Μπλακ άουτ στα Γιάννενα για τον ΟΑΧ ear plus

Ενα δικό του παιχνίδι έχασε ο ΟΑΧ ear plus στην έδρα των Ιωαννίνων από τον ΠΑΣ Γιάννινα, γνωρίζοντας την ήττα με 72-65. Τα κορίτσια του Θάνου Σόφτση υπέστησαν… μπλακ άουτ στην τέταρτη και τελευταία περίοδο όπου σημείωσαν μόλις 13 πόντους, με το αποτέλεσμα αυτό να ισοδυναμεί με την τρίτη φετινή τους ήττα.

Αξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι στα μισά της τρίτης περιόδου ο ΟΑΧ ear plus ήταν μπροστά με 16 πόντους διαφορά (28-44), όμως στην τέταρτη περίοδο τα κορίτσια του ΠΑΣ Γιάννινα “πάτησαν” γκάζι με αποτέλεσμα να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 5:49 πριν από το τέλος του αγώνα, με 58-57. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχες ήλεγξαν το παιχνίδι, με τον ΟΑΧ να αδυνατεί να “επιστρέψει”.

Κορυφαία για τον ΟΑΧ ear plus72, που έχασε την ευκαιρία να φτάσει στην τρίτη συνεχόμενη νίκη στην Α1, η Βικτόρια Χάρις που είχε 19 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για τον ΠΑΣ Γιάννινα, όλη τη δουλειά έκαναν η Σλιμ και η Κούπερ.

ΠΑΣ Γιάννινα-ΟΑ Χανίων ear plus 72-65

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Λιότσιος-Τζιοπάνος Γ. (Καραδήμας)

Δεκάλεπτα: 12-14, 28-36, 46-52, 72-65

ΠΑΣ Γιάννινα (Νίκος Δουβίτσας): Σαρηγιαννίδου 3, Θεοδώρου 13(3), Καλαμπάκου 3(1), Κούπερ 23, Χρηστάκη, Σλιμ 19(2), Μακέι 8(2), Πέρι 2, Δημητριάδου, Μαρίνη 1

ΟΑ Χανίων ear plus (Θάνος Σόφτσης): Τζουγκράκη 4, Αργυροπούλου, Σαλιάι, Κινγκ 6, Παπαδάκη, Μαυράκη, Τσιχλάκη 6, Οικονομάκη 2, Ροντρίγκεζ 16(3), Ντέλιτς 12(1), Φάρου, Χάρις 19 (15 ριμπ., 2 ασίστ, 3 κλεψίματα)