ΟΦΗ-Ολυμπιακός 1-3: Oι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πήρε τη νίκη

Ο ΟΦΗ αν και προηγήθηκε με τον Διαμαντή στο 16′, ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 3-1 στο γήπεδο Θόδωρος Βαρδινογιάννης, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League. Η Κρητική ομάδα ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δέχτηκε γρήγορα την ισοφάρισε από το Σισέ στο 24΄.Ο τελευταίος έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό στο 49′ ενω το γκολ του Λόπεζ στο 60′ σφράγισε τη νίκη του πρωτοπόρου. Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ καλύτερα από τον Ολυμπιακό στον αγωνιστικό χώρο και παρότι οι «ερυθρόλευκοι» πίεζαν ψηλά για να κλέψουν και να δημιουργήσουν κινδύνους στην εστία του Επασί, η ομάδα του Νίκου Νιόπλια είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και δεν άργησε να απειλήσει.

οφη οσφπ

Από το λάθος γύρισμα του Μπα στο 12΄, ο Καστάνιος προσπάθησε να πλασάρει, αλλά ο Βατσλίκ είχε καταλάβει τον κίνδυνο και με αυτοθυσία απεσόβησε τα χειρότερα. Στο 16΄, όμως, από το κόρνερ που εκτελέστηκε και το «τσαφ» του Λόπες στην προσπάθειά του ν΄ απομακρύνει, η μπάλα στρώθηκε στον Διαμαντή ο οποίος με αριστερό δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

οφη οσφπ

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 24′ με κεφαλιά του Σισέ.

Στο 49′ ο Σισέ με κοντινή προβολή δίνει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό

Τρίτο γκόλ για τον Ολυμπιακό στο 60′ με τον Ρόνι Λόπες να κάνει το 1-3 με σουτ μέσα από την περιοχή

Τεράστια ευκαιρία στο 73’του Ολυμπιακού, αρχικά με τον Παπέ Σισέ ο οποίος με κεφαλιά έψαξε το χατ-τρικ. Ο Επασί τον σταμάτησε και στη συνέχεια ο Μπα έσπρωξε την μπάλα προς την εστία, αλλά εκείνη κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του ΟΦΗ!

οφη οσφπ

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής (75′ Σελίμοβιτς), Μπαλογιάννης, Τοράλ, Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν, Φαν Ντάινεν, Λάμπρου (68′ Καμάου), Καστάνιος (68′ Τσιλιανίδης).

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βάτσλικ, Λαλά, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (65′ Καμαρά), Λόπες, Α. Καμαρά, Μασούρας (80′ Ονιεκούρου), Ελ Αραμπί.