Νικηφόρα πρεμιέρα για τον Πλατανιά (3-2 τον Λεβαδειεακό)

Στόχο την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα 1 έχει και φέτος ο Πλατανιάς και ξεκίνησε ιδανικά την προσπάθειά του στη νεοσύστατη κατηγορία, επικρατώντας την Κυριακή (29/9) με 3-2 του Λεβαδειακού στα Περιβόλια.

Έγινε ωραίο ματς, ήταν αμφίρροπο και οι Βοιωτοί, από την πλευρά τους, άξιζαν τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας στην πρεμιέρα.

Ο Σανάμπρια ήταν αυτός που στο 22′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Δημήτρη Σπανού κι ενώ είχε προηγηθεί απόκρουση του Γκοτ σε σουτ του Ιωαννίδη, για να ισοφαρίσουν οι Χανιώτες με ωραία ατομική ενέργεια του Νίλι στο 52ο λεπτό.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μπιανκόνι βρήκε δίχτυα για το 2-1, με τον Άνγκουα να απαντά για τους φιλοξενούμενους στο 58′ ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Σανάμπρια και απόκρουση του Γκοτ.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λουκίνας στο 77′ κι ενώ η ομάδα του Γιάννη Τάτση τελείωσε με 10 παίκτες το παιχνίδι λόγω αποβολής του Μποσέτι στο 85ο λεπτό.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Περράκης του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Νικολάου και Κολλιάκο.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ρεβυθόπουλος, Ποζατζίδης (59’ Μάικιτς), Τσαμούρης, Σάαντο (67’ Παπαδόπουλος), Μποσέτι, Καραγκούνης, Νίλι, Μιγκέλ, Λουκίνας (84’ Παπουτσογιαννόπουλος).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Επασί, Αργυρόπουλος (46’ Χατζηλάμπρος), Παντελιάδης, Ανγκουά, Λιάγκας, Φυτανίδης, Νίκας, Καραχάλιος, Συμελίδης (65’ Ενομό), Σανάμπρια (80’ λ.τρ. Κοζορώνης), Ιωαννίδης.