Ο Ντεσπόντοφ «χτύπησε» δύο φορές κόντρα στον Παναθηναϊκό και έστειλε τον ΠΑΟΚ μόνο στην κορυφή της βαθμολογίας

Ο Κιρίλ Ντεσπόντοφ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστικής της αναμέτρησης, σκοράροντας δύο φορές και χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης στον Δικέφαλο. Ο Μπακασέτας ήταν αυτός που σκόραρε για τον Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες των δύο ομάδων μπήκαν «μουδιασμένες» στον αγωνιστικό χώρο, με τον Δικέφαλο να είναι αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα 15 λεπτά, χωρίς ωστόσο κάποια ευκαιρία. Οι Πράσινοι ισορρόπησαν το ματς από εκείνο το σημείο, παίρνοντας την κατοχή.

Χαρακτηριστικό ήταν πως στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες μετρούσαν από 12 λάθη, κάτι άλλωστε που συνεχίστηκε και στο υπόλοιπο του ημιχρόνου.

Ο Δικέφαλος στην πρώτη τελική του στην αναμέτρηση, στο 43′, άνοιξε το σκορ με τον Ντεσπόντοφ να βγαίνει ταχύτατα στην αντεπίθεση και να νικάει τον Ντραγκόφσκι.

Το θέαμα ήταν ιδιαίτερα κακό στην Τούμπα στα πρώτα 45 λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να έχει ωστόσο το προβάδισμα στο σκορ. Χαρακτηριστικό της εικόνας είναι πως οι τελικές ήταν 1(1) – 3(2), ενώ η κατοχή στο 45%-55%.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο μέρος. Ο Μπακασέτας ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 52′, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντεσπόντοφ «χτύπησε» ξανά και έβαλε και πάλι τον Δικέφαλο σε θέση οδηγού, με το 2-1 να παραμένει μέχρι το τέλος.