Μπορούσαν και τη νίκη τα Χανιά, 1-1 στην Καλαμάτα

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στην Καλαμάτα και τα Χανιά στο γήπεδο της Παραλίας το απόγευμα της Κυριακής (9/4) για τη 19η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Μεσσήνιοι και Χανιώτες μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο τελικό 1-1, αποτέλεσμα που φέρνει την Καλαμάτα στους 30 βαθμούς όντας 6η, ενώ στους 26 πόντους και την 8η θέση βρίσκονται τα Χανιά.

Το ματς ήταν μέτριο ποιοτικά στο πρώτο ημίχρονο, με την Καλαμάτα πάντως να βρίσκει γκολ στις καθυστερήσεις, με τα Χανιά να ισοφαρίζουν λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, ενώ από το 62’ η «Μαύρη Θύελλα» αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μόζερ κάτι που δεν εκμεταλλεύτηκαν οι Χανιώτες έχοντας πάντως τις ευκαιρίες για το 1-2.

Στο 6’ ο Μανουσάκης έκανε σουτ για τα Χανιά χωρίς να ανησυχήσει τον Ταΐρη καθώς η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 23’ ήταν η σειρά της Καλαμάτας να απειλήσει όμως το εκτός περιοχής σουτ του Βασιλόγιαννη είχε την ίδια κατάληξη. Ένα λεπτό μετά το ημίωρο οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία για το 1-0 όταν το σουτ του Καραγκούνη από το ύψος της περιοχής πέρασε δίπλα από το δοκάρι των Χανίων, όμως στο 45+1’ βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Παπατόλιος έκανε κεφαλιά, ο Καλογεράκης απέκρουσε ασταθώς και στην επαναφορά ο Ρόβας με κοντινό σουτ πέτυχε το 1-0.

Τα «δελφίνια» απάντησαν άμεσα και έτσι στο 51ο λεπτό έφτασαν στο 1-1 όταν ο Μάναλης κέρδισε την κόντρα από τον Μπαξεβάνο μπήκε στην περιοχή και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ταΐρη. Έντεκα λεπτά μετά οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν όταν ο Μόζερ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Τσέλιο, όμως τα Χανιά δεν εκμεταλλεύτηκαν τον παίκτη παραπάνω. Και αυτό διότι στο 67’ δεν έκαναν το δεύτερο γκολ όταν ο Τσέλιος σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση, μετά από σέντρα του Ρότσα, ενώ στο 83ο λεπτό ο ίδιος παίκτης ελίχθηκε ωραία στην περιοχή του Ταΐρη έκανε το πλασέ όμως η μπάλα κόντραρε στον Μπαξεβάνο και πέρασε κόρνερ.

Διαιτητής: Αλάμπεης (Αθηνών), Βοηθοί: Μαραθωνίτης (Αθηνών), Σταυρόγλου (Αθηνών), 4ος: Τσατσούλης (Αθηνών).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Ίλτσο Γκεοργκιόσκι): Ταΐρης, Λιποράσε (75’ Αρναρέλλης), Μπαξεβάνος, Λουπάνο, Μοζέρ, Παπατόλιος, Καραγκούνης, Άλβες, Βασιλόγιαννης (85’ Μαρκόφσκι), Πασάς (68’ Ασίγκμπα), Ρόβας (85’ Κωνσταντινόπουλος).

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Μαναρώλης – Σταύρος Λαμπράκης): Καλογεράκης, Κατσούρι (74’ Ιμεραλιλάι), Ρότσα, Σέχου, Μπάτζιος, Λεμονής, Καμαρά (74’ Μπουτσάκης), Τσέλιος, Μανουσάκης (66’ Μπουρσέλης), Κόλα (66’ Ιατρούδης), Μάναλης.