Ο Εργοτέλης έκοψε τη… φόρα των Χανίων – Λεύκη ισοπαλία στο Κρητικό ντέρμπι

Ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής (3/4) η αναμέτρηση των Χανίων με τον Εργοτέλη στα Περιβόλια για την 28η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου μετά την ισοπαλία αυτή έφτασε τους 48 πόντους, ισοβαθμεί με την Καλλιθέα στη 2η θέση, όμως απομακρύνθηκε 8 βαθμούς από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό και ουσιαστικά αποχαιρέτησε τις όποιες ελπίδες για πρωτιά. Από την άλλη ο Εργοτέλης πήγε στους 34 πόντους και παραμένει στην 9η θέση.

Αγωνιστικά και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για το τέρμα νίκης, με τα «δελφίνια» πάντως να φτάνουν πιο κοντά στο τρίποντο έχοντας το δοκάρι με τον Μπαΐροβιτς στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση για τα Χανιά όταν στο 7’ ο Βάρκας από τα δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Μπαΐροβιτς την προβολή όμως η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Σερβιλάκης για τον Εργοτέλη έστρωσε την μπάλα στον Βουτσά που έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νεράλ και ο Σαρρής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Με τη συμπλήρωση 17 λεπτών αγώνα ο Βουτσάς επιχείρησε το μακρινό σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Κουτζαβασίλης, ο οποίος στο 21’ απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο στη δεξιά του γωνία το γυριστό σουτ του Βάρκα. Ο Εργοτέλης συνέχισε να πιέζει και στο 34’ ο Βουτσάς έκανε σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ, ενώ από την εκτέλεση του Σερβιλάκη, ο Σαρρής πήρε την κεφαλιά, όμως αυτή πέρασε λίγο άουτ.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Χανιά θα μπορούσαν να προηγηθούν 0-1 όμως ο Μπαΐροβιτς με σουτ στην κίνηση, μετά τη σέντρα του Τριανταφυλλάκου έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Τσέλιου. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 76’ για να γίνει φάση όταν ο Άπι συνέκλινε στην περιοχή έκανε το σουτ με τον Κουτζαβασίλη να μπλοκάρει δύσκολα την μπάλα.

Στο 88’ τα Χανιά κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο, ο Μπαΐροβιτς ανέλαβε την εκτέλεση από το ύψος της περιοχής, όμως έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Τσέλιου και έτσι το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Τσουκαλά.

Διαιτητής: Τσουκαλάς (Αθηνών), Βοηθοί: Σταυρόγλου (Αθηνών), Τσολακίδης (Αθηνών), 4ος: Μπαϊρακτάρης (Αθηνών).

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Κογιέτε, Καψάλης, Παντεκίδης, Πατάπης, Βασιλακάκης (64’ Παράνο) Παναγιωτούδης, Τριανταφυλλάκος, Μπαΐροβιτς, Βάρκας (64’ Κολλάς) Βασιλόγιαννης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Σαρρής, Κόλα, Κατσούρι (65’ Ντουμάνης) Σερβιλάκης, Νεράλ (55’ Άπι) Πέϊος, Βουτσάς (79’ λ.τρ. Αλεξάκης), Κωστανάσιος (65’ Κουτάντος) Κοκκίνης (79’ Πατρινός), Κόνραντ.