Ναντ – Ολυμπιακός 2-1: Με ήττα ξεκίνησαν στο Europa League οι Πειραιώτες

EUROPA LEAGUE 2022-2023 / ΝΑΝΤ - ΟΣΦΠ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση. Μετά το γκολ που δέχτηκε στις καθυστερήσεις τόσο στην Χάιφα και στην Μπρατισλάβα όσο και στο Φάληρο κόντρα στον Απόλλωνα Λεμεσού, Ολυμπιακός ηττήθηκε με 2-1 από την Ναντ με τέρμα που δέχτηκε στο 93’.

Με τον Γκεσάν να είναι ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, η γαλλική ομάδα πανηγύρισε το “τρίποντο”. Νωρίτερα, η ομάδα του Κομπουαρέ είχε δείξει καλύτερο συνολικά πρόσωπο, με τους Πρωταθλητές όμως, να ισοφαρίζουν στις αρχές του δεύτερου μέρους και να κρατάνε την ισοπαλία για σχεδόν 45 λεπτά. Πλέον, Ναντ και Φράιμπουργκ βρίσκονται στην κορυφή του γκρουπ, έχοντας από τρεις βαθμούς αμφότερες. Ολυμπιακός και Καραμπάγκ έχουν μηδέν, με τους Πειραιώτες να έχουν τώρα δύο συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια (15/9 Φράιμπουργκ, 6/10 Καραμπάγκ).

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από τα πρώτα μόλις λεπτά τις προθέσεις του. Ο Γκεσάν “πάτησε” περιοχή και σούταρε με τον Βατσλίκ να παρουσιάζεται έτοιμος. Οι παίκτες του Κομπουαρέ είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Από την άλλη, οι “ερυθρόλευκοι” προσπαθούσαν με κάθε ευκαιρία να… ηρεμήσουν το παιχνίδι, φέρνοντάς το στα μέτρα τους. Στο 32′ ο Μπλας συνεργάστηκε με τον Μοχάμεντ και ο δεύτερος πλάσαρε εύστοχα ανοίγοντας το σκορ. Τα “κενά” που έβρισκαν οι Γάλλοι στο κέντρο και την άμυνα του Ολυμπιακού απέδωσαν καρπούς. Στο 39′, ο Άβιλα είχε την καλύτερη στιγμή των Πειραιωτών στο πρώτο μέρος με ένα σουτ εντός περιοχή που δεν είχε όμως καλή κατάληξη.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με τους καλύτερους δυνατούς οιωνούς για την ελληνική ομάδα. Μόλις στο 50′, από ένα κόρνερ του Μπιέλ, η μπάλα κατέληξε στο σώμα του Μουτουσαμί κι από εκεί στα δίχτυα για το 1-1. Η συγκεκριμένη εξέλιξη έδειξε να ενισχύει την αυτοπεποίθηση των φιλοξενούμενων, που πλέον πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 73ο λεπτό, ο δημιουργός του πρώτου γκολ της Ναντ τροφοδότησε με εξαιρετική σέντρα τον Σισοκό, ο όποιος έπιασε μια καλή κεφαλιά αλλά είδε τον Βατσλίκ να αποκρούει εντυπωσιακά. Η πίεση των γηπεδούχων στο φινάλε… εντάθηκε και στο 90’+3′ ο Γκεσάν σκόραρε με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπλας σοκάροντας τους “ερυθρόλευκους” και γράφοντας το τελικό 2-1.

ΓΚΟΛ: 32′ Μοχάμεντ, 90’+3′ Γκεσάν – 50′ Μουτουσαμί (αυτογκόλ)

Κίτρινες: 72′ Σισοκό, 85′ Παλουά, 90’+2′ Μπλας – 56′ Ρέτσος, 90’+2′ Ρέαμπτσιουκ

Ναντ (Αντουάν Κομπουαρέ): Λαφόντ, Άπια, Γκριρότο, Παλουά, Γκεσάν, Μπλας, Μουτουσαμί (70′ Σισοκό), Κιριβέλα, Μερλάν, Μοχάμεντ, Γκαναγκό (69′ Σάιμον)

Ολυμπιακός (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Σισέ, Ρέτσος, Μανωλάς, Άβιλα, Κούντε, Μπουχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Μπιέλ (86′ Ελ Αραμπί), Μασούρας (59′ Μπόουλερ), Ουί-Τζο Χουάνγκ (77′ Αμπουμπακάρ Καμαρά)