O κατήφορος συνεχίζεται! Ηττήθηκαν και στη Λάρισα τα Χανιά

Πολλές φορές στο ποδόσφαιρο ένα αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. Κάτι ανάλογο έγινε και στη σπουδαία νίκη του Απόλλωνα Λάρισας επί των Χανίων με 1-0, την Κυριακή (21/2), στο γήπεδο της Φιλιππούπολης, για την 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Η ομάδα του Κώστα Φραντζέσκου εκμεταλλεύτηκε τις πολλές χαμένες ευκαιρίες των «δελφινιών» και με το τρίποντο αυτό έφτασε τους 9 βαθμούς, όντας στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, ο κρητικός σύλλογος έμεινε στην 8η θέση με 11 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Απόλλων Λάρισας είχε την πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης στο 10’ με ένα σουτ του Ομπράντοβιτς, το οποίο έφυγε ψηλά. Δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 12’, ήταν η σειρά των Χανίων να απειλήσουν με τον Κάσσο, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Αστράς μπλόκαρε. Στο 14’, ο Μπραμπίγια εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με την μπάλα όμως να περνάει λίγο έξω.

Στο 26’, η ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη απείλησε και πάλι με τον Κάσσο, που με δυνατό σουτ μετά την σέντρα του Ρέντζα έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 39’, ο Βασιλόγιαννης δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, αλλά ο Αστράς απέκρουσε και κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Με την πρώτη του φάση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλων Λάρισας άνοιξε το σκορ στο 60’ με τον Ομπράντοβιτς, που πλάσαρε τον Κουτζαβασίλη για το 1-0, έπειτα από σέντρα του Σκούπρα. Στο 66’, ο Κάσσος βρέθηκε μέσα στην περιοχή και επιχείρησε το σουτ, ωστόσο η μπάλα έφυγε ψηλά. Στο 79’, ο Διαμαντόπουλος εκτέλεσε ένα έμμεσο φάουλ πασάροντας στον Κάσσο, ο οποίος σούταρε πάνω στα σώματα των αμυντικών των γηπεδούχων.

Στο 85’, ο Κάσσος πάσαρε με κεφαλιά στον Σουντουρά, εκείνος έκανε το ανάποδο ψαλίδι, όμως ο Αστράς μπλόκαρε την μπάλα. Στο 90’, ο Σωτηράκος έβγαλε τη σέντρα, ο Σουντουρά έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε εκ νέου στην αγκαλιά του Αστρά. Στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 90’+5, ο Σουντουρά έπιασε μια κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα πέρασε έξω και έτσι το σκορ δεν άλλαξε, με την ομάδα του Κάμπου να παίρνει ένα σπουδαίο τρίποντο.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιουματζίδης του Συνδέσμου Πέλλας, με βοηθούς τους Τσακίρη του Συνδέσμου Δράμας και Κουφό του Συνδεσμού Μακεδονίας. Τέταρτος ρέφερι ήταν ο Βουρνέλης του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 90’+5 Αστράς – 53’ Μπραμπίγια, 57’ Μασένα

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Φραντζέσκος): Αστράς, Γκόλιας, Καμπέρης, Μόρας, Σκούπρα, Μπάλλας (46’ Σέχου), Μπάμπης, Ντα Κάμπο (71’ Μπαλογιάννης), Γιάκος, Γκουντρουμπής (57’ Λίταινας), Ομπράντοβιτς (83′ Νύκταρης).

ΧΑΝΙΑ (Αλέξανρος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας (76′ Σουντουρά), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Σωτηράκος, Γκίνο (69’ Καρτσαμπάς), Παναγιωτούδης, Μπραμπίγια (65’ Βρεττός), Βασιλόγιαννης, Κάσσος, Μασένα (65’ Διαμαντόπουλος).