον Ισπανό έπαιξε ο Βιγιαφάνιες με τον Γκατσίνοβιτς να παίζει μπροστά του και τους Αϊτόρ-Παλάσιος να βρίσκονται στα δύο άκρα ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ιωαννίδης.

Από την άλλη ο Τζιανλούκα Φέστα παρέταξε την ομάδα του με τρία στόπερ και ένα 5-4-1 καθώς ήθελε αρχικά να κλείσει τον Παναθηναϊκό και να κινδυνέψει όσο το δυνατόν λιγότερο. Στην εστία ήταν ο Σαράνοφ με τον Προβυδάκη να παίζει στο δεξί άκρο και τον Σαραμαντά στα αριστερά ενώ οι τρεις στόπερ ήταν οι Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής και Λούκας. Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Νούνιες, Μπεχαρά, Ταϊρόν. Ο Ελευθεριάδης έπαιξε μπροστά τους και ο Καραμάνος ήταν το σέντερ φορ της Λαμίας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην αναμέτρηση με σκοπό να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να “ανοίξει” την άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο 2′ ο Γκατσίνοβιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Αϊτόρ στο δεύτερο δοκάρι να κάνει την προβολή και να στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία του Σαράνοφ.

Το τριφύλλι συνέχισε να έχει την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο 13′ υπήρξε μεγάλη διακοπή στην αναμέτρηση καθώς τραυματίστηκε ο Σαράνοφ και έπρεπε να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

Προβάδισμα με Ιωαννίδη για το τριφύλλι
Το ματς ξεκίνησε και πάλι μετά από πέντε λεπτά και ο Παναθηναϊκός στην επόμενη φάση σκόραρε. Η Λαμία έφυγε στην αντεπίθεση με τον Κώτσιρα να κόβει την πάσα, την έβαλε μπροστά του και έφυγε στην επίθεση και έκανε την κάθετη μπαλιά στον Ιωαννίδη. Ο Έλληνας φορ έκανε την κίνηση του, είδε τον Παλάσιος να μπαίνει από τα δεξιά αλλά έκοψε τη μπάλα στο αριστερό πόδι, έκανε και το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στην εστία του Σαράνοφ για το 1-0 του Παναθηναϊκού.

Δύο λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του όταν ο Αϊτόρ έδωσε όμορφα στον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος έκανε το κοντρόλ και το σουτ με το αριστερό με τη μπάλα να πηγαίνει δίπλα από το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ της Λαμίας.

Το πρώτο σουτ των φιλοξενούμενων ήρθε στο 31′ με τον Ελευθεριάδη να γίνεται κάτοχος της μπάλας στα αριστερά, επιχείρησε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του Μπρινιόλι. Ο Παναθηναϊκός απάντησε δύο λεπτά αργότερα με τον Αϊτόρ να γίνεται κάτοχος της μπάλας εκτός περιοχής, επιχείρησε το σουτ αλλά και αυτό έφυγε έξω.

Η καλύτερη στιγμή του Παναθηναϊκού μετά το γκολ στο πρώτο μέρος χάθηκε στο 36′ όταν ο Χουάνκαρ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά προς τον Παλάσιος που έκανε την προβολή, με το ανάποδο πόδι και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σαράνοφ.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Λαμία απάντησε έχοντας την καλύτερη στιγμή της στο παιχνίδι. Ο Βέλεθ έχασε τη μπάλα οι γηπεδούχοι έκλεψαν με τον Ελευθεριάδη, έγινε η παράλληλη μπαλιά προς τον Ταιρόν που έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπρινιόλι.

Έψαξε με κάθε τρόπο το γκολ
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε καθώς στο 48′ ο Παναθηναϊκός είχε μια ακόμη καλή στιγμή να δπλασιάσει τα τέρματα του. Ο Παλάσιος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά στο πρώτο δοκάρι με τον Ιωαννίδη να κάνει την κίνηση και το πλασέ και τον Σαράνοφ να μπλοκάρει τη μπάλα.

Στο 57′ ο Παναθηναϊκός αστόχησε ξανά όταν ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά με τον Βέλεθ να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Έξι λεπτά αργότερα ο Γκατσίνοβιτς εκ νέου έκανε το κόρνερ από τα δεξιά με τον Ιωαννίδη να πιάνει την κεφαλιά και τον Σαράνοφ να διώχνει εντυπωσιακά ξανά σε κόρνερ από τα αριστερά.

Ο Βιγιαφάνιες πήγε από την άλλη για να εκτελέσει, με τον Γκατσίνοβιτς, να μένει ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι αλλά η κεφαλιά που πήρε έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του γκολκίπερ της Λαμίας.

Μεγάλη ευκαιρία με τον Αϊτόρ
Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε φάτσα με το γκολ στο 78′ όταν ο Καρλίτος πέρασε τρομερή κάθετη μπαλιά στον Αϊτόρ τον οποίο έβγαλε τετ α τετ. Ο Ισπανός προσπάθησε να πλασάρει αλλά ο Σαράνοφ έδιωξε σωτήρια με το πόδι τη μπάλα.

Εν συνεχεία το τριφύλλι συνέχισε να έχει τη μπάλα, να είναι μόνιμα μπροστά, να γεμίζει με ψηλές μπαλιές, να προσπαθεί να μπει στην περιοχή αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Την ίδια ώρα η Λαμία δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο στο δεύτερο μέρος να απειλήσει την εστία του Παναθηναϊκού.

Το ματς στη Λεωφόρο ολοκληρώθηκε εν τέλει στο 99′ με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 1-0 και να γνωρίζει πως έχασε τεράστια ευκαιρία για να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι.

Γήπεδο: Απόστολος Νικολαϊδης

Γκολ: 19′ Ιωαννίδης

Κίτρινες: 74′ Κώτσιρας/9′ Μαζουλουξής, 81′ Σαράνοφ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες (72′ Μαουρίσιο), Γκατσίνοβιτς (72′ Καρλίτος), Αϊτόρ (80′ Βιτάλ), Παλάσιος, Ιωαννίδης (85′ Αλεξανδρόπουλος).

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής (46′ Σιμόν), Λούκας, Νούνιες, Μπεχαράνο (88′ Γκέντζογλου), Ελευθεριάδης (70′ Ρόμανιτς), Καραμάνος (62′ Μανούσος), Ταϊρόν (70′ Τζανδάρης).