ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΜΑΤΙΕΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ

Ο ιστορικός Α.Ο. Χανιά της περιόδου 1979-80

Μια σπάνια φωτογραφία δημοσιεύει με τη βοήθεια του φωτογραφικού πρακτορείου INTIME η ιστοσελίδα soccerbase. Σε αυτή, διακρίνεται η ομάδα του Αθλητικού Ομίλου Χανιά την περίοδο 1979-80 για το τότε πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Συγκεκριμένα, ο αγώνας διεξάγεται στις 16 Σεπτεμβρίου 1979. Αντίπαλος του ΑΟΧ είναι η ομάδα της Καλλιθέας, η οποία κατάφερε να φτάσει στη νίκη με σκορ 3-1.

Σε σχόλιο που υπάρχει κάτω από τη φωτογραφία από τον συνάδελφο από την εφημερίδα “Χανιώτικα νέα”, Γιώργο Δρακάκη, τα εισιτήρια που είχαν κοπεί σε εκείνο το παιχνίδι ήταν 3.272. Μάλιστα, ο Γιώργος σχολιάζει ακόμη ότι σε εκείνο το παιχνίδι το μοναδικό γκολ για την ομάδα του ΑΟΧ είχε πετύχει ο Τσέπας ενώ έπαιξαν αλλαγή σε αυτό τον αγώνα, ο έτερος τερματοφύλακας, Παπαδογιάννης και ο Μεϊμάρογλου, που υπηρετούσε εκείνη την περίοδο τη στρατιωτική του θητεία

Ο ιδιοκτήτης της ιστοσελίδας soccerbase.gr, Δημήτρης Τσακίρης, ζήτησε την βοήθεια δημοσιογράφων από τα Χανιά και γενικότερα ποδοσφαιρόφιλων προκειμένου να γίνει αναφορά στα ονόματα που διακρίνονται στην ενδεκάδα σε εκείνον τον αγώνα για τον Α.Ο. Χανιά. Ονόματα που έγραψαν μεγάλη ιστορία όχι μόνο στο χανιώτικο ποδόσφαιρο αλλά συνολικά στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Συγκεκριμένα, η 11άδα σε εκείνο το παιχνίδι είναι η εξής:

Επάνω: 1. Νίκος Αναγνωστάκης, 2. Μανώλης Πανακάκης, 3. Βασίλης Τσέπας, 4. Γιώργος Μαλαμαδάκης, 5. Γιώργος Ανδρεαδάκης, 6. Σπύρος Κτενιαδάκης

Κάτω: 1. Δημήτρης Τσιβγούλης, 2. Δημήτρης Τύρπος, 3. Μιχάλης Τσαγκαράκης, 4. Δημήτρης Τσάκαλος, 5. Βαγγέλης Νικολακάκης